Świadectwo charakterystyki energetycznej 2023 - dla jakiego budynku i mieszkania obowiązkowe? Ile będzie kosztować?

2023-01-27 21:49
świadectwo charakterystki energetycznej
Autor: gettyimages Świadectwo charakterystki energetycznej obowiązkowe od 28 kwietnia 2023. Jego wykonanie będzie dodatkowym kosztem dla właścicieli nieruchomości

Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie potrzebne od 28 kwietnia 2023. Jakie budynki i mieszkania będą wymagały świadectwa charakterystyki energetycznej? Kto wyda certyfikat? Jaki to będzie koszt dla właściciela nieruchomości, bo wcale nie mały.

Spis treści

 1. Świadectwo charakterystyki energetycznej - dla jakiego budynku?
 2. Świadectwo charakterystyki energetycznej - dla jakiego mieszkania?
 3. Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej - ceny w górę!
 4. Jaka kara za brak certyfikatu?
 5. Kto wydaje świadectwo charakterystyki energetycznej?
 6. Dokument na papierze i w wersji elektronicznej
 7. Jaki termin ważności?

Od 28 kwietnia 2023 zaczną obowiązywać przepisy, które wprowadzają obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków. Każdy nowo wybudowany, oddany do użytku dom musi mieć taki certyfikat. Będzie on wymagany przy odbiorze. Te zmiany są też ważne dla osób, które zamierzają sprzedać lub wynająć nieruchomość. Świadectwo charakterystyki energetycznej musi mieć też każdy dom i mieszkanie - sprzedawane lub wynajmowane.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - dla jakiego budynku?

Od 28 kwietnia 2023 świadectwo charakterystyki będzie wymagane dla:

 • wszystkich nowych budynków - wymagane do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub przy udzieleniu pozwolenia na użytkowanie,
 • budynków wybudowanych na podstawie projektów budowlanych zatwierdzonych decyzjami przed 19 września 2020,
 • budynków o powierzchni użytkowej powyżej 500 m², w których świadczone są usługi dla ludności - właściciele lub zarządcy takich budynków będą musieli kopię certyfikatu umieszczać w widocznym miejscu.
Świadectwo charakterystyki energetycznej - co to jest?

To dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku lub jego części na energię. Świadectwo charakterystyki energetycznej uwzględnia energię potrzebną do ogrzewania budynku, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania c.w.u. W dokumencie zawarte są dane o wskaźniku rocznego zapotrzebowania na energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną, energię użytkową, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, jednostkową wielkość emisji CO2. Dla użytkownika domu czy mieszkania najważniejszy jest wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, ponieważ pozwala oszacować koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - dla jakiego mieszkania?

Od kwietnia 2023 świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub najmu każdego lokalu. Jeśli mamy zamiar:

 • sprzedać lub wynająć mieszkanie, musimy okazać dokument nabywcy czy przyszłemu lokatorowi,
 • kupić czy wynająć mieszkanie, świadectwo powinniśmy otrzymać zarówno od dewelopera, jak i osoby prywatnej podczas zawierania transakcji.

W tym przypadku pojawia się nowy obowiązek dla deweloperów. Nie mogą oni jak dotąd sporządzać świadectwa dla całego budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej musi mieć każde mieszkanie.

Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej - ceny w górę!

Od dłuższego już czasu cena wykonania certyfikatu energetycznego domu jednorodzinnego wynosi ok. 500 - 600 zł, mieszkania 300 - 400 zł. Od kwietnia najpewniej się to zmieni, bo popyt winduje stawki. Obecnie do funkcjonującego od 2015 roku rejestru trafia rocznie 60 - 80 tys. takich certyfikatów. Eksperci twierdzą, że jeśli certyfikaty będą obowiązkowe zarówno dla nowych budynków, jak i tych sprzedawanych i wynajmowanych z rynku wtórnego, to ich liczba wzrośnie co najmniej dwukrotnie.

Również dwukrotnie pójdą ceny świadectw charakterystyki energetycznej. Dla mieszkania będzie to ok. 600 zł, dla domu ok. 1500 zł. Jak nie więcej.

Jaka kara za brak certyfikatu?

Za brak świadectwa charakterystyki budynku grozi kara grzywny do 5000 zł.

Przekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej

Przekazanie dokumentu następuje w trakcie podpisywania aktu notarialnego kupna-sprzedaży domu czy mieszkania. Obowiązkiem notariusza będzie odnotowanie w akcie notarialnym przekazanie go kupującemu.

W przypadku najmu mieszkania dokument otrzymuje lokator przy zawieraniu umowy.

Kto wydaje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Dokument mogą przygotować wyłącznie osoby z uprawnieniami. Ustawa wskazuje, że taka osoba musi mieć ukończone studia wyższe inżynierskie (inżynier architekt, inżynier architekt krajobrazu, magister inżynier architekt, magister inżynier architekt krajobrazu, inżynier pożarnictwa lub magister inżynier pożarnictwa). Można mieć także ukończone studia podyplomowe z zakresy charakterystyki energetycznej, wykonywania audytów energetycznych, budownictwa energooszczędnego czy odnawialnych źródeł energii.

Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej mieści się w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dokument na papierze i w wersji elektronicznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej oprócz tradycyjnej wersji papierowej, będzie miało wersję elektroniczną z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej. Wersja elektroniczna dokumentu musi zostać sporządzona w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynku i w razie potrzeby z niego wygenerowana.

Jaki termin ważności?

Dokument jest ważny przez 10 lat od dnia jego wykonania, pod warunkiem, że w budynku nie będą wykonywane żadne prace mające wpływ na jego zużycie energii, jak np. termomodernizacja. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej