Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wyrobach budowlanych

2010-04-30 15:20

30 kwietnia br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności. Znowelizowana ustawa o wyrobach budowlanych pozwoli na zwiększenie efektywności kontroli organów nadzoru budowlanego i będzie lepiej chronić nabywców przed wyrobami niebezpiecznymi lub o gorszych właściwościach użytkowych niż deklarowane przez producenta. W ten sposób zmiany poprawią bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych. Uchwaloną ustawą zajmie się teraz Senat RP.

Zobacz koniecznie: Projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności wraz z projektami aktów wykonawczych

Zaproponowano rozwiązania zwiększą efektywność kontroli przeprowadzanych przez organy nadzoru budowlanego, co przyczyni się do skutecznego wyeliminowania z rynku wyrobów budowlanych niespełniających deklarowanych parametrów jakości. W efekcie wpłynie to na zwiększenie poziomu ochrony konsumentów w zakresie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych.

Zobacz koniecznie: Wyroby budowlane do nowelizacji

Zgodnie z nowymi przepisami, badaniom kontrolnym będzie można poddawać wyroby budowlane u producenta, importera i sprzedawcy. Objęcie kontrolą importera wyrobów budowlanych pozwoli na ochronę polskiego nabywcy przed napływem wyrobów złej jakości. Inspektorzy będą ustalać, czy wyrób posiada deklarowane przez producenta właściwości użytkowe. Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały przeprowadzenie badań kontrolnych wyrobu budowlanego, jeżeli z przedstawionych dokumentów wynikało, że spełnia on wymagania określone w ustawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej