Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035! Polska przeciwna jako jedyna

2023-03-29 7:48
Zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym
Autor: gettyimages 28 marca2023 przegłosowano przepisy, które wprowadzają zakaz sprzedaży i rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych będzie obowiązywał na terenie UE po 2035 roku. Rada Unii Europejskiej przegłosowała nowe regulacje. Koniec sprzedaży i rejestracji samochodów z silnikiem spalinowym dotyczy także Polski, która jako jedyna był przeciwna.

Spis treści

  1. Od kiedy zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w UE?
  2. Redukcja emisji CO2 o 100% do 2035
  3. Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych z jednym wyjątkiem
  4. Polska jako jedyna przeciwna zakazowi aut spalinowych

Od kiedy zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w UE?

Po europejskich drogach będą jeździć tylko samochody bezemisyjne - to jeszcze daleka przyszłość. Ale wiadomo już od kiedy będzie zakaz kupowania, tym samy rejestracji, samochodów spalinowych. Ta data to 2035 rok.

Pojazdy bezemisyjne mają zastąpić spalinowe do 2035 roku w 100%. Oznacza to, że za 12 lat nie kupimy już auta z silnikiem spalinowym. Plan obcięcia emisji dwutlenku węgla dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych.

Redukcja emisji CO2 o 100% do 2035

Nowe regulacje określają następujące cele: redukcje emisji CO2 o 55% dla nowych samochodów osobowych i o 50% dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 oraz 100% redukcji emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku. Aby spełnić te wymogi producenci będą musieli stopniowo zwiększać sprzedaż samochodów elektrycznych.

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski jeszcze pod koniec zeszłego roku zawarły porozumienie dotyczące bardziej rygorystycznych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, oznaczające odejście od sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi po 2035 roku. Jest to pierwszy uzgodniony wniosek z pakietu Fit for 55, którego celem jest redukcja emisji CO2 o 100% do 2035.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych z jednym wyjątkiem

Chodzi o akceptację postulatu Niemiec, które domagały się zniesienia zakazu dla tzw. e-paliw. Dozwolone pozostaną samochody benzynowe zasilane paliwem ekologicznym.

W wyniku negocjacji prowadzonych przez Berlin i Brukselę do rozporządzenia dodano punkt dotyczący właśnie tego wyjątku. Komisja Europejska zobowiązała się w nim do przedstawienia wniosku w sprawie dopuszczenia rejestracji pojazdów napędzanych wyłącznie paliwami neutralnymi pod względem emisji CO2 po 2035.

KE jeszcze w 2026 roku zapowiada szczegółową ocenę postępów w osiąganiu celów redukcji emisji oraz ewentualną potrzebę ich przeglądu.

Polska jako jedyna przeciwna zakazowi aut spalinowych

- Patrząc na rozwój stacji ładowania i elektromobilności w Europie uważam, że zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny - powiedziała na początku roku minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała też, że w tej kwestii Polska jest w mniejszości w Unii Europejskiej.

Anna Moskwa stwierdziła jednocześnie, że "kryzys i racjonalność zdecydują o przebiegu tego procesu". Minister zaznaczyła, że Polska cały czas inwestuje w elektromobilność, ale w tempie adekwatnym do tempa jej rozwoju, bez przymusu, a bardziej motywująco np. przez instrumenty finansowe. "Tylko w taki sposób ta transformacja może się odbyć" - dodała.

W trakcie głosowania nad nowymi regulacjami 28 marca Polska jako jedyna była przeciwna wprowadzeniu zakazu sprzedaży samochodów spalinowych.

- Nietransparentne i nieformalne dyskusje, gdzie Niemcy forsują rozwiązania korzystne głównie dla swojego rynku, pokazuje, że nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją - oceniła Anna Moskwa. Dodała też, że czynnikami decydującymi o wyborze technologii na kolejne dziesięciolecia powinny być rynek i społeczeństwa, a nie przymus UE.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej