Zwrot podatku: małe firmy budowlane szybciej odzyskają „odwrócony VAT”

2017-08-23 15:11
VAT
Autor: thinkstockphotos.com Dzięki zmianom w prawie podatkowym liczba i wartość fikcyjnych faktur sukcesywnie spada rok do roku, przekonuje Ministerstwo Finansów. Ale z taką argumentacją nie do końca zgadzają się eksperci

Przyspieszenie zwrotu podatku z 60 do 15 dni obiecał małym firmom budowlanym Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wysyłając takie zalecenie do urzędów skarbowych Ministerstwo potwierdziło, że tzw. odwrotne obciążenie w rozliczeniu podatku VAT mocno daje się we znaki przedsiębiorcom budowlanym.

Budowa
Autor: thinkstockphotos.com

Doprecyzujmy, że na szybszy zwrot podatku mogą liczyć mikroprzedsiębiorcy, czyli tacy, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników. W dodatku Ministerstwo Finansów zastrzega, że skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu podatku. Żeby go odzyskać w terminie 15 dni, mikroprzedsiębiorca budowlany powinien przekazać ewidencję podatkową w formie pliku JPK-VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku, a także przesłać deklarację VAT drogą elektroniczną lub złożyć ją bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

„Podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK-VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Patrz też: odwrócony podatek VAT w budownictwie. Co oznacza dla firm budowlanych?>>

Resort przypomina, że „od 1 stycznia 2017 r. (zgodnie ze zmianą ustawy o podatku VAT) usługi budowlane wykonywane przez niektóre podmioty objęte zostały tzw. odwrotnym obciążeniem. Oznacza to, że sprzedaż usług budowlanych przez podatnika VAT następuje bez naliczenia tego podatku. To nabywca usługi nalicza VAT od takiej transakcji”. Innymi słowy, mała firma budowlana, która jest podwykonawcą na część robót wystawia fakturę bez VAT, a podatek rozlicza generalny wykonawca. Problem w tym, że ów podwykonawca kupuje m.in. materiały budowlane obciążone VAT-em. Może go odzyskać dopiero poprzez zwrot z urzędu skarbowego, czyli nawet po kilku miesiącach, bo urzędnicy często zgłaszają zastrzeżenia do wniosków o zwrot. W konsekwencji podatnik otrzymuje zwrot podatku nie w ciągu ustawowych 60 dni, a znacznie później. Konfederacji Lewiatan ocenia, że każdego roku firmy budowlane będą „oddawać na przechowanie" do Skarbu Państwa kilka miliardów złotych rocznie. Niestety, małym firmom takie odwrotne obciążenie w rozliczeniu podatku VAT grozi utratą płynności finansowej.

Patrz też: Dlaczego odwrotne obciążenie jest groźne dla małych firm?>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej