Zmiany w JPK. Od 1 lipca faktury uproszczone zbiorczo, z JPK znika MPP. Uwaga! Można wziąć udział w konsultacjach

2021-07-23 17:04
komputer faktura
Autor: pixinio.com

JPK - Jednolity Plik Kontrolny, od 1 lipca czekają zmiany. Zmieniają się oznaczenia procedur podatkowych dla sprzedawców towarów i usług. W formularzu JPK pojawią się nowe oznaczenia, ale zniknie możliwość opisu faktury jako MPP.

Konsultacje wzorów JPK

Ministerstwo Finansów ogłosiło konsultacje dotyczące nowych wzorów JPK_V7K i JPK_V7M. Opinie o nowych wzorach plików JPK można zgłaszać do 31 lipca 2021 roku. Konsultowane zmiany mają związek ze zmianami przepisów w podatku od towarów i usług, które weszły w życie 1 lipca 2021 roku ((o tym poniżej) do 1 stycznia 2022 roku. 

Nowe struktury JPK_V7M i JPK_V7K zostały opracowane na podstawie znowelizowanego rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług i uwzględniają m.in.  implementację pakietu VAT e-commerce, a także dodatkowe przyspieszone terminy zwrotu podatku VAT (15-dniowy wynikający z programu Podatnik Bezgotówkowy oraz 40-dniowy wynikający z założeń Krajowego Systemu e-Faktur).

Tu można znaleźć dokumenty poddane konsultacjom. Natomiast uwagi odnośnie poprawności merytorycznej i logicznej nowej struktury JPK_V7M i JPK_V7K trzeba zgłosić w terminie do 31 lipca 2021 r. na adres: konsultacje.jpkvat@mf.gov.pl

Zmiany w JPK od 1 lipca 2021

Zmiany w JPK wynikają z nowego Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, które po podpisie przez ministra ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021.

A to oznacza, że już w rozliczeniu za lipiec 2021, w JPK – Jednolitym Pliku Kontrolnym do kontaktu z administracją finansowo-skarbową zostaną zmienione oznaczenia procedur podatkowych dla sprzedawców towarów i usług.

Jakie najważniejsze zmiany od lipca przy wypełnianiu JPK? Otóż dodano nowe zapisy, które regulują zbiorcze wykazywanie paragonów z NIP do kwoty 450 zł w JPK. Chodzi o faktury uproszczone.

faktury uproszczone w jpk
Autor: legislacja.rcl.gov.pl

Zniknie też oznaczenie MPP (dla Mechanizmu Podzielonej Płatności, split payment). Oznaczenie MPP nie będzie obowiązkowe dla wszystkich transakcji, jak pierwotnie zakładano.

W ramach JPK VAT będzie można uwzględniać ulgi za tzw. „złe długi”.

MPP w JPK
Autor: legislacja.rcl.gov.pl

JPK – Jednolity Plik Kontrolny

Przypomnijmy, że JPK jest stosowany w obiegu finansowym podmiotów gospodarczych z administracją finansowo-skarbową od 2016 roku (wówczas obowiązkowo tylko dla dużych firm), od 2018 Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje już wszystkie firmy, również małe i mikro. JPK do nic innego jak elektroniczne narzędzie (oprogramowanie) do tworzenia i wysyłania informacji m.in. o podatku VAT.

Dodajmy, że Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad ustawą o e-fakturze, która będzie uzupełnieniem systemu JPK. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej