Zmiany w certyfikacji LEED. Nowe kategorie i wymagania

2013-12-27 15:33
Biurowiec Alchemia w Gdańsku ma Precertyfikat LEED
Autor: Apa Wojciechowski

20 listopada 2013 roku USGBC wprowadziło nową wersję LEED V4, wcześniej 1czerwca 2013 roku międzynarodowa wersja BREEAM również przeszła aktualizację. Okres przejściowy dla amerykańskiego systemu certyfikacji LEED potrwa do 1 czerwca 2015 roku. Możemy się spodziewać istotnego wzrostu liczby rejestracji w ramach obu systemów certyfikacji na całym świecie. Jakie problemy i wyzwania mogą wiązać się z tą zmianą?

Podobnie jak większość zmian również i ta kryje za sobą nie tylko nowe wymagania, ale i możliwości. Przykładowo projekty zarejestrowane w okresie przejściowym w systemie certyfikacji LEED 2009 będą mogły w późniejszym okresie wybrać pomiędzy starą i nową wersją certyfikacji. Będziemy więc z całą pewnością obserwować projekty, które zarejestrowały się w starym systemie przed 1 czerwca 2015, i będą używać wersji LEED 2009 nawet w 2017 roku.

Zmiany w certyfikacji są w wielu przypadkach związane z wprowadzeniem zupełnie nowych kredytów lub bardziej rygorystycznych wymagań, zdarzają się jednak kryteria które okażą się o wiele łatwiejsze do spełnienia (np., nowy WEp1 lub SSc6).

W nowej wersji LEED v4 będziemy mieli możliwość certyfikowania aż 21 różnych typów budynków. Tendecje te z całą pewnością odwzorowują sytuację w certyfikacjach konkurencyjnych, takich jak BREEAM czy DGNB. Do obowiązujących w tej chwili certyfikacji dla budynków nowopowstałych (tj.NC, CS, Schools czy Retail) dojdą takie typy budynków jak budynki hotelowe, centra danych oraz magazyny i centra dystrybucyjne. Do listy wnętrz typu Commercial Interior oraz Retail dojdzie wnętrze budynku hotelowego, a certyfikacje dla budynków istniejących będą niemal w pełni odzwierciedlały portfolio dla nowopowstających budynków.

Niewielkie zmiany pojawią się w zakresie głównych kategorii, których zamiast siedmu będzie dziewięć. Powstała zupełnie nowa kategoria Projekowania Zintegrowanego (w której możliwe jest zdobycie zaledwie 1 punktu w certyfikacji), a kategoria znana do tej pory jako Zrównoważona Lokalizacja SS została podzielona na Lokalizację i Transport (uzależnione od wyboru działki) oraz Zrównoważoną Lokalizację (zawierającą kryteria, które mają wpływ kiedy działka już została wybrana).

Znacznie bardziej rygorystyczna stanie się np. kategoria EA gdzie nowy kredyt EAc2 będzie teraz oparty na standardzie ASHRAE 90.1-2010. W nowej wersji w kategori EA nie zobaczymy już również kredytu „Measurement and Verification”, który stosunkowo rzadko był eksplorowany w celu uzyskania punktów. Pojawiają się jednak kredyty takie jak „Building Level Energy Metering” czy „Advanced Energy Metering”, które nawet dosadniej adresują to zagadnienie choć w znacząco inny sposób. Podobnie dzieje się z kategorią IEQ gdzie minimalna jakość powietrza wewnętrznego również zmienia wersję ASHRAE 62.1 z roku 2007 na 2010.

W takich kategoriach jak: WE, EA, MR pojawiły się nowe wymagania krytyczne. Znaczące zmiany dotyczą również zwykłych kredytów w kategorii MR, którą można uznać za najbardziej zmienioną w porównaniu do starszej wersji systemu certyfikacji.

W Polsce główny problem wynikający z aktualizacji systemów może pojawić się z zupełnie innej strony. Typ certyfikatu (w wersji V4) będzie musiał odpowiadać typowi akredytacji osoby prowadzącej ten proces (LEED AP). W naszym kraju (poza jednym wyjątkiem) specjaliści używają wyłącznie najpopularniejszej akredytacji BD + C. Temu wyzwaniu będzie można sprostać z pomocą szkoleń prowadzonych przez PLGBC.

Ciekawostką jest też kompletne wyeliminowanie możliwości palenia papierosów w budynku niezależnie od sposobu przygotowania systemu wentylacji oraz uszczelnienia palarni. Nawet ta przykładowa niewielka zmiana z punktu widzenia USGBC, może się w Polsce okazać znaczącym wyzwaniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany