Teraz grillowanie bez jednorazowych talerzy, sztućców i kubków. Catering z dodatkową opłatą

2023-05-15 14:50
Zakaz jednorazowych produktów plastikowych
Autor: GettyImages Od kiedy zakaz jednorazowych produktów plastikowych

Z końcem maja 2023 wchodzą w życie przepisy zakazujące wprowadzania do obrotu jednorazowych produktów wykonanych z plastiku. Z kolei od nowego roku 2024 za jednorazowe opakowania spożywcze dopłacimy w sklepach i punktach usługowych – podobnie jak już od dawna płacimy za foliowe torby.

Spis treści

  1. Zakaz wprowadzania do obrotu jednorazowych produktów plastikowych
  2. Jednorazówki dalej w użyciu, ale pod warunkiem – jakim?
  3. Catering lub piwo w letnim barze z dodatkową opłatą

Wszystko to zarządza unijna dyrektywa SUP (single use plastic), którą w Polsce wdraża nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej. Ukazała się ona w Dzienniku Ustaw 9 maja, w poz. 877, a większość zawartych w tej ustawie przepisów wchodzi w życie po 14 dniach od publikacji.

Zakaz wprowadzania do obrotu jednorazowych produktów plastikowych

Zgodnie z ustawową definicją, produkt jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych to taki, który „jest w całości lub w części wykonany z tworzyw sztucznych i który nie został przeznaczony, zaprojektowany ani wprowadzony do obrotu, tak aby osiągnąć w ramach jego cyklu życia wielokrotne użycie przez zwrócenie go w celu ponownego napełnienia lub ponownego użycia do tego samego celu, do którego pierwotnie był przeznaczony”.

Sama ustawa w specjalnych załącznikach dzieli jednorazowe produkty na trzy kategorie. Pierwszą grupę stanowią rzeczy, których teraz do obrotu wprowadzać nie będzie wolno, a więc wycofane ze sprzedaży. Lista obejmuje dziewięć popularnych produktów jednorazowego użytku, m.in. tak powszechnie stosowane podczas grillowania i imprez w plenerze: talerze, sztućce i kubki oraz mieszadełka do ciepłych napojów. Ponadto część pojemników na żywność i na napoje oraz ich elementy, patyczki higieniczne czy patyczki do mocowania balonów.

Przeczytaj też:

Jednorazówki dalej w użyciu, ale pod warunkiem – jakim?

Druga grupa to produkty, których obrót jest dopuszczony, ale pod warunkiem odpowiedniego oznakowania: podpaski higieniczne, chusteczki nawilżane, kubki na napoje oraz wyroby tytoniowe z plastikowymi filtrami. Chodzi o czytelne komunikowanie, że wykorzystywanie takich produktów jest szkodliwe dla środowiska.

Trzecią z kolei jest grupa produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które mogą być dalej wykorzystywane, ale objęte są opłatą za wprowadzenie do obrotu.

Catering lub piwo w letnim barze z dodatkową opłatą

Jednorazowe produkty służące za opakowanie mogą być dalej wydawane klientom. Jednak klienci muszą mieć wybór, np. zamiast jednorazowego plastikowego kubka na sok czy piwo – służącą do wielokrotnego użytku szklankę czy kubek z fajansu.

Natomiast do jednorazowego plastikowego kubka czy opakowania wykorzystywanego w cateringu doliczana będzie opłata – podobnie jak to się ma od kilku lat z foliowymi torbami przy zakupach – maksymalnie 1 zł. Opłata ta będzie doliczana do ceny.

Przynajmniej jednak na razie nie będzie to aż złotówka, bo jednocześnie ukazał się projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku będące opakowaniami. Zgodnie z nim, płacić będziemy 20 gr za plastikowy kubek (piwo, sok, kawa – w tym pokrywka i wieczko) oraz 25 gr za opakowanie żywności gotowej do spożycia (sałatka, kanapki, danie z cateringu itp.).

Wpływy z opłaty zostaną wykorzystane do finansowania zbiórki i recyklingu plastiku, jednak przede wszystkim mają zniechęcać konsumentów do stosowania i korzystania za opłatą z tego rodzaju opakowań, przesuwając zainteresowanie na takowe wielokrotnego użytku. Dyrektywa SUP ma bowiem na celu znacząco i w sposób trwały do 2026 r. zredukować produkcję jednorazówek z plastiku a jednocześnie oswajać nas, konsumentów z ideą gospodarki cyrkularnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej