Rezygnacja z PPK 2023 druk - złóż od 1 marca! Do kiedy rezygnacja z PPK? Kto nie musi składać deklaracji o rezygnacji z PPK?

2023-03-01 7:30
Rezygnacja z PPK 2023
Autor: Getty Images Rezygnację z PPK 2023 można złożyć od 1 marca

Rezygnację z dokonywania wpłat do PPK można złożyć od 1 marca 2023 roku. Trzeba wiedzieć, że w tym roku przypada autozapis do PPK, co oznacza, że jeżeli nie złożymy takiej rezygnacji, od 1 kwietnia pracodawcy zaczną przekazywać wpłaty do PPK. Przypominamy, że deklaracja o rezygnacji złożona 4 lata temu jest skuteczna tylko do ostatniego dnia lutego 2023. Do kiedy rezygnacja z PPK 2023?

Spis treści

  1. PPK - co to jest?
  2. Rezygnacja z PPK 2023 a autozapis do PPK
  3. Jak i od kiedy złożyć druk o rezygnacji z PPK?
  4. Rezygnacja z PPK 2023 - do kiedy złożyć?
  5. Rezygnacja z PPK 2023 - druk do pobrania
  6. Do kogo składa się rezygnację z PPK?
  7. Kto nie musi składać druku o rezygnacji z PPK?

PPK - co to jest?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania emerytalnego dla pracowników w wieku. W każdym momencie można do niego przystąpić i w każdym złożyć rezygnację z oszczędzania. Obszerny artykuł na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych poniżej:

Rezygnacja z PPK 2023 a autozapis do PPK

Od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie przepisy, które nakładają na podmiot zatrudniający dokonywanie cyklicznego autozapisu pracowników w wielu od 18 do 55 lat do PPK, bez względu na to, kiedy dołączyli oni do programu. Co 4 lata, począwszy od roku 2023, w terminie do 28 lutego danego roku, podmiot zatrudniający musi poinformować uczestnika PPK, który uprzednio złożył deklarację o rezygnacji z PPK, o ponownym zapisie do PPK i dokonywaniu wpłat za tego uczestnika.

Jak i od kiedy złożyć druk o rezygnacji z PPK?

Z końcem lutego 2023 utracą ważność złożone wcześniej przez pracowników deklaracje o rezygnacji z PPK. Oznacza to, że jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, podmiot zatrudniający dokona wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji.

W 2023 roku deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023. Poprzednio złożona deklaracja o rezygnacji jest skuteczna do 28 lutego 2023.

Rezygnacja z PPK 2023 - do kiedy złożyć?

Rezygnację będzie można złożyć w każdym momencie, natomiast trzeba liczyć się z faktem, że jeśli pracownik złoży deklarację zbyt późno, za miesiące kiedy był objęty PPK, nawet bez jego woli, pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia stosowną część składki na PPK.

Rezygnacja z PPK 2023 - druk do pobrania

Do kogo składa się rezygnację z PPK?

Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się do pracodawcy. Nie może on naliczać i pobierać składek od momentu złożenia rezygnacji. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek. Do programu nie będzie mógł przystąpić jedynie pracownik, który ukończy 70 lat.

Kto nie musi składać druku o rezygnacji z PPK?

Jeżeli 4 lata temu nie składałeś deklaracji o rezygnacji z PPK, w związku z czym przystąpiłeś do programu oszczędzania i nadal chcesz brać w nim udział, to pamiętaj, że nie musisz składać deklaracji. Rezygnację składasz tylko wtedy, kiedy nie chcesz brać udziału w PPK.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej