Tańszy prąd 2024 z wyższym limitem tylko do 31 marca! Chyba że złożysz wniosek

2024-03-26 14:43
tańszy prąd 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Chcsz mniej płacić za prąd? Musisz złożyć oświadczenie do 31 marca

Tańszy prąd można mieć w 2024 przy wyższym limicie zużycia, ale tylko pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, trzeba być uprawnionym do wyższego limitu zużycia. Po drugie, aby mieć zniżkę na prąd, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Termin na jego złożenie mija 31 marca. Dla kogo wyższe limity zużycia energii? Jak skorzystać z niższych taryf?

Spis treści

  1. Jaki jest nowy limit zużycia prądu w 2024?
  2. Dla kogo wyższy limit zużycia prądu?
  3. Wniosek o tańszy prąd tylko do 31 marca
  4. Jak złożyć wniosek o wyższy limit zużycia prądu?

Jaki jest nowy limit zużycia prądu w 2024?

W 2023 r. zostały zamrożone ceny prądu dla odbiorców indywidualnych i w rozliczeniach z nimi nie są stosowane kwoty zatwierdzone w taryfikatorze URE. W 2024 r. w porównaniu z zeszłym rokiem obniżone zostały o połowę limity zużycia prądu i wynoszą one obecnie 1500 kWh dla zwykłego odbiorcy.

W ramach limitu cena za energię elektryczną wynosi 412 zł za 1000 kWh (1 MWh). Po przekroczeniu cena wzrasta o 281 zł do 693 zł za 1000 kWh.

Dla kogo wyższy limit zużycia prądu?

Trzy grupy uprawnionych mają podwyższony limit zużycia prądu w ramach tarczy antykryzysowej. Są to osoby niepełnosprawne, rolnicy i posiadacze Karty Dużej Rodziny, czyli rodzice lub opiekunowie trójki i więcej dzieci. Podwyższone limity wynoszą:

  • 1800 kWh dla osób niepełnosprawnych;
  • 2000 kWh dla rolników i osób z Kartą Dużej Rodziny

Skorzystanie z wyższego limitu zużycia energii elektrycznej jest możliwe tylko po złożeniu wniosku w odpowiednim terminie.

Wniosek o tańszy prąd tylko do 31 marca

Według ustawy osoby, którym przysługuje wyższy limit tańszego prądu, muszą złożyć oświadczenie. Termin na złożenie oświadczenia mija 31 marca 2024 roku. Jeśli prawo do wyższych limitów nabywa się w trakcie roku, na złożenie oświadczenia przysługuje 30 dni od uzyskania uprawnienia.

W przypadku gospodarstw domowych, które korzystają z najniższego limitu, nie jest konieczne podjęcie żadnych dodatkowych kroków. Niższy limit przysługuje ustawowo.

Jak złożyć wniosek o wyższy limit zużycia prądu?

Osoby uprawnione do wyższych limitów składają wnioski u dystrybutora, z którym mają podpisaną umowę na dostawę energii elektrycznej. Wnioski są dostępne w oddziałach firm oraz na stronach internetowych. Osoby, które korzystają z elektronicznej korespondencji mogą składać wniosek w wersji elektronicznej. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty poświadczające uprawnienie do wyższego limitu, czyli orzeczenie o niepełnosprawności, informację o opłacaniu podatku rolnego lub kopię Karty Dużej Rodziny.

Najpiękniejsze stacje metra w Warszawie. Zobacz subiektywny przegląd

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej