Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej tylko do 5 czerwca! Jak złożyć? Konieczne potwierdzenie!

2023-06-05 11:16
Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 2023
Autor: gettyimages Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - złóż w ZUS do 5 czerwca 2023!

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej trzeba złożyć do 5 czerwca! ZUS wydłużył ten termin o kilka dni. Wniosek o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne dostępny jest na profilu płatnika na platformie PUE ZUS. Przed jego wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy. Do kiedy ZUS ma czas na oddanie pieniędzy za nadpłaconą składkę?

Spis treści

 1. Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej ZUS
 2. Do kiedy wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?
 3. Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty w ZUS?
 4. Przy składaniu wniosku konieczne potwierdzenie konta!
 5. Do kiedy ZUS ma czas na oddanie pieniędzy za nadpłaconą składkę?
 6. Zwrot nadpłaconej składki od ZUS za 2022 - ważne terminy
Ważna informacja dla płatników składek

ZUS dał więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej. Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia (RZS-R) został wydłużony do 5 czerwca 2023 (wcześniej 1 czerwca).

- W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty – wyjaśniła Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Do 22 maja 2023 trzeba było złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba było przekazać w dokumencie za kwiecień 2023: w ZUS DRA (jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo) lub w ZUS RCA (jeżeli opłaca składki za inne osoby, np. za pracowników, zleceniobiorców)

Jest to nowy obowiązek dotyczący przedsiębiorców - każdego, kto prowadzi działalność pozarolniczą działalność i opłaca składki na własne ubezpieczenie. Płatnicy będą składać takie rozliczenie w tym roku po raz pierwszy, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej ZUS

Aby dostać na konto zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, trzeba złożyć wniosek. Zostanie on wygenerowany przez ZUS na profilu płatnika na PUE ZUS (wzór wniosku RZS-R) na podstawie rocznego rozliczenia w DRA/RCA za kwiecień 2023.

Do kiedy wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Wniosek o zwrot nadpłaty trzeba przesłać do ZUS – do 5 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS zwróci pieniądze na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia.

Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty w ZUS?

Co ważne, wniosku o zwrot składki zdrowotnej nie trzeba wypełniać - wniosek, który jest udostępniony płatnikowi na PUE ZUS jest już wypełniony i gotowy do przesłania. Udostępniony jest w widoku "Moje dane", w sekcji "Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne". Trzeba go tylko sprawdzić. Wniosek ten zawiera:

 • dane identyfikacyjne i adresowe wnioskodawcy,
 • informacje o formie opodatkowania oraz rocznym przychodzie/dochodzie z poszczególnych form opodatkowania,
 • kwotę do zwrotu,
 • numer rachunku, który płatnik zgłosił do ZUS.

Co musi więc zrobić przedsiębiorca, aby wysłać wniosek online:

 • zalogować się do PUE-ZUS,
 • sprawdzić wniosek,
 • złożyć podpis elektroniczny,
 • wysłać.

Przy składaniu wniosku konieczne potwierdzenie konta!

ZUS przypomina, że przed podpisaniem i wysłaniem wniosku należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot, nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać.

Do kiedy ZUS ma czas na oddanie pieniędzy za nadpłaconą składkę?

ZUS zobligowany jest do zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej do 3 sierpnia 2023. Płatnik dostanie przelew na numer rachunku, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS - nie ma możliwości zwrotu nadpłaconej składki w gotówce. Zgodnie z przepisami  art. 81 ust. 2t ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2056, z późn. zm.) zwrot kwoty następuje w formie bezgotówkowej.

Ważne

Jeśli płatnik podjął decyzję i nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 5 czerwca i nie ma zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku.

Zwrot nadpłaconej składki od ZUS za 2022 - ważne terminy

 • 22 maja 2023 – ostatni dzień na złożenie dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2023 wraz z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej oraz na opłacenie należnych składek za kwiecień 2023 wraz z dopłatą składki rocznej,
 • 1 czerwca 2023 – ostatni dzień na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • 1 sierpnia 2023 – maksymalny termin dla ZUS na zwrot nadpłaty.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej