Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie katastrofy hali MTK w Katowicach

2018-11-30 14:52
Hala Międzynarodowych Targów Katowickich po katastrofie budowlanej - 28.01.2006
Autor: MTK Najbardziej spektakularna katastrofa budowlana w Polsce. Międzynarodowe Targi Katowickie w Chorzowie, pawilon nr. 1, czyli parterowa hala wystawiennicza o powierzchni około 1ha, wybudowana na przełomie 1999 i 2000 roku

Wyrok Sądu Najwyższego nie pozostawia już żadnych złudzeń winnym katastrofy hali MTK w Katowicach w 2006 roku – zostały podtrzymane kary, ponadto w jednym przypadku SN nie zgodził się na uniewinnienie. Przekonaj się, jakie wyroki mają winni katastrofy hali targowej w Katowicach. Jakie były przyczyny tej katastrofy budowlanej? 

Wyrok Sądu Najwyższgo, czyli odwołań nie będzie

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie hali MTK w Katowicach zapadł na rozprawie 21 listopada 2018, ale z uwagi na charakter i złożoność sprawy orzeczenie zostało ogłoszone dopiero 29 listopada. Sąd Najwyższy oddalił jako bezzasadne kasacje wniesione przez obrońców pięciorga skazanych jako winnych zawalenia się w styczniu 2016 konstrukcji hali MTK. Ponadto Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający byłego członka zarządu MTK (sprawa wróciła do Sądu Apelacyjnego w Katowicach do ponownego rozpoznania).  

Przypomnijmy, sąd orzekł, że to częściowo Skarb Państwa ponosi cywilną odpowiedzialność za katastrofę budowlaną hali MTK w Katowicach. Ponadto sąd wymierzył od 1,5 do 9 lat więzienia pięciu spośród dziewięciu oskarżonym. Najwyższy wymiar kary – 9 lat więzienia otrzymał projektant hali, po 2 lata więzienia dla członka zarządu spółki MTK, rzeczoznawcy budowlanego oraz inspektor nadzoru budowlanego i 1,5 roku więzienia dla dyrektora technicznego spółki. W związku z uchyleniem przez SN wyroku uniewinniającego dla jeszcze jednego b. członka zarządu MTK, być może liczba ukaranych osób wzrośnie do sześciu

Do katastrofy hali MTK doszło 28 stycznia 2006, podczas targów gołębi pocztowych. Jest to największa katastrofa budowlana w historii Polski. Pod ciężarem śniegu ugięła się konstrukcja hali i zawalił się dach. Śmierć poniosło wtedy 65 osób, ponad 140 zostało rannych, w tym 26 ciężko. Przyczyny katastrofy w Katowicach zostały ustalone już w marcu 2006 roku, a proces karny, który miał ustalić winnych zaniedbań toczył się od maja 2009. Wyrok Sądu Najwyższego z listopada 2018 zakończył możliwości odwoławcze skazanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej