Coraz więcej kontroli skarbowych w 2023! Co sprawdza Urząd Skarbowy podczas kontroli? Ile lat wstecz?

2023-06-04 9:01
Kontrole skarbowe 2023 - Co sprawdza Urząd Skarbowy podczas kontroli?
Autor: Gettyimages Skarbówka robi coraz więcej kontroli podatkowych. Po otrzymaniu wezwania podatnik ma dwie możliwości. Pierwsza to skorygowanie nieprawidłowości i zapłacenie fiskusowi. Druga to walka o swoje racje

Kontrole skarbowe 2023 - jest ich coraz więcej! W zeszłym roku wykryto nieprawidłowości na 3,2 mld zł, czyli kontrole są skuteczne i dlatego w tym roku ma być ich więcej. Co sprawdzają urzędnicy podczas kontroli? Ile lat wstecz działalności firmy może skontrolować skarbówka?

Spis treści

 1. Masowe kontrole skarbowe w 2023
 2. Kontrole skarbowe skuteczne!
 3. Co sprawdza Urząd Skarbowy podczas kontroli?
 4. Kiedy Urząd Skarbowy wszczyna kontrolę?
 5. Miliardowe wpływy do budżetu dzięki kontrolom skarbowym
 6. Kontrole skarbowe 2023 - podsumowanie

Masowe kontrole skarbowe w 2023

Z danych resortu finansów wynika, że w minionym roku wszczęto o prawie 10% więcej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Najwięcej z nich rozpoczęto w woj. mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim.

Raport wskazuje, że o blisko 15% wzrosła rdr. liczba działań, które zostały zakończone. Do tego 97% kontroli doprowadzonych do końca w ubiegłym roku wykazało nieprawidłowości. To wynik nieznacznie wyższy niż odnotowany rok wcześniej. Kwota nieprawidłowości wykazanych przez kontrole skarbowe wyniosła ok. 3,2 mld zł (dla porównania rok wcześniej - 3 mld zł).

Eksperci komentujący te dane mówią, że podatnicy muszą być przygotowani na dalszy wzrost ilości tego typu kontroli. I dodają, że rządzący poszukują dodatkowych środków finansowych, bo tego wymaga sytuacja gospodarcza kraju.

Kontrole skarbowe skuteczne!

Według danych Ministerstwa Finansów, w 2022 roku zostało rozpoczętych nieco ponad 17 000 kontroli podatkowych. To o 9,9% więcej niż w 2021 roku.

W opinii doradcy podatkowego Ewy Flor z Kancelarii ATL Accounting & Payroll, głównym powodem wzrostu liczby kontroli mogą być zmiany w polityce podatkowej i tego typu działań prowadzonych przez resort. Może to być też wynikiem zwiększenia samych zasobów i efektywności organów podatkowych.

Wzmożone kontrole skarbowe można skomentować jednym, prostym stwierdzeniem – rządzący poszukują pieniędzy. A skąd indziej je pozyskać jak nie od podatników? Państwo mierzy się obecnie z popandemiczną rzeczywistością oraz trudną międzynarodową sytuacją gospodarczą, której odzwierciedleniem jest obecny poziom inflacji. Już te okoliczności świadczą o braku środków w budżecie państwa, który jest dodatkowo nadwyrężany rozdawaniem pieniędzy w ramach kolejnych programów rządowych – komentuje prof. Adam Mariański, prezes Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC.

W 2022 roku przedsiębiorcy zwiększyli swoją aktywność gospodarczą, co mogło prowadzić do większej liczby błędów w rozliczeniach podatkowych. Dodatkowo swoją działalność „odmroziły” również organy kontrolne.

W ubiegłym roku zostało zakończonych ponad 18,1 tys. kontroli podatkowych. To o 14,8% więcej, kiedy było ich blisko 15,8 tys. Takie zwiększenie liczby zakończonych kontroli może sugerować, że organy zwiększyły swoje wysiłki w walce z oszustwami podatkowymi. Może to też świadczyć o tym, że obecnie wykrywane nieprawidłowości dotyczą mniej skomplikowanych spraw, gdyż w takich przypadkach kontrole można przeprowadzić i zakończyć szybciej oraz robić ich więcej.

Spośród kontroli podatkowych zakończonych w 2022 roku, blisko 17,6 tys. wykazało nieprawidłowości (97,1%). Te wskaźniki świadczą o wysokiej skuteczności mechanizmów typowania podmiotów do kontroli.

Moim zdaniem, kontroli jest dużo i należy domniemywać, że wzrost ich liczby ma związek z funkcjonowaniem m.in. kas online, rozbudową systemu STIR czy obowiązkiem składania plików JPK oraz automatycznym przetwarzaniem danych z tych systemów. Organy bez trudu i bardzo szybko zauważają nawet drobne nieprawidłowości, jak np. kilkudniowe opóźnienie w zapłacie podatku czy omyłkowe niewykazanie faktury w rejestrze sprzedaży bądź zakupu – mówi Marek Niczyporuk, doradca podatkowy z Kancelarii Ars AEQUI.

Co sprawdza Urząd Skarbowy podczas kontroli?

Podczas kontroli podatkowej urzędnicy sprawdzają podatnika czy wywiązuje się on w sposób właściwy z nałożonych na niego obowiązków podatkowych.

W ramach kontroli urząd może np. sprawdzić, czy podatnik:

 • wyliczył prawidłowo należną składkę
 • złożył w terminie deklarację podatkową
 • opłacił w terminie należne obciążenia skarbowe.

Urząd Skarbowy sprawdza wszystko co wydarzyło się w ciągu ostatnich 5 lat podatkowych.

Kiedy Urząd Skarbowy wszczyna kontrolę?

Kontrola podatkowa wszczynana jest nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli i nie później niż przed upływem 30 dni. Jeżeli termin ten upłynął, konieczne jest wystawienie kolejnego zawiadomienia o wszczęciu.

Miliardowe wpływy do budżetu dzięki kontrolom skarbowym

W minionym roku największe wpływy z powodu wykazanych nieprawidłowości zostały stwierdzone:

 • w woj. mazowieckim – 1,215 mld zł,
 • śląskim – 367,3 mln zł,
 • wielkopolskim – 282,1 mln zł,
 • łódzkim – 233,4 mln zł,
 • dolnośląskim – 177,2 mln zł.

Na końcu listy są woj. warmińsko-mazurskie – 19 mln zł, świętokrzyskie – 40,8 mln zł, a także lubuskie – 45,7 mln (41,4 mln zł).

Po otrzymaniu protokołu kończącego kontrolę, podatnik ma dwie możliwości. Pierwsza to skorygowanie nieprawidłowości, o których istnieniu poinformował go organ. Druga to walka o swoje racje. Jeśli choć część podatników wybierze pierwszą opcję i zapłaci podatek w innej wysokości niż pierwotnie deklarowana, stanowi to łatwy zastrzyk gotówki dla budżetu - mówi prof. Mariański.

Wpływy te zapewne mogłyby być większe. Na szczęście jednak znaczna część podatników decyduje się walczyć o swoje racje, co w wielu przypadkach prowadzi ich do zwycięstwa w sądach administracyjnych. Kontrole wszczynane są bardzo często w zakresie zobowiązań podatkowych za lata, których zbliżający się termin przedawnienia nie pozwala na wydanie decyzji w ciągu 5 lat od powstania obowiązku podatkowego. Prowadzi to do instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych, które mają za zadanie jedynie wydłużyć czas na wydanie rozstrzygnięć przez urzędy skarbowe. Takie działania są niedopuszczalne – stwierdza prezes Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych.

Ministerstwo Finansów zwraca jednak uwagę na to, że wysokość ustaleń dokonanych w toku kontroli to czynnik, który nie jest wprost zależny od działań kontrolnych, lecz od skali i rozmiaru podejmowanych prób obejścia przepisów podatkowych przez kontrolowanych. Resort nadużywa stwierdzenia, że ogólna kwota tzw. przypisów zależy od skali i rozmiaru podejmowanych prób obejścia przepisów podatkowych przez kontrolowanych. Zdaniem eksperta Marka Niczyporuka, takie podejście świadczy o zarzucaniu wszystkim kontrolowanym celowego działania niezgodnie z prawem. A tak z pewnością nie jest. 

Kontrole skarbowe 2023 - podsumowanie

Zdecydowanie musimy przygotować się na dalszy wzrost ilości kontroli podatkowych prowadzonych przez urzędy skarbowe. Sytuacja gospodarcza nie ulega poprawie, a wzrost wpływów z podatków to niestety największe źródło wpływów do budżetu. Będą one sprawniej prowadzone i szybciej kończone. Sprzyja temu stosowanie nowych narzędzi przez organy podatkowe, w jakie zostały wyposażone, aby ich działania były bardziej efektywne i skuteczne – twierdzi prof. Mariański.

Podobnego zdania są też inni eksperci. Jak przewiduje doradca podatkowy Ewa Flor, już w 2023, jak i w najbliższych latach, możemy spodziewać się częstszych kontroli, ze względu na liczne zmiany przepisów podatkowych, które miały miejsce zwłaszcza od początku ub.r. Niosą one ze sobą istotne ryzyko większej liczby nieprawidłowości w rozliczeniach. Podatnicy mają trudności w dostosowaniu się do nowych wymogów prawnych, co naturalnie może prowadzić do niedopatrzeń i błędów.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej