Budowa dróg zagrożona? Coraz mniej pozwoleń na drogi w Polsce

2018-03-12 14:05
Kolejny odcinek autostrady A1 otwarty
Autor: GDDKiA

Zaangażowaniem firm budowlanych w budowę dróg w Polsce przyjęło się ostatnio mierzyć sytuację w budownictwie. Gdyby tylko chodziło o pozwolenia wydane na budowę dróg, to w roku 2017 kolejny raz mamy w tym obszarze tendencję spadkową.

Drogi w Polsce są realizowane na podstawie pozwoleń na budowę zgodnie z Prawem budowlanym oraz na podstawie zezwoleń na realizację inwestycji drogowych, co z kolei reguluje specustawa z 10 kwietnia 2003 o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Budowa dróg - ile wydano pozwoleń?

Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), w roku 2017 wydano na drogi w Polsce 3938 pozwoleń, które dotyczyły 4221 obiektów oraz 1758 zezwoleń na 2701 obiektów. To daje łącznie 5696 decyzji obejmujących 6922 obiekty. To w stosunku do dwóch poprzednich lat oznacza spadek o 3,5% (do 2016) i 31,6% (do 2015). Mniejsza jest także liczba nowych dróg objętych decyzjami – odpowiednio o 340 i 3748 obiektów

Ruch budowlany 2017_pozwolenia drogowe
Autor: GUNB

Budowa dróg na papierze

Rok 2017 był bardzo obfity w informacje o nowych inwestycjach drogowych. Oczywiście, najwięcej słyszało się o drogach za realizację których odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ale sadząc po ogólnej liczbie pozwoleń na budowę dróg, sporo dzieje się też w budowie dróg lokalnych i samorządowych.

Co do tych największych inwestycji, to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chwaliło się nie tylko podpisanymi umowami, ale również inwestycjami kierowanymi dopiero do realizacji, a nawet typowanymi do opracowania koncepcji. A zatem w wielu przypadkach chodziło tu o budowę dróg na papierze, ale dalekich jeszcze do uzyskania decyzji na budowę drogi. Trzeba też dodać, że większość przetargów na budowę dróg jest ogłaszana w formule „projektuj i buduj”, co często oznacza rozpoczęcie robót w perspektywie roku do dwóch lat.

Budowa dróg w Polsce
Autor: GUS Drogi w Polsce w km

Budowa dróg znów pogrąży wykonawców?

Rosną ceny materiałów, w firmach budowlanych brakuje ludzi a więc rosną koszty pracy, rośnie liczba bankructw. To sygnały, że rynek budowlany zmierza w tym samym kierunku co w latach 2011-2012, czyli w kierunku kryzysu i fatalnej sytuacji finansowej firm budowlanych.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że największe projekty kolejowe i budowę dróg skumulują się w tym samym czasie. Firmy budowlane zapłacą za materiały więcej (bo już ich brakuje na rynku i rosną ceny), nie dostaną ich na czas (bo z transportem też są kłopoty), za niedotrzymanie terminów ukończenia inwestycji posypią się gigantyczne kary. W firmach budowlanych wieszczą nawet, że będzie dwa razy gorzej niż w poprzednim kryzysie...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej