Zakaz palenia węglem w Warszawie od 1 października 2023. Jakie są wyjątki?

2022-07-17 9:55

Zakaz palenia węglem w Warszawie od 1 października 2023, a w „obwarzanku” warszawskim od 1 stycznia 2028 - znowelizowana uchwała antysmogowa dla Mazowsza weszła w życie 14 maja 2022. Wprowadza ona ponadto zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego.

Spis treści

  1. Zakaz palenia węglem w Warszawie uchwalony
  2. Jakie wyjątki w zakazie palenia węglem w Warszawie?
  3. Zakaz palenia węglem - Warszawa idzie śledem Krakowa?
  4. W Warszawie szybsza wymiana kopciuchów

Zakaz palenia węglem w Warszawie uchwalony

Radni Warszawy zdecydowali o zakazie palenia węglem:

  • od 1 października 2023 - zakaz palenia węglem w granicach administracyjnych Warszawy;

  • od 1 stycznia 2028 - zakaz palenia węglem w powiatach wokół Warszawy, tj.:

    • grodziskim,
    • legionowskim,
    • mińskim,
    • nowodworskim,
    • piaseczyńskim,
    • pruszkowskim,
    • otwockim,
    • wołomińskim,
    • warszawskim zachodnim.

Dodatkowo wprowadza się zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego. Poza tym zapisem uchwała nie zakazuje spalania drewna ani w kominkach, ani kotłach.

Jakie wyjątki w zakazie palenia węglem w Warszawie?

Zgodnie z nową uchwałą, od 1 października 2023 mieszkańcy Warszawy nie będą mogli palić węglem w swoich źródłach ogrzewania. Wyjątkiem są tu:

  • kotły na węgiel spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022,
  • kotły na węgiel spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele mają możliwość palenia w nich również węglem do końca ich żywotności.

Zakaz palenia węglem - Warszawa idzie śledem Krakowa?

Zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje w Krakowie już 3 lata i widać wymierne korzyści z regulacji antysmogowych. W efekcie regulacji zlikwidowano ok. 40 tysięcy kopciuchów. Od tego czasu odnotowuje się znaczną poprawę jakości powietrza: stężenia PM10 oraz rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły o ponad 40%. Taka poprawa jakości powietrza przełożyła się również na poprawę zdrowia mieszkańców.

Z badań prof. Czarnobilskiej wynika że w Krakowie, w latach 2008-2018 obserwuje się spadek przypadków astmy u dzieci w wieku 7-8 lat z 22% do 9% badanej grupy - to prawie trzykrotny spadek. U dzieci starszych (16-17 lat) spadek był jeszcze wyższy: z 22% do 5% badanej grupy. Dzięki zakazowi spalania węgla również mieszkańcy Warszawy i okolic mają szansę na lepsze powietrze.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, ze aż 67% respondentów popiera zakaz spalania węgla w Warszawie i 57% popiera zakaz na obrzeżach miasta.

W Warszawie szybsza wymiana kopciuchów

Przyjęty zakaz palenia węglem przyczyni się do szybszej wymiany kopciuchów na terenie Warszawy. W stolicy wciąż dymią 10803 kopciuchy, a na ich wymianę mieszkańcy mają teraz czas do 1 stycznia 2023 roku.

Polski Alarm Smogowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej