Zakaz płatności gotówką 2024 - jaki jest limit płatności gotówką od 1 stycznia dla przedsiębiorców i osób fizycznych?

2024-01-05 13:17
Limit płatności gotówkowych
Autor: Szymon Starnawski Limity płatności gotówką nie obowiązują konsumentów prywatnych

Miał być od 1 stycznia 2024 r. limit 8000 zł przy płatności gotówką dla przedsiębiorców i 20 000 dla osób prywatnych. Na szczęście uchylono te przepisy. Jakie są limity w rozliczeniach między przedsiębiorcami, a jakie mają zwykli konsumenci?

Spis treści

  1. Skąd limity w płatnościach gotówkowych?
  2. Jakie jest limit płatności gotówką 2024?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Skąd limity w płatnościach gotówkowych?

Polski Ład wprowadził znaczące ograniczenia płatności gotówką od 1 stycznia 2024 r. W założeniach miały zwiększyć kontrolę państwa nad przepływem gotówki a jednocześnie utrudnić przepływ pieniędzy w szarej strefie.

Limitami płatności gotówkowej objęte zostały nie tylko osoby prowadzące działalność, ale również osoby fizyczne. Przepisy ustawy, która wprowadzała limity były krytykowane przez licznych ekspertów nawet z kręgów poprzedniego rządu. Pod ich naciskiem już w czerwcu 2023 r. rząd, który je wprowadził również je… uchylił. W lipcu nowa ustawa z uchylonymi przepisami o limitach została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jakie jest limit płatności gotówką 2024?

Limit płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami pozostał na starym poziomie i wynosi 15 000 zł. Przedsiębiorcy dla wszystkich transakcji, których wartość przekracza 15 000 zł muszą korzystać z płatności bankowej używając do tego firmowego konta. Zwykłych konsumentów nie obowiązują żadne limity i mogą gotówką płacić za usługi i towary bez ograniczeń.

Czytaj więcej o limitach płatności gotówka w 2024 roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej