Strefa Czystego Transportu w pierwszym polskim mieście! Które następne z SCT?

2022-09-28 14:50

Strefa Czystego Transportu (SCT) to znane na świecie, ale zupełnie nowe w Polsce, rozwiązanie wspierające działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Nie chodzi o to, żeby do Strefy Czystego Powietrza wpuszczać same elektryki, ale eliminować samochody najbardziej trujące, np. niespełniające norm. Pierwszą w Polsce Strefą Czystego Transportu będzie Kraków.

Czym jest Strefa Czystego Transportu?

Strefa Czystego Transportu nie wprowadza całkowitego zakazu wjazdu samochodów, tak jak np. Strefa Ograniczonego Ruchu, ale określa jaką ilość zanieczyszczeń pojazdy mogą emitować. Do Strefy Czystego Transportu nie mogą na pewno wjechać pojazdy niespełniające norm Euro 3 oraz Euro 4. Oznacza to, że SCT ma być wolna od kilkunastoletnich samochodów z silnikiem diesla. A warto dodać, że w 2021 roku średni wiek samochodów osobowych w Polce wynosił prawie 15 lat. Polska ma też drugi (po Łotwie) najwyższy odsetek samochodów powyżej 10 lat (ok. 73%) w UE.

Kraków pierwszą w Polsce Strefą Czystego Transportu

Kraków będzie pierwszym polskim miastem ze Strefą Czystego Transportu. Ograniczenia w poruszaniu się najbardziej zanieczyszczającymi powietrze pojazdami będą obowiązywać w granicach administracyjnych Krakowa. SCT będzie wprowadzana dwuetapowo: 1 lipca 2024 oraz 1 lipca 2026. Dodatkowo wprowadzono łagodniejsze wymagania dotyczące wieku pojazdów i spełnianych przez te samochody norm emisji spalin Euro.

Od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2026 wprowadzone będą ograniczenia dla samochodów rejestrowanych przed 1 stycznia 2023:

  • benzynowych lub LPG – norma Euro 1 lub rok produkcji 1992
  • diesli – norma Euro 2 lub rok produkcji 1996.

Samochodów ostatnio rejestrowanych po 1 stycznia 2023 r.:

  • benzynowych lub LPG – norma Euro 3 lub rok produkcji 2000
  • diesli – norma Euro 5 lub rok produkcji 2010.

Od 1 lipca 2026 będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla samochodów:

  • benzynowych lub LPG – norma Euro 3 lub rok produkcji 2000
  • diesli – norma Euro 5 lub rok produkcji 2010.

Władze Krakowa przewidziały kilka wyjątków dla SCT. Wymagania nie będą obowiązywały dla samochodów historycznych oraz specjalnych, np. przeznaczonych do przewozu osób z niepełnosprawnościami czy też pojazdów osób mających co najmniej 70 lat.

Wjazd do Krakowa tylko dla samochodów z naklejkami

Aby służby miejskie wiedziały, ze dany samochód ma prawo poruszać się po mieści, musi być oznakowany. Zgodnie z ustawą o elektromobilności obowiązkowa będzie naklejka na szybie. Znajdą się na niej informacje o rodzaju paliwa, roku produkcji pojazdu i strefie, do której naklejka upoważnia do wjazdu.

Drugą Strefą Czystego Transportu ma być Warszawa

Miasto zostało zobowiązane do wdrożenia SCT w wojewódzkim planie ochrony powietrza. Na razie granice warszawskiej Strefy Czystego Transportu nie są znane. Za chwilę mają ruszyć konsultacje społeczne w tej sprawie. Decyzja rady miasta o ustanowieniu STC i jej granicach oraz zasadach funkcjonowania ma zapaść na przełomie tego i przyszłego roku.

Analizę zasadności wprowadzenia Strefy Czystego Transportu przygotowuje też Wrocław, który chce się wzorować na Berlinie - stworzyć strefę objętą dużym obszarem, ale mało restrykcyjną. To najbardziej efektywna ścieżka organizacji SCT, która jest najmniej uciążliwa społecznie. Ponadto strefa w Berlinie przełożyła się na spadek emisji cząstek stałych z pojazdów o 50%, a tlenków azotu o 20%. Dzięki Strefie Czystego Powietrza w Berlinie zmniejszono o 70% liczbę rejestracji samochodów osobowych, które nie spełniają normy emisji spalin Euro 2, a ciężarowych o 55%. Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu analizuje także Łódź.

MaB, źródło: ZTM w Krakowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej