Zamrożenie cen prądu 2024 - dla kogo, od kiedy? Ile będzie kosztował prąd w 2024?

2023-12-03 17:49
Zamrożenie cen prądu 2024
Autor: Getty Images Rząd powinien wkrótce zdecydować, na jakim poziomie zamrozi ceny prądu w 2024 r.

Ile będzie kosztował prąd w 2024? To pytanie ważne dla każdego, bowiem rynkowe ceny energii elektrycznej znacznie wzrosły. Jak wysokie taryfy na 2024 rok zatwierdzi Urząd Regulacji Energetyki? Czy nowy rząd przedłuży tarcze ochronne i zamrozi ceny prądu także na przyszły rok?

Express Biedrzyckiej - prof. Jarosław FLIS

Spis treści

  1. Zamrożenie cen prądu - czy będzie w 2024?
  2. Jakie będą taryfy energii elektrycznej w 2024 r.
  3. Ile będzie kosztował prąd w 2024?

Zamrożenie cen prądu - czy będzie w 2024?

Poseł Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej zadeklarował, że w ciągu kilku tygodni zostaną podjęte decyzje co do zamrożenia cen prądu w 2024 r. W umowie koalicyjnej Platforma Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga zobowiązały się, że zapewnią niskie ceny energii. Partie opozycyjne już dyskutują na temat cen energii elektrycznej i gazu w 2024 roku i ich ewentualnego zamrożenia.

- Musimy podjąć działania, by wzrost cen energii nie był skokowy, nie był szokowy - powiedział Andrzej Domański w Polsat News. Tego oczekują od rządu wyborcy, a także obecna opozycja, która podczas swoich rządów wprowadziła tarcze ochronne. Wszystko wskazuje, że rząd będzie dążył do zamrożenia cen energii elektrycznej od początku nowego roku, tak że obecnie obowiązujące tarcze ochronne będą kontynuowane. Nie wiemy jednak jeszcze, jaki będzie ich poziom.

Jakie będą taryfy energii elektrycznej w 2024 r.

Ostatnie miesiące roku to czas, gdy do Urzędu Regulacji Energetyki wpływają wnioski od sprzedawców i dystrybutorów energii elektrycznej o ustalenie taryfy na przyszły rok. Są to cztery spółki kontrolowane przez skarb państwa:Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa, które zaopatrują w energię elektryczną większość mieszkańców naszego kraju. Prezes URE podejmie decyzje jeszcze przed końcem roku, tak żeby nowe taryfy mogły obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Ile będzie kosztował prąd w 2024?

W 2023 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostały zamrożone na poziomie około 414 zł/MWh, pod warunkiem nieprzekroczenia wskazanych w przepisach limitów (3000, 3600 lub 4000 kWh rocznie odpowiednio dla gospodarstw domowych, dla gospodarstw z osobą z niepełnosprawnościami oraz dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny i rolników). Za energię powyżej tych limitów trzeba zapłacić 693 zł/MWh.

W I połowie bieżącego roku w kontraktach długoterminowych na 2024 r. cena energii wynosiła 738 zł/MWh. W kolejnych miesiącach uległa obniżeniu do poziomu powyżej 600 zł/MWh. Przy określaniu ceny prądu trzeba też uwzględnić rosnące koszty dystrybucji oraz wzrost opłat stałych i zmiennych, których jest wiele na naszych rachunkach. Dlatego eksperci szacują, że trzeba się liczyć ze wzrostem cen za prąd na poziomie 60-70%. W razie zamrożenia cen prądu w ramach tarcz ochronnych sprzedawcy i dystrybutorzy będą musieli otrzymać odpowiednie rekompensaty z budżetu państwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej