Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - złóż wniosek do 3 czerwca! Jak to zrobić?

2024-06-03 9:53
Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 2024
Autor: gettyimages Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - złóż w ZUS do 3 czerwca 2024!

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w ZUS za 2023 przedsiębiorcy muszą złożyć do 3 czerwca! Wniosek dostępny jest na profilu płatnika na platformie PUE ZUS. Kiedy ZUS zwróci nadpłacone składki? Co się stanie z nadpłatą składki zdrowotnej, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w terminie?

Spis treści

 1. Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej ZUS
 2. Do kiedy wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?
 3. Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty w ZUS?
 4. Przy składaniu wniosku konieczne potwierdzenie konta!
 5. Kiedy ZUS zwróci nadpłacone składki?
 6. Zwrot nadpłaconej składki od ZUS za 2023 - ważne terminy

Do 20 maja 2024 trzeba było złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Taki obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli sporządzić także ci, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych.

Rozliczenie to trzeba było przekazać w dokumencie ZUS DRA (jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo) lub w ZUS RCA (jeżeli opłaca składki za inne osoby, np. za pracowników, zleceniobiorców).

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej ZUS

Aby dostać na konto zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, trzeba złożyć wniosek. Zostanie on wygenerowany przez ZUS na profilu płatnika na PUE ZUS (wzór wniosku RZS-R) na podstawie rocznego rozliczenia w DRA/RCA za kwiecień 2024.

Do kiedy wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Wniosek o zwrot nadpłaty trzeba przesłać do ZUS – do 3 czerwca 2024 roku.

Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty w ZUS?

Co ważne, wniosku o zwrot składki zdrowotnej nie trzeba wypełniać - wniosek, który jest udostępniony płatnikowi na PUE ZUS jest już wypełniony i gotowy do przesłania. Udostępniony jest w widoku "Moje dane", w sekcji "Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne". Trzeba go tylko sprawdzić. Wniosek ten zawiera:

 • dane identyfikacyjne i adresowe wnioskodawcy,
 • informacje o formie opodatkowania oraz rocznym przychodzie/dochodzie z poszczególnych form opodatkowania,
 • kwotę do zwrotu,
 • numer rachunku, który płatnik zgłosił do ZUS.

Co musi więc zrobić przedsiębiorca, aby wysłać wniosek online:

 • zalogować się do PUE-ZUS,
 • sprawdzić wniosek,
 • złożyć podpis elektroniczny,
 • wysłać.

Przy składaniu wniosku konieczne potwierdzenie konta!

ZUS przypomina, że przed podpisaniem i wysłaniem wniosku należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot, nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać.

Kiedy ZUS zwróci nadpłacone składki?

ZUS zobligowany jest do zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej do 1 sierpnia 2024. Płatnik dostanie przelew na numer rachunku, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS - nie ma możliwości zwrotu nadpłaconej składki w gotówce. Zgodnie z przepisami  art. 81 ust. 2t ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2056, z późn. zm.) zwrot kwoty następuje w formie bezgotówkowej.

Ważne

Jeśli płatnik podjął decyzję i nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 3 czerwca i nie ma zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2024 roku.

Zwrot nadpłaconej składki od ZUS za 2023 - ważne terminy

 • 20 maja 2024 – ostatni dzień na złożenie dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2024 wraz z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej oraz na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 wraz z dopłatą składki rocznej,
 • 3 czerwca 2024 – ostatni dzień na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • 1 sierpnia 2024 – maksymalny termin dla ZUS na zwrot nadpłaty.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej