Zmiany w ryczałcie 2024 - więcej przedsiębiorców zapłaci niższe składki zdrowotne!

2023-08-30 7:41
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - nowy limit i składka na ubezpieczenie zdrowotne
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Liczba chętnych na korzystanie z ryczałtu zwiększyła się ze względu na możliwość płacenia niższej składki zdrowotnej, ale jest bariera uniemożliwiająca wybór ryczałtu, która teraz ma być zniesiona

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę. Od stycznia 2024 roku łatwiej będzie skorzystać z ryczałtu - a tym samym nie tylko płacić podatek w uproszczonej formie, ale i niższe składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Spis treści

 1. Podatek w formie ryczałtu: jakie korzyści dla podatnika
 2. Na czym polega opodatkowanie w formie ryczałtu?
 3. Dla jakich podatników ryczałt, dla jakich nie?
 4. Ryczałt od działalności gospodarczej: ile wyniesie nowy limit przychodów?

Do Sejmu trafił kolejny projekt o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Jeden z nowelizowanych przepisów podatkowych wprowadza wyższy limit obrotów dla osób chcących skorzystać z uproszczonej formy podatku dochodowego – ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatek w formie ryczałtu: jakie korzyści dla podatnika

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wrócił do łask podatników w 2022 roku, bardziej zresztą za sprawą sposobu opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne niż zasad opodatkowania.

To zainteresowanie jednak w sposób formalny ucina roczny limit przychodów, po przekroczeniu którego podatnik traci prawo do skorzystania z tej formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Aktualnie limit ten wynosi 2 mln euro.

Przepisy Polskiego Ładu, wprowadzone w 2022 roku, przyniosły wiele zmian w sposobie rozliczania składki zdrowotnej oraz wpłynęły na decyzje o zmianie przez wielu przedsiębiorców formy opodatkowania na ryczałt.

Wysokość składki zdrowotnej znacząco różni się w zależności od formy opodatkowania. W przypadku skali podatkowej składka wynosi 9 proc. dochodu, a na podatku liniowym jest to 4,9 proc. dochodu.

W przypadku ryczałtu obowiązują trzy progi:

 • do 60 000 zł,
 • pomiędzy 60 000 a 300 000 zł,
 • powyżej 300 000 zł.

Co istotne, wysokość składki zdrowotnej jest znana podatnikowi z góry, niezależnie od osiągniętego przychodu w ramach danego progu. Oznacza to, że po przekroczeniu przychodu 300 000 zł w skali roku, przedsiębiorca płaci najwyższą składkę zdrowotną, 1 128,48 zł miesięcznie.

– Wielu podatników wybiera ryczałt, ponieważ zasady opłacania składki zdrowotnej są wtedy korzystniejsze niż na skali podatkowej i podatku liniowym. Dochód pozostaje kluczowym czynnikiem, niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Na przykład: jeśli dochód przedsiębiorcy wynosi milion złotych, to przy opodatkowaniu liniowym zapłaci 49 000 zł składki zdrowotnej w skali roku. W przypadku ryczałtu będzie to znacznie mniej, 13 541,76 zł – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Na czym polega opodatkowanie w formie ryczałtu?

Podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowi osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń.

Ryczałt może być opłacalny dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą - w rozliczeniu podatkowym nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów.

Dzięki temu obliczenie podatku jest proste.

Na wniosek podatnika opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, a także rolniczego handlu detalicznego.

Dodać należy, że od 2023 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, czyli najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Obligatoryjnie, podatnik więc nie ma możliwości wyboru.

Podatnicy, którzy korzystają z tej formy opodatkowania, mają obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów (odrębnie za każdy rok podatkowy), a także wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą od 2% do nawet 17%.

Dla jakich podatników ryczałt, dla jakich nie?

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników, którzy osiągają w całości lub w części przychody m.in. z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać:

 • osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej
 • przedsiębiorstwa w spadku
 • spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne
 • spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku
 • spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.

Wszystkie takie podmioty obowiązuje jednak warunek, iż ich przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitu 2 mln euro, obliczonego według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.

Ryczałt od działalności gospodarczej: ile wyniesie nowy limit przychodów?

I właśnie, chcąc skorzystać z ryczałtu - także dla możliwości płacenia niższych składek na ubezpieczenie zdrowotne - trzeba mieć na uwadze obowiązujący na ryczałcie limit przychodowy. Podmioty osiągające przychód powyżej 2 milionów euro nie mogą korzystać z tej formy opodatkowania.

W związku z tym w Sejmie pojawił się projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który zakłada zwiększenie tego limitu o 50 proc. z 2 milionów do 3 milionów euro.

To korzystna zmiana, i to z dwóch powodów. Podatnicy, którzy wcześniej przekraczali limit 2 mln przychodów a w 2023 r. nie przekroczą 3 mln euro, będą mogli wrócić do korzystania z ryczałtu. Z drugiej zaś strony przedsiębiorcy płacący PIT od działalności gospodarczej według skali podatkowej, a w związku z tym i wysoką składkę zdrowotną, będą mogli przejść na ryczałt, o ile tylko w ogólnym rozrachunku danin publicznych będzie to dla nich niższe obciążenie.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej