Ustawa wiatrakowa - nowelizacja 2022. Jak wpłynie na rozwój energetyki wiatrowej w Polsce?

2022-07-06 9:34
Ustawa wiatrakowa
Autor: Getty Images Ustawa wiatrakowa - noweizacja ustawy 10H przyjęta przez rząd reguluje przepisy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych

Nowelizacja ustawy wiatrakowej 10H została przyjęta przez rząd 5 lipca 2022. Chodzi oczywiście o inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowe przepisy to kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej, a potrzebami lokalnych społeczności. Będą zmiany w sposobie ustawiania elektrowni wiatrowych, które mają odblokować rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.

Spis treści

 1. Po co nowelizacja ustawy wiatrakowej?
 2. Ustawa wiatrakowa - lokalne społeczności z prawem głosu w sprawie stawiania elektrowni
 3. Elektrownie wiatrowe tylko na podstawie MPZP
 4. Ustawa wiatrakowa a odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego
 5. Ustawa wiatrakowa a wznoszenie nowych budynków
 6. Zakaz stawiania elektrowni wiatrowych w parkach i rezerwatach
 7. Kiedy założenia nowej ustawy wiatrakowej wejdą w życie?

Po co nowelizacja ustawy wiatrakowej?

Główne cele to:

 • uelastycznienie zasad umożliwiających rozwój lądowej energetyki wiatrowej,
 • ułatwienie rozwoju zabudowy mieszkaniowej – głównie na terenach wiejskich,
 • kontynuacja pełnej ochrony społeczności lokalnych przed wpływem elektrowni wiatrowych,
 • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa poprzez dodatkowe obowiązki serwisowe dla wytwórców.

Wprowadzenie proponowanych rozwiązań umożliwi powstanie nowych instalacji wiatrowych o łącznej mocy 6-10 GW, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Czytaj też:

Ustawa wiatrakowa - lokalne społeczności z prawem głosu w sprawie stawiania elektrowni

Znowelizowane przepisy ustawy wiatrakowej zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Chodzi również o dalszy rozwój budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.

Nowe przepisy mówią o tym, że gminy, które zdecydują się przekazać grunt pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, będą miały zapewnione maksymalne bezpieczeństwo eksploatacji tej infrastruktury. Ponadto, inwestorzy będą zobowiązani do wykorzystania najnowszych technologii, co ma zminimalizować oddziaływanie elektrowni na środowisko.

Elektrownie wiatrowe tylko na podstawie MPZP

W nowej ustawie wiatrakowej pozostał zapis dotyczący lokalizowania każdej nowej elektrowni wiatrowej. Obiekt taki może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie jednak dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej).

Ustawa wiatrakowa a odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego

Zgodnie z nowymi przepisami MPZP będzie mógł określać inną, niż wyznaczona przez regułę 10H, odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego. Jednak pod uwagę musi być wzięty zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej, ale z zachowaniem bezwzględnej minimalnej odległości wynoszącej 500 m.

Określanie odległości elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych będzie się odbywało m.in. w oparciu o wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ), wykonywanej w ramach MPZP. Chodzi m.in. o wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców.

Ustawa wiatrakowa a wznoszenie nowych budynków

Identyczna minimalna bezwzględna odległość bezpieczeństwa będzie dotyczyć wznoszenia nowych budynków mieszkalnych w odniesieniu do istniejącej lub planowanej elektrowni wiatrowej. Co ważne, władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.

Zakaz stawiania elektrowni wiatrowych w parkach i rezerwatach

W nowej ustawie utrzymany został zakaz stawiania elektrowni wiatrowych na obszarach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000. Obowiązek zachowania minimalnej odległości od parków narodowych (10H) i rezerwatów 500 m.

Ważne

W mocy pozostaną obowiązujące postanowienia MPZP oraz decyzje i pozwolenia dotyczące elektrowni wiatrowych, które zostały wydane przed wejściem w życie proponowanych przepisów. Na ich podstawie możliwa będzie realizacja poszczególnych przedsięwzięć inwestycyjnych, pod warunkiem jednak, że spełniają one wymagania minimalnych odległości od zabudowań mieszkalnych.

Kiedy założenia nowej ustawy wiatrakowej wejdą w życie?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Ministerstwo klimatu i Środowiska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej