Ciepłe Mieszkanie - nowy program dopłat w 2022. Będzie można dostać nawet 37,5 tys. zł

2022-06-01 15:38
blok mieszkalny
Autor: gettyimages Program Ciepłe Mieszkanie - program dopłat dla właścicieli mieszkań i wspólnot mieszkaniowych

Ciepłe Mieszkanie to nowy program dopłat NFOŚiGW. Według najnowszych informacji program ma ruszyć pod koniec II kwartału 2022, czyli pod koniec czerwca. W ramach programu Ciepłe Mieszkanie będzie można uzyskać dotacje na termomodernizację mieszkania - wymianę źródła ciepła i poprawienie efektywności energetycznej. Co wiadomo o nowym programie Ciepłe Mieszkanie? Jakie będzie można dostać dofinansowanie i do czego?

Spis treści

 1. Ciepłe Mieszkanie - dla kogo jest program?
 2. Na co dopłaty w programie Ciepłe Mieszkanie?
 3. Jakie będzie dofinansowanie?
 4. Od kiedy program Ciepłe Mieszkanie?

Ciepłe Mieszkanie - dla kogo jest program?

Program Ciepłe Mieszkanie ma być uzupełnieniem programu Czyste Powietrze, który skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Beneficjentami programu Ciepłe Mieszkanie będą gminy, ale odbiorcami końcowymi - osoby fizyczne - właściciele czy współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Planowany jest także odrębny program dopłat, z którego samorządy i ich jednostki będą mogły otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji mieszkań komunalnych.

Na co dopłaty w programie Ciepłe Mieszkanie?

Dopłaty będą przeznaczone na termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dofinansowanie z programu Ciepłe Mieszkanie będzie można dostać m.in. na:

 • wymianę okien i drzwi,
 • nowe źródło ciepła (pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy, kocioł na pellet),
 • wykonanie instalacji c.o. i c.w.u.
 • wentylację mechaniczną,
 • dokumentację projektową.

Jakie będzie dofinansowanie?

Wysokość dopłaty na termomodernizację mieszkania ma zależeć od poziomu dochodów. Ciepłe Mieszkanie przewiduje trzy poziomy dofinansowania:

 • podstawowe dofinansowanie ma wynieść do 30% kosztów inwestycji (ale nie więcej niż 15 tys. zł),
 • dla osób o niższych dochodach – do 60% (do 25 tys. zł),
 • dla najuboższych – do 90% (do 37,5 tys. zł).

Dofinansowanie zostanie zwiększone o 5 pkt proc. dla przedsięwzięć realizowanych w miejscowościach znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Od kiedy program Ciepłe Mieszkanie?

Programu Priorytetowy Ciepłe Mieszkanie przechodzi obecnie proces zatwierdzania przez NFOŚiGW. Termin ogłoszenia i uruchomienia naboru dla gmin przewidziany jest na koniec drugiego kwartału 2022 r. Po zatwierdzeniu programu możliwe będzie wskazanie dokładnej daty ogłoszenia programu i uruchomienia naboru wniosków, jak również wskazanie ostatecznej kwoty finansowania.

Środki finansowe na realizację programu zostaną udostępnione wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) przez NFOŚiGW w ramach umowy udostępnienia środków – zatem nabór wniosków dla beneficjentów, tj. gmin, będzie prowadzony przez poszczególne WFOŚiGW. Gminy będą natomiast prowadziły nabory na swoich terenach dla beneficjentów końcowych, tj. osób fizycznych.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej