Urząd Skarbowy w 2023 coraz częściej blokuje konta Polaków! Ministerstwo Finansów dało nowe narzędzie

2023-06-09 11:29
Skarbówka blokuje konta Polaków
Autor: getty images Skarbówka w trzy miesiące zablokowała przedsiębiorcom środki o wartości ponad 22 mln złotych

Skarbówka może więcej niż prokurator! Może wejść na nasze konto i zablokować dostęp do pieniędzy. Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale 2023 liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. Mało tego, aż o przeszło 17% zwiększyła się liczba zablokowanych rachunków. O co chodzi?

Spis treści

  1. Czym jest STIR?
  2. Skarbówka coraz częściej blokuje konta Polaków
  3. Dlaczego Urząd Skarbowy blokuje konta?
  4. Ile trwa odblokowanie konta przez Urząd Skarbowy?
  5. Potrzeby państwa rosną, jest presja na poszukiwanie środków

Czym jest STIR?

System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej to narzędzie służące do przetwarzania danych przekazywanych przez instytucje bankowe w celu analizy ryzyka wykorzystania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

Skarbówka coraz częściej blokuje konta Polaków

W 2023 łączna wartość zatrzymanych środków na kontach Polaków wzrosła o przeszło 41% rdr. i była na poziomie ponad 22,4 mln zł.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale 2023 liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o 54,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Natomiast liczba podmiotów objętych blokadami wyniosła w pierwszym kwartale 91, a rok wcześniej – 58.

Z udostępnionych danych wynika również, że w pierwszym kwartale 2023 liczba zablokowanych rachunków bankowych wyniosła 313, czyli o 17,2% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 267.

Ewa Flor, doradca podatkowy z Kancelarii ATL Accounting & Payroll twierdzi, że pomimo wzrostu liczby blokad, narzędzie to w dalszym ciągu jest relatywnie rzadko stosowane. Z danych GUS-u z początku 2023 roku wynika, że w Polsce mamy prawie 5 mln firm, a zatem zbliżoną ilość rachunków bankowych możliwych do zablokowania. Z tej perspektywy, 91 blokad dokonanych w I kwartale 2023 z pewnością nie jest zatrważającym zjawiskiem, a raczej świadczy o marginalnym wykorzystywaniu tego narzędzia.

Na etapie projektowania tego rozwiązania Ministerstwo Finansów szacowało, że rocznie będzie blokowanych około 4,6 tys. rachunków – komentuje Ewa Flor.

Dlaczego Urząd Skarbowy blokuje konta?

Według Marka Niczyporuka, doradcy podatkowego z Kancelarii Ars AEQUI, jest kilka przyczyn wzrostu przeprowadzanych blokad kont:

  • coraz więcej nieprawidłowości po stronie podatników, czyli coraz więcej osób nie przestrzega obowiązujących przepisów podatkowych lub popełnia błędy w swoich rozliczeniach.
  • zaostrzenie kursu UCS i KAS wobec podatników, oznacza to, że Urząd Skarbowy jest bardziej wyczulony na potencjalne nieprawidłowości lub jest bardziej zmobilizowany do ich wykrywania.
  • lepsze typowanie przedsiębiorców do weryfikacji, to oznacza, że organy kontrolne są w stanie skuteczniej identyfikować podatników, którzy mogą być zagrożeniem dla systemu podatkowego.

Ile trwa odblokowanie konta przez Urząd Skarbowy?

Zgodnie z przepisami blokada rachunku bankowego przez Urząd Skarbowy może być wydłużona nawet do trzech miesięcy. To często oznacza całkowite sparaliżowanie funkcjonowania przedsiębiorcy, które ostatecznie może doprowadzić nawet do likwidacji działalności. Skutki blokady konta przedsiębiorcy mogą być nieodwracalne, nawet jeżeli spór na etapie sądu administracyjnego po jakimś czasie wygra podatnik.

Potrzeby państwa rosną, jest presja na poszukiwanie środków

Niezależnie od powodów blokad, trzeba dodać, że potrzeby finansowe państwa wciąż rosną. Konieczność ich finansowania powoduje, że z pewnością istnieje presja na poszukiwanie nieprawidłowości i zapobieganie wypływom z budżetu – dodaje ekspert z Kancelarii Ars AEQUI.

w I kwartale 2023 łączna wartość zablokowanych środków finansowych wyniosła 22,47 mln zł. To o 41,2% więcej niż od stycznia do marca 2022 roku. Wówczas było to 15,91 mln zł.

Jeśli weźmiemy pod uwagę dane z zakończonych w 2022 roku kontroli podatkowych to ponad 22 mln zł wydaje się relatywnie niewielką kwotą, tym bardziej że mówimy tutaj o sumie środków zablokowanych jedynie tymczasowo, która niekoniecznie odzwierciedla ostateczne ustalenia podatkowe z tego źródła. Zastosowanie blokady ma na celu zabezpieczenie potencjalnych należności podatkowych i uniemożliwienie ukrywania lub przenoszenia ich. Kwota zablokowanych środków może być jedynie fragmentem pełnych ustaleń podatkowych – analizuje Ewa Flor.

Z danych wynika też, że łączna wartość szacowanych uszczupleń publiczno-prawnych w 2023 spadła z ponad 66,3 mln zł do 59,8 mln zł, czyli o ok. 10%.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w I kwartale 2023 wzrost efektywności wykorzystywania narzędzia STIR związany jest ze zidentyfikowaniem w ramach czynności analitycznych większej liczby podmiotów, co do których istnieje ryzyko wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Tendencja spadkowa dostrzegalna jest jedynie w łącznej wartości szacowanych uszczupleń, które związane są z wielkością prób obejścia przepisów prawa podatkowego. Niemniej jednak, to czynnik, który nie jest wprost zależny od organów KAS, lecz od skali i rozmiaru naruszeń podejmowanych przez podmioty.

Reasumując, w nadchodzących miesiącach można oczekiwać kontynuacji wysiłków organów skarbowych w zakresie identyfikacji i ścigania podmiotów zaangażowanych w nieprawidłowości podatkowe. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej