Wymiana pieca Mazowieckie - do kiedy? Zmiana przepisów uchwały antysmogowej

2022-07-14 11:02

Wymiana pieca Mazowieckie - zakaz palenia węglem w Warszawie już za nieco ponad rok. Uchwała antysmogowa dla Mazowsza z 11 listopada 2017 została znowelizowana. Dlaczego? Od 2018 roku Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał ponad 270 powiadomień o wystąpieniu dni smogowych oraz ryzyku ich wystąpienia. Nowe przepisy weszły w życie 14 maja 2022. Mówią m.in. o tym, kiedy nowe budynki nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary. Dowiedz się od kiedy zakaz palenia węglem na Mazowszu. Kogo dotyczy zakaz? Jakie wyjątki?

Spis treści

  1. Wymiana pieca Mazowieckie - jakie zmiany nas czekają?
  2. Kogo wymiana pieca w mazowieckim nie dotyczy? Wyjątki
  3. Nowe budynki nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi
  4. Przestrzeganie zakazu palenia węglem będzie kontrolowane - grozi grzywna
  5. Dofinansowanie do wymiany pieca na węgiel

Wymiana pieca Mazowieckie - jakie zmiany nas czekają?

Już od 1 października 2023 nie będzie można palić węglem w urządzeniach grzewczych na terenie m.st. Warszawy. W dalszej kolejności zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów z obszaru NUTS2 - warszawskiego stołecznego, czyli:

  • grodziskiego,
  • legionowskiego,
  • mińskiego,
  • nowodworskiego,
  • piaseczyńskiego,
  • pruszkowskiego,
  • otwockiego,
  • warszawskiego zachodniego
  • wołomińskiego.

Kogo wymiana pieca w mazowieckim nie dotyczy? Wyjątki

Zakaz palenia węglem nie dotyczy Cię jeśli zainstalowałeś kocioł, kominek, piec lub inny ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe (np. węgiel, drewno lub pellet):

  • przed 11 listopada 2017, spełniający wymogi klasy 5,
  • przed 1 czerwca 2022 spełniający wymogi ekoprojektu.
Ważne

Jeżeli uruchomisz kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu po 1 czerwca 2022 nie będziesz mógł palić w nim węglem od 1 października 2023, a od 1 stycznia 2028 w gminach z terenu powiatów NUTS2 - warszawskiego stołecznego.

Nowe budynki nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi

Na terenie całego województwa mazowieckiego nowo budowane budynki, jeżeli będą w zasięgu sieci ciepłowniczej i będzie możliwe ich podłączenie do niej, nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi (np. węglem, drewnem czy pelletem).

Przepis będzie dotyczył tylko nowych budynków, dla których wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie nastąpi po 1 stycznia 2023.

Przestrzeganie zakazu palenia węglem będzie kontrolowane - grozi grzywna

Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie kontrolowane. Użytkowanie niedozwolonych urządzeń grzewczych i niedozwolonego opału może zostać ukarane mandatem do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna nawet do 5 000 zł.

Dofinansowanie do wymiany pieca na węgiel

Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku można otrzymać dofinansowanie z krajowego programu Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus lub z gminnego programu dotacyjnego (jeżeli istnieje). Dotacje te można łączyć. Można też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Poziom dofinansowania często uzależniony jest od dochodów wnioskodawcy oraz wybranego źródła ciepła i wynosi od 30 do 90% inwestycji. W ramach Programu możliwe jest uzyskanie dotacji do wymiany pozaklasowych kotłów i pieców na węgiel, pellet i drewno na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymiana okien i drzwi).

W artykule poniżej wszystkie programy z dopłatami do wymiany pieca obowiązujące aktualnie w Polsce.

Podczas, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w ocieplenie budynku oraz wymianę źródła ciepła na nowoczesne urządzenie, zużywające mniej paliwa, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.

UWAGA od 2023 rząd będzie zbierał dane dotyczące stanu technicznego naszych domów. Będą to dane dotyczące m.in.: grubości ścian, dachu, rodzaju ocieplenia czy rocznego zużycia paliwa. Nowe informację zasilą bazę CEEB. Pozyskane dane będą wykorzystywane także do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Czyste Powietrze oraz innych zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityki poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie.

Więcej przeczytasz w artykule: Rząd planuje inwentaryzację budynków. Będą zbierane nowe dane o naszych domach

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej