Zakaz palenia węglem w Warszawie od 1 października 2023. Jakie są wyjątki?
Zakaz palenia węglem w Warszawie od 1 października 2023, a w „obwarzanku” warszawskim od 1 stycznia 2028 - znowelizowana uchwała antysmogowa dla Mazowsza weszła w życie 14 maja 2022. Wprowadza ona ponadto zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego.
Spis treści
- Zakaz palenia węglem w Warszawie uchwalony
- Jakie wyjątki w zakazie palenia węglem w Warszawie?
- Zakaz palenia węglem - Warszawa idzie śledem Krakowa?
- W Warszawie szybsza wymiana kopciuchów
Zakaz palenia węglem w Warszawie uchwalony
Radni Warszawy zdecydowali o zakazie palenia węglem:
-
od 1 października 2023 - zakaz palenia węglem w granicach administracyjnych Warszawy;
-
od 1 stycznia 2028 - zakaz palenia węglem w powiatach wokół Warszawy, tj.:
- grodziskim,
- legionowskim,
- mińskim,
- nowodworskim,
- piaseczyńskim,
- pruszkowskim,
- otwockim,
- wołomińskim,
- warszawskim zachodnim.
Dodatkowo wprowadza się zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego. Poza tym zapisem uchwała nie zakazuje spalania drewna ani w kominkach, ani kotłach.
- Uchwała antysmogowa - gdzie i w jakim zakresie obowiązuje? Jakie są kary za jej łamanie?
- Program Czyste Powietrze
- Program Czyste Powietrze Plus - dla kogo? Można już składać wnioski
- PGNiG dopłaca do kotła gazowego lub pompy ciepła. Komu i ile?
- Program Ciepłe Mieszkanie
Jakie wyjątki w zakazie palenia węglem w Warszawie?
Zgodnie z nową uchwałą, od 1 października 2023 mieszkańcy Warszawy nie będą mogli palić węglem w swoich źródłach ogrzewania. Wyjątkiem są tu:
- kotły na węgiel spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022,
- kotły na węgiel spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele mają możliwość palenia w nich również węglem do końca ich żywotności.
Zakaz palenia węglem - Warszawa idzie śledem Krakowa?
Zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje w Krakowie już 3 lata i widać wymierne korzyści z regulacji antysmogowych. W efekcie regulacji zlikwidowano ok. 40 tysięcy kopciuchów. Od tego czasu odnotowuje się znaczną poprawę jakości powietrza: stężenia PM10 oraz rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły o ponad 40%. Taka poprawa jakości powietrza przełożyła się również na poprawę zdrowia mieszkańców.
Z badań prof. Czarnobilskiej wynika że w Krakowie, w latach 2008-2018 obserwuje się spadek przypadków astmy u dzieci w wieku 7-8 lat z 22% do 9% badanej grupy - to prawie trzykrotny spadek. U dzieci starszych (16-17 lat) spadek był jeszcze wyższy: z 22% do 5% badanej grupy. Dzięki zakazowi spalania węgla również mieszkańcy Warszawy i okolic mają szansę na lepsze powietrze.
Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, ze aż 67% respondentów popiera zakaz spalania węgla w Warszawie i 57% popiera zakaz na obrzeżach miasta.
W Warszawie szybsza wymiana kopciuchów
Przyjęty zakaz palenia węglem przyczyni się do szybszej wymiany kopciuchów na terenie Warszawy. W stolicy wciąż dymią 10803 kopciuchy, a na ich wymianę mieszkańcy mają teraz czas do 1 stycznia 2023 roku.
Polski Alarm Smogowy