Ta pułapka już na starcie pozbawi cię Bezpiecznego Kredytu 2%. Takie oferty omijaj szerokim łukiem

2023-07-12 5:52
Cesja umowy deweloperskiej - pułapka na bezpieczny kredyt
Autor: getty images Odkupienie umowy rezerwacyjnej lub umowy deweloperskiej na nowe mieszkanie pozbawia prawa do preferencyjnych kredytów mieszkaniowych

Na mieszkaniowym rynku pierwotnym nie brakuje spekulantów, którzy chcą zarobić na dużym popycie na nowe nieruchomości, przy ograniczonej ich podaży. Uaktywnili się oni przed startem programu Bezpieczny Kredyt 2%, przejmując najciekawsze oferty. Teraz chcą zarobić na sprzedaży takich rezerwacji. Dla kupujących to pułapka!

Spis treści

  1. Tak stracisz prawo do Bezpiecznego Kredytu 2%
  2. Kupno cesji: jaki kredyt hipoteczny dostaniesz
  3. Kredyt dla młodych na pierwsze mieszkanie: jakie cesje są zakazane a jakie ograniczone od 1 lipca 2023

Kupujący cesję umowy rezerwacyjnej lub deweloperskiej stracą możliwość ubiegania się o dotowany przez państwo Bezpieczny Kredyt 2% oraz o kredyt z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym. Wybór ograniczą sobie do standardowych kredytów hipotecznych, które są droższe, ostrzegają doradcy kredytowi.

Tak stracisz prawo do Bezpiecznego Kredytu 2%

– Spadek popytu na mieszkania na skutek zapaści na rynku kredytów w 2022 r. z pewnością odstraszył amatorów bogacenia się na handlu cesjami umów deweloperskich. W tym roku pojawiły się za to sygnały, że skutkiem zapowiedzi programu Bezpieczny Kredyt 2% są spekulacyjne rezerwacje mieszkań – mówi Marek Wielgo, ekspert portali GetHome.pl i RynekPierwotny.pl.

Tacy specyficzni inwestorzy liczą, że znajdą na nie chętnych, bo wiele osób będzie chciało skorzystać z preferencyjnego kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu.

Dodajmy, że na rynku są też wciąż oferowane cesje umów deweloperskich. Niektórzy inwestorzy kuszą nawet nieco niższą ceną od aktualnej oferty deweloperów, która na dodatek mocno się w tym roku skurczyła.

Ekspert Przypomina historię bańki cenowej po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Bardzo gwałtownie wzrósł wówczas popyt na nieruchomości. I to nie tylko dlatego, że radykalnie poprawiła się dostępność kredytów mieszkaniowych (szczególnie w walutach obcych). Mieszkania zaczęli kupować również inwestorzy spekulacyjni z Zachodniej Europy, m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Włoch, którzy dostrzegli możliwość zarobku.

Niektórzy kupowali całe pakiety lokali, które odsprzedawali z zyskiem jeszcze przed zakończeniem budowy. W efekcie deweloperzy nie nadążali z podażą. Nawet, gdy inwestycja była na etapie projektu, przed ich biurami ustawiały się kolejki chętnych. W Warszawie średnia cena m kw. wzrosła o blisko 150% w okresie pięciu lat. Tylko w 2007 r. podwyżka sięgała 57%, zaś przeciętne zarobki mieszkańców stolicy wzrosły „tylko” o niespełna 11%. W efekcie gwałtownie pogorszyła się ich siła nabywcza na rynku mieszkaniowym. Podobnie było w innych aglomeracjach

Kupno cesji: jaki kredyt hipoteczny dostaniesz

Kryzys finansowy w 2008 r. wymiótł z Polski zagranicznych inwestorów spekulacyjnych, ale pojawili się krajowi amatorzy szybkiego zysku. Ich aktywność nasiliła się po 2018 r.  W pamięci zapisze się szczególnie rok 2021. Mieszkania sprzedawały się jak świeże bułeczki, bo działał dopalacz w postaci niskich stóp procentowych. Ceny mieszkań poszły więc ostro w górę – wspomina Marek Wielgo.

Eksperci szacują, że w zależności od miasta handel cesjami umów deweloperskich dotyczył od kilku do kilkunastu procent wszystkich mieszkań, które wprowadzali na rynek deweloperzy.

–  Nasz rynek mieszkaniowy był do tej pory prawdziwą żyłą złota dla spekulantów. Pół biedy, że zarabiają oni na wzroście ceny mieszkań. Gorzej, że w jakimś stopniu przyczyniają się do jej wzrostu, a w efekcie do spadku dostępności mieszkań dla tych, którzy kupują je na własne potrzeby – ostrzega ekspert.

Kredyt dla młodych na pierwsze mieszkanie: jakie cesje są zakazane a jakie ograniczone od 1 lipca 2023

Był, bo od 1 lipca 2023 r. ukrócony zostanie handel cesjami umów rezerwacyjnych i umów deweloperskich na rynku mieszkaniowym. Jednak ograniczenia, któe wchodzą w tym terminie dotyczą tylko umów zawartych po jego ustanowieniu.

Cesji umów rezerwacyjnych zawartych od 1 lipca 2023 r. w ogóle nie będzie można sprzedać. Ustawa przewiduje tylko jeden wyjątek: przeniesienie wierzytelności wynikających z umowy rezerwacyjnej na członka rodziny.

Natomiast w przypadku umów deweloperskich dopuszczalna będzie tylko jedna cesja, a i to pod warunkiem, że sprzedający nie zawierał już tego typu transakcji w ciągu ostatnich trzech lat.

– Będzie on musiał złożyć w tej sprawie specjalne oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oczywiście to ograniczenie nie obejmie członków rodziny, gdyby cesja była dokonywana na ich rzecz. Władze będą miały pod kontrolą handel cesjami umów deweloperskich, gdyż każda taka transakcja będzie wymagała obecności notariusza – wyjaśnia Marek Wielgo.

Zobacz też: Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej