Zaczyna się rewolucja w Prawie energetycznym. Prądu ma nie zabraknąć i ma być tańszy

2023-05-16 12:11
Prawo energetyczne
Autor: getty images Nowe Prawo energetyczne trafiło do sejmu. Jest niezbędne dla szybkiej transformacji energetyki węglowej na OZE

Transformacja energetyczna w Polsce jest nieuchronna i musi przyspieszyć. Poza inwestycjami niezbędne są zmiany w Prawie energetycznym, by nowy rynek energii elektrycznej oparty na odnawialnych źródłach był funkcjonalny i konkurencyjny.

Spis treści

  1. Nowy rynek energii po przejściu na OZE
  2. Prawo energetyczne po zmianach: tańszy prąd dla gospodarstw domowych
  3. Dla przedsiębiorców tani i bezpieczny prąd z pominięciem sieci przesyłowych

Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy prawo energetyczne. To pierwsza tak ważna zmiana prawa w tym zakresie, ale musi ona mieć charakter rewolucyjny – nowe przepisy mają służyć sprawnemu przechodzeniu z energetyki opartej na paliwach kopalnych do ery zielonego prądu.

Formalnie nowelizacja służy wdrożeniu unijnej dyrektywy o wspólnych zasadach rynku wewnętrznego energii elektrycznej.

Nowy rynek energii po przejściu na OZE

Rynek energii elektrycznej w Polsce, w związku z transformacją energetyczną, musi być urządzony na zupełnie innych zasadach. Problemów do rozwiązania po drodze jest wiele więc i sama ustawa nowelizacyjna jest obszerna. Skoncentrujemy się więc na dwóch kategoriach zmian, które są kluczowe dla użytkowników końcowych, a więc dla gospodarstw domowych oraz dla firm prowadzących biznes.

Zarówno w okresie transformacji, jak i po całkowitym przejściu na energię z odnawialnych źródeł, rozwiązania urządzonego na nowo rynku energii mają stworzyć możliwość niezawodnych dostaw prądu po możliwie najniższej cenie. Dodatkowo ma pozwolić na łatwe korzystanie z udogodnień dostępnych dzięki nowym technologiom takim jak inteligentne liczniki, aplikacje czy coraz powszechniejsze magazyny energii. Mają one duży potencjał same w sobie, ale by go móc w pełni wykorzystać, potrzebne dodatkowo są zmiany w prawie, które tworzone było wówczas gdy takich narzędzi nie było.

Prawo energetyczne po zmianach: tańszy prąd dla gospodarstw domowych

O szykowanych najbardziej spektakularnych zmianach dotyczących zasad korzystania z energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe, już pisaliśmy. To możliwość zmiany dostawcy energii w ciągu 24 godzin oraz prawo do korzystania z tak zwanych dynamicznych taryf przy zapłacie za prąd. Ułatwiać ma to powszechnie dostępny i bezpłatny kalkulator stworzony przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Na wdrożenie takich nowości poczekamy jednak do 2026 roku. Wcześniej zaczną działać obywatelskie społeczności energetyczne. Powstaną one głównie w obrębie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Ich celem ma być wytwarzanie, dystrybucja, obrót, agregacja, magazynowanie energii elektrycznej oraz świadczenie usług w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych swoim członkom.

Taka regulacja otwiera całkiem nowe możliwości dla właścicieli mieszkań w ramach wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, którzy zainteresowani są instytucją prosumenta lokatorskiego. Jak wiadomo od lutego 2023 r. także właściciele nieruchomości w budynkach wielorodzinnych mogą ubiegać się o dotacje do instalacji fotowoltaicznych i innych OZE, a włączenie w to dodatkowo obywatelskiej społeczności energetycznej daje całkiem nowe możliwości. Mówiąc najkrócej – stwarza szanse dla najkorzystniejszego zarządzania produkowaną w ten sposób energią elektryczną.

Duże zainteresowanie budzą ponadto tak zwane dynamiczne taryfy prądu. Historycznie znane są głównie osobom, które stosowały do ogrzewania elektryczne piece akumulacyjne, które pobierają prąd w godzinach, w których energia dostarczana jest po niższej cenie. Niegdyś była to noc, teraz – w związku z dużą produkcją energii ze słońca – są to godzinny dzienne, na dodatek o zmiennych porach. Nowe technologie umożliwiają jednak o dowolnej porze stosowanie takich dynamicznych cen – i to z różną częstotliwością. Nowe prawo zagwarantuje więc dużym dostawcom (minimum 200 tys. odbiorców końcowych) możliwość zawierania z odbiorcami końcowymi umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej – z minimalną częstotliwością rozliczeń co 15 minut, o ile odbiorca będzie miał zainstalowany licznik zdalnego odczytu.

Oszczędność w wydatkach gospodarstwom domowym ma też przynieść przepis nakazujący zawieranie wyłącznie kompleksowych umów na dostawę energii elektrycznej lub gazu; obecnie powszechnie zawierane są oddzielne umowy na usługę dystrybucji energii i usługę dostawy energii.

Dla przedsiębiorców tani i bezpieczny prąd z pominięciem sieci przesyłowych

W skali makro największym problemem do rozwiązania w czasie transformacji energetycznej jest dostosowanie sieci przesyłowych do specyfiki nowych źródeł energii. Już teraz pojawiają się nadwyżki energii produkowanej w okresie największego nasłonecznienia, co sprawia że wyłączać trzeba duże instalacje. O innych porach występują zaś niedobory energii elektrycznej, co rzutuje i na dostępność, i na ceny prądu.

Dlatego wiele rozwiązań w nowelizacji Prawa energetycznego, nad którymi teraz będzie pracował Sejm, daje z jednej strony większe uprawnienia operatorom sieci przesyłowych – np. możliwość nierynkowego ograniczania generacji prądu z farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych w przypadku problemów z ich zbilansowaniem. Z drugiej zaś – by skoncentrowali się wyłącznie na tradycyjnych metodach przesyłu – pozbawia ich możliwości rynkowego wykorzystywania i budowania w tym celu magazynów energii.

Ogólna idea urządzanego na nowo rynku energii elektrycznej jest taka, by bezpośrednio łączyć odbiorców przemysłowych energii elektrycznej z jej wytwórcami – z pominięciem tradycyjnej infrastruktury sieciowej. To z kolei najlepsza droga do zapewnienia możliwie taniej energii z niezawodnych źródeł dla tej grupy odbiorców końcowych jaką stanowią firmy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej