Dostępność budynku dla osób niepełnosprawnych. Rozwiązania projektowe

2018-11-07 16:31
Niepełnosprawny, wózek inwalidzki, renta, emeryt
Autor: ARCHIWUM

Dostępność budynku dla osób niepełnosprawnych to już od dawna wymóg projektowy w stosunku do budynków użyteczności publicznej, inwestorzy indywidualni stosują takie rozwiązania w zależności od potrzeb. Dostępność budynków dla osób niepełnosprawnych na poziomie minimum wyznaczają warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ale to już nie wystarczy... 

Pojawiło się nowe podejście do organizacji każdej przestrzeni by była ona dostępna dla wszystkich, bez względu na rodzaj niepełnosprawności oraz wiek. Chodzi oczywiście o projektowanie uniwersalne. Rozwiązania projektowe traktujące o dostępności budynku dla osób niepełnosprawnych zgodne z koncepcją projektowania uniwersalnego zawiera poradnik przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

„Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami mając na uwadze koncepcję uniwersalnego projektowania” – to tytuł tego poradnika. W opracowaniu standardów takiego uniwersalnego projektowania pomagało Stowarzyszenie „Integracja” oraz zaproszeni architekci i urbaniści. W efekcie powstało coś w rodzaju poradnika dobrych praktyk. Przedstawiono w nim najlepsze rozwiązania projektowe, także w formie graficznej. Poradnik odnosi się do rozwiązań dotyczących projektowania i budowy poszczególnych elementów budynku i jego najbliższego otoczenia w obowiązujących przepisach, jednocześnie wskazując na oczekiwane funkcjonalności z punktu widzenia odbiorcy zmagającego się z różnymi dysfunkcjami. Bo chodzi nie tylko o dostępność obiektów dla osób niepełnosprawnych (nie tylko z ograniczeniami ruchowymi, ale również mających kłopoty ze słuchem, wzrokiem, lub ograniczeniami powstałymi w wyniku różnych chorób), ale też o osoby starsze, rodziców z dziećmi, z wózkami oraz osoby mające okresowe problemy z poruszaniem się. Projektowanie uniwersalne wychodzi poza obowiązujące warunki techniczne, jest koncepcją takiego tworzenia dostępności każdej przestrzeni by bez specjalnego przerabiania była od razu dostępna dla wszystkich.

Projektowanie uniwersalne
Autor: archiwum serwisu Zasięg rąk osoby siedzącej na wózku inwalidzkim i osoby stojącej. Źródło: „Wytyczne w zakresie projektowania uniwersalnego mając na uwadze potrzeby osób niepełnosprawnych” – ekspertyza wykonana przez Fundację Laboratorium Architektury 60+ na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Dostępność budynków a projektowanie uniwersalne

W poradniku „Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami mając na uwadze koncepcję uniwersalnego projektowania” znalazły się wytyczne/wskazówki do projektowania uniwersalnego oraz dobre praktyki. Szczegółowo został m.in. zdiagnozowany budynek, od układu konstrukcyjnego w kontekście dostępności, poprzez wejścia, ciągi komunikacyjne, wymagania dla schodów, przestrzenie manewrowe, pochylnie, dźwigi osobowe i podnośniki. Opisano wymagania dla przykładowych wnętrz, takich jak kawiarnia czy sklep oraz ogólnodostępne pomieszczenie higieniczno-sanitarne.

Czy znasz nowe warunki techniczne? Rozwiąż nasz QIUZ >>

Jest też mowa o kształtowaniu mieszkań i poszczególnych pomieszczeń, od kuchni i łazienki, przez pokój dzienny i sypialnie. Zwracają uwagę szczegóły dotyczące zalecanych odległości, szerokości i wysokości dla poszczególnych sprzętów i dostępności urządzeń wyposażenia. W projekcie znalazły się również dobre praktyki w odniesieniu do dostosowywania dla osób z niepełnosprawnościami budynków zabytkowych i projektowaniu mieszkania dla seniora.

Twórcy poradnika wyszli z definicji projektowania uniwersalnego, że każda przestrzeń powinna umożliwiać samodzielne i świadome użytkowanie, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń wspomagających jakość jej użytkowania. Każda przestrzeń powinna być także dostępna i pozbawiona barier architektonicznych, tak aby wszystkie pomieszczenia i urządzenia jej towarzyszące, były dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, itp. Jednym słowem, aby były użytkowane przez jak najszerszą grupę użytkowników, tym samym spełniając ich potrzeby i oczekiwania.

Dostępność budynków dla osób niepełnosprawnych i każdej przestrzeni dla osób z ograniczeniami lub kłopotami to konieczność, bo takie są potrzeby społeczności, nie tylko w Polsce. Warto więc korzystać z poradnika do projektowania uniwersalnego jako uzupełnienie obowiązujących warunków technicznych, a przy okazji dowiedzieć się dlaczego to takie ważne i jakie są standardy takiego podejścia.

Projektowanie uniwersalne
Autor: archiwum serwisu Układ funkcjonalno-przestrzenny mieszkania - PLAN OTWARTY. Źródło: „Wytyczne w zakresie projektowania uniwersalnego mając na uwadze potrzeby osób niepełnosprawnych”, ekspertyza wykonana przez Fundację Laboratorium Architektury 60+ na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej