Żegnaj tradycyjna żarówko
Po wejściu w życie nowej dyrektywy UE w sprawie produktów oświetleniowych w prywatnych gospodarstwach domowych, nie musimy obawiać się, że światła w domach i mieszkaniach Europy zgasną. Twórcy przepisu określili dokładny harmonogram zmian - od 1 września 2009 roku do końca 2016 roku. Dopiero w ostatnim okresie konsumenci pożegnają się ostatecznie ze zwykłymi żarówkami i innymi produktami oświetleniowymi zużywającymi zbyt wiele energii elektrycznej.
Długi okres przejściowy zapewni europejskim konsumentom poczucie bezpieczeństwa - zawsze znajdą oni odpowiednią dla siebie alternatywę. Jednak przyszłość należy do świetlówek energooszczędnych, żarówek halogenowych i żarówek LED, czyli... technologii jutra.
Z dniem 1 września 2009 roku znikną z półek sklepowych pierwsze typy źródeł światła, tzn. tradycyjne, przezroczyste żarówki o mocy większej niż 80 W oraz matowe źródła światła, które klasyfikowane są powyżej klasy energetycznej A. W następnych okresach zakaz obejmie kolejne rodzaje żarówek i różne ich moce - w ciągu kolejnych 12-miesięcznych etapów aż do września 2012 roku, kiedy to ze sklepów wycofane zostaną wszystkie żarówki o mocy powyżej 7 W.
- Nowa dyrektywa unijna to dobra wiadomość dla konsumentów i dla środowiska. 8-letni okres przejściowy sprawi, że energooszczędne źródła światła o najwyższej jakości będą dostępne jako zamienniki dla wszystkich standardowych zastosowań, opraw, kształtów i mocy. Dyrektywa ta jest mocnym sygnałem, że UE poważnie traktuje kwestię ochrony środowiska - powiedział Martin Goetzeler, prezes Koncernu OSRAM.
W świetle dyrektywy UE, to sprzedawcy i producenci odpowiadają za udostępnienie i dostarczenie jedynie takich źródeł światła, które są dopuszczone do użytku. Dlatego konsumenci nie mogą dostawać towarów niezgodnych z obowiązującym prawem, gdy kupują źródła światła. W związku z tym informacje zawarte na opakowaniu nabiorą szczególnego znaczenia. Dyrektywa unijna ujednolici sposób informowania klientów w całej Europie w celu ochrony konsumentów, by dokonywali świadomych wyborów podczas zakupu właściwej żarówki czy świetlówki.
- Firma OSRAM dostarczy swoim klientom bardzo jasne i proste wskazówki ułatwiające wybór odpowiedniego produktu. Już w sierpniu 2008 roku na naszych opakowaniach świetlówek energooszczędnych wprowadziliśmy łatwe do zrozumienia piktogramy informujące o barwie światła, trwałości oraz o tym, jaką moc należy wybrać przy wymianie tradycyjnej żarówki. Ale przede wszystkim chcemy, aby zmiana była jak najmniej kłopotliwa dla konsumenta. Firma OSRAM bardzo cieszy się z faktu, że to właśnie oświetlenie w gospodarstwach domowych znalazło się w centrum uwagi nowej dyrektywy - powiedział Martin Goetzeler.
Nowa dyrektywa UE reguluje jedynie zasady sprzedaży detalicznej źródeł światła. Konsumenci mogą nadal używać zwykłych żarówek, które mają już w swoich domach i nie będą mieć obowiązku ich automatycznej wymiany z dniem 1 września 2009 roku - chociaż taka wymiana oznaczałaby dla nich niewątpliwe korzyści finansowe. Produkty energooszczędne są droższe przy zakupie, ale w większości przypadków zwracają się już po roku ich użytkowania, ponieważ dzięki nim zmniejszają się rachunki płacone za energię elektryczną. Nowa dyrektywa UE określa także nowe wymagania jakościowe korzystne z punktu widzenia klientów.