Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców 2024. Premier podał szczegóły

2024-03-19 17:06
Wakacje od składek ZUS
Autor: Szymon Starnawski Państwo zapłaci przedsiębiorcom jedną składkę ZUS w roku

Przedsiębiorcy i samozatrudnieni będą mogli liczyć na wakacje od ZUS - 19 marca rząd przyjął projekt nowelizacji w tej sprawie, o czym poinformował na konferencji premier Donald Tusk. Wiadomo, że wakacje od składek ZUS będą przysługiwały raz w roku, w dowolnym miesiącu. "Urlop" nie obejmie składki zdrowotnej.

Spis treści

  1. Wakacje od ZUS - rząd przyjął projekt ustawy
  2. Dla kogo wakacje od ZUS?
  3. Na jakich zasadach wakacje od składek ZUS?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Wakacje od ZUS - rząd przyjął projekt ustawy

We wtorek 18 marca rząd zajął się projektem ustawy wprowadzającej tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców, które mają polegać na zwolnieniu z opłacania składek przez jeden miesiąc w każdym roku.

Nowe rozwiązanie ułatwi życie wszystkim osobom prowadzącym jednoosobowe firmy. Dotychczas, żeby nie płacić ZUS musieli zawieszać działalność. Minimalny okres na jaki można tego dokonać to właśnie 30 dni. Jeśli chcieli wypocząć tydzień lub dwa to zawieszenie nie miało sensu, więc korzystali z urlopów, ale i tak opłacali składki.

Przerwa w opłacaniu ubezpieczeń społecznych wpływa na zmniejszenie kwoty przyszłej emerytury. W nowym rozwiązaniu to państwo opłaci składkę w jednym miesiącu roku.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych trafi teraz do Sejmu.

Dla kogo wakacje od ZUS?

Z wakacji składkowych od ZUS będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. Donald Tusk zapowiedział, że rozwiązanie skierowane jest dla:

  • samozatrudnionych,
  • prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
  • zatrudniających do 9 osób.

Wakacje od ZUS będą dotyczyły składek za danego przedsiębiorcę, a nie zatrudniane przez niego osoby.

- Zdecydowaliśmy się przyjąć to rozwiązanie. Mikroprzedsiębiorcy mają prawdo do wypoczynku, tego wypoczynku urlopowego, i nie muszą być za to karani - oznajmił premier.

Na jakich zasadach wakacje od składek ZUS?

Rozwiązanie ma polegać na możliwości skorzystania w jednym, wybranym miesiącu roku ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Społeczny i Fundusz Solidarnościowy. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej. 

Możliwość skorzystania z wakacji od ZUS będzie dobrowolna. Przedsiębiorca będzie musiał zgłosić, w którym miesiącu w roku chce skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek ZUS. Trzeba będzie w tej sprawie złożyć odpowiedni wniosek. 

Wnioski maja być łatwe do wypełnienia i będą przesyłane drogą elektroniczną.

Obowiązek składkowy za wybrany miesiąc przejmie państwo. To oznacza, że pomimo nieopłacenia składek za dany miesiąc, w tym czasie przedsiębiorca i tak jest objęty ubezpieczeniem.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacują, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać prawie 2 mln osób. Szacowany koszt w tym roku to ok. 1,73 mld zł. W latach 2024-2034 - ok. 25 mld zł.

Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej