Cementownie w Polsce. Które cementownie w Polsce są największe? Ile produkują cementu?

Cementownie w Polsce
Autor: SPC Cementownie w Polsce

Cementownie w Polsce są najnowocześniejsze w Europie, a pod względem wielkości produkcji cementu Polska jest w tym regionie na trzecim miejscu, za Niemcami i Włochami. Gdzie znajdują się największe cementownie w Polsce?

Jak podaje GUS, w 2018 roku cementownie w Polsce wyprodukowały 18,940 mln ton cementu, zaś ich moce produkcyjne wynoszą 22-24 mln ton. Warto przy tym zauważyć, że po wodzie, cement jest drugim najczęściej używanym w budownictwie materiałem. Obecna produkcja cementu w Polsce daje zużycie w wysokości ok. 500 kg na 1 miesz­kańca (średnia w Europie to 309 kg, a w Chinach 1705 kg). 

Cementownie w Polsce – 9 producentów, 14 zakładów

Polski cement wytwarzany jest w 14 cementowniach należących do 9 producentów. Są to w kolejności alfabetycznej:  Ce­mentownia Kraków – Nowa Huta, Cementownia Odra SA, Cementownia Warta SA, Cement Ożarów SA, CEMEX Polska, Dyckerhoff Polska, Górażdże Cement SA, Górka Cement i Lafarge Cement SA. Charakterystyczna jest lokalizacja cementowni w Polsce, które znajdują się w pasie środkowym północ-południe, na terenie 8 województw: kujawsko­-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskie­go. Cementownie mają nazwy połączone z ich lokalizacją: Gdynia, Kujawy, Odra, Górażdże, Warta, Rudniki, Ekocem, Ożarów, Nowiny, Małogoszcz, Górka, Nowa Huta, Chełm i Rejowiec.

Producenci cementu w Polsce, udział w rynku
Autor: SPC Producenci cementu w Polsce i ich udział w rynku

Produkcja cementu w polskich cementowniach

Cement jest podstawowym materiałem we wszystkich rodzajach budownictwa. Stosowany jest w postaci zaprawy do łączenia elementów, jako podstawowy składnik mieszanki betonowej, do produkcji betonowych elementów prefabrykowanych, wielkogabarytowych konstrukcji monolitycznych, dachówek, pustaków, itp. Do produkcji cementu używane są naturalne kopaliny, takie jak wapień, wapień marglisty, margiel, glina, łupek, pucolany, surowce żelazonośne oraz piasek. Producenci cementu podkreślają, że używają przede wszystkim lokalne surowce pozyskiwane w kopalniach odkrywkowych.     

Najważniejszy etap w produkcji cementu to spalanie. W piecach cementowych temperatura wynosi od 800 do nawet 2000ºC. Wyprodukowanie 1 tony cementu pociąga za sobą emisję produktową na poziomie 793 kg CO2, z czego 63% jest tzw. emisją procesową, której nie da się zmniejszyć. Cementownie w Polsce są bardzo nowoczesne i mają wdrożone wszystkie możliwe technologie chroniące środowisko. Na całym świecie prowadzone są badania, jak można jeszcze bardziej obniżyć szkodliwą emisję CO2, ale na efekt tych prac trzeba ponoć jeszcze poczekać nawet ze 20 lat. Cementownie w Polsce, czyli na terenie UE, obarczone limitami i kosztami emisji CO2, przez co nie są konkurencyjne cenowo z cementem importowanym spoza strefy EURO, szczególnie z Białorusi i Ukrainy.

Produkcja cementu
Autor: SPC Dwie metody produkcji cementu

Cementownie w Polsce to 1,5 mld zł do budżetu

Cementownie w Polsce zatrudniają bezpośredni ok. 4 tys. osób, ale po­średnio generują blisko 25 tys. miejsc pracy. Cemen­townie znajdują się w małych gminach, gdzie często są największym pracodawcą. Do budżetu państwa polskie cementownie odprowadzają 1,5 mld zł rożnych podatków.

Warto wiedzieć, że cementownie w Polsce do swojej produkcji zużywają 5 mln ton odpadów przemysłowych i 10% odpadów komunalnych traktując je jako paliwo alternatywne. Tych ostatnich mogłyby spalać więcej, ale gminy podobno nie są specjalnie zainteresowane taką współpracą.  

Jakość w Polskich cementowniach
Znak PEWNY CEMENT

Autor: SPC

Cementownie w Polsce zrzeszone są w Stowarzyszeniu Producentów Cementu, które szczególnie dba o wysoką jakość produktów. Znak „Pewny Cement” przyznawany jest przez SPC za spełnienie najwyższych norm i parametrów cementu na wszystkich etapach, począwszy od produkcji po dystrybucję. Worki z „Pewnym Cementem” mają charakterystyczne logo.

Znakiem „Pewny Cement” legitymują się obecnie cementownie: Kraków – Nowa Huta, Odra, Warta, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska, Grupa Ożarów, Górażdże Cement i Lafarge Cement.

Trzeba mieć świadomość, że importowany (tańszy) cement nie przechodzi takich badań jakościowych jak ten z produkcji krajowej. Można też natknąć się na cement „podrabiany”, czyli kupowany u dobrych producentów, następnie mieszany przez pośredników np. z popiołami lotnymi i sprzedawany z oznakowaniem niezgodnym z normą. Użycie złej jakości cementu może prowadzić m.in. do łuszczenia się i przebarwiania powierzchni betonowych, spękania powierzchni, a także obniżenia parametrów trwałość konstrukcji budowlanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej