Zmiany w JPK. Od 1 lipca faktury uproszczone zbiorczo, z JPK znika MPP. Uwaga! Można wziąć udział w konsultacjach

komputer faktura
Autor: pixinio.com Uwaga na zmiany w oznaczeniach w JPK. Od 1 lipca inaczej wypełniamy JPK

JPK - Jednolity Plik Kontrolny, od 1 lipca czekają zmiany. Zmieniają się oznaczenia procedur podatkowych dla sprzedawców towarów i usług. W formularzu JPK pojawią się nowe oznaczenia, ale zniknie możliwość opisu faktury jako MPP.

Konsultacje wzorów JPK

Ministerstwo Finansów ogłosiło konsultacje dotyczące nowych wzorów JPK_V7K i JPK_V7M. Opinie o nowych wzorach plików JPK można zgłaszać do 31 lipca 2021 roku. Konsultowane zmiany mają związek ze zmianami przepisów w podatku od towarów i usług, które weszły w życie 1 lipca 2021 roku ((o tym poniżej) do 1 stycznia 2022 roku. 

Nowe struktury JPK_V7M i JPK_V7K zostały opracowane na podstawie znowelizowanego rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług i uwzględniają m.in.  implementację pakietu VAT e-commerce, a także dodatkowe przyspieszone terminy zwrotu podatku VAT (15-dniowy wynikający z programu Podatnik Bezgotówkowy oraz 40-dniowy wynikający z założeń Krajowego Systemu e-Faktur).

Tu można znaleźć dokumenty poddane konsultacjom. Natomiast uwagi odnośnie poprawności merytorycznej i logicznej nowej struktury JPK_V7M i JPK_V7K trzeba zgłosić w terminie do 31 lipca 2021 r. na adres: konsultacje.jpkvat@mf.gov.pl

Zmiany w JPK od 1 lipca 2021

Zmiany w JPK wynikają z nowego Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, które po podpisie przez ministra ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021.

A to oznacza, że już w rozliczeniu za lipiec 2021, w JPK – Jednolitym Pliku Kontrolnym do kontaktu z administracją finansowo-skarbową zostaną zmienione oznaczenia procedur podatkowych dla sprzedawców towarów i usług.

Jakie najważniejsze zmiany od lipca przy wypełnianiu JPK? Otóż dodano nowe zapisy, które regulują zbiorcze wykazywanie paragonów z NIP do kwoty 450 zł w JPK. Chodzi o faktury uproszczone.

faktury uproszczone w jpk
Autor: legislacja.rcl.gov.pl

Zniknie też oznaczenie MPP (dla Mechanizmu Podzielonej Płatności, split payment). Oznaczenie MPP nie będzie obowiązkowe dla wszystkich transakcji, jak pierwotnie zakładano.

W ramach JPK VAT będzie można uwzględniać ulgi za tzw. „złe długi”.

MPP w JPK
Autor: legislacja.rcl.gov.pl

JPK – Jednolity Plik Kontrolny

Przypomnijmy, że JPK jest stosowany w obiegu finansowym podmiotów gospodarczych z administracją finansowo-skarbową od 2016 roku (wówczas obowiązkowo tylko dla dużych firm), od 2018 Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje już wszystkie firmy, również małe i mikro. JPK do nic innego jak elektroniczne narzędzie (oprogramowanie) do tworzenia i wysyłania informacji m.in. o podatku VAT.

Dodajmy, że Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad ustawą o e-fakturze, która będzie uzupełnieniem systemu JPK. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej