Raty kredytów 2023 spadną o 30%. Kiedy to nastąpi? Prognozy

2023-02-10 16:23
raty kredytów 2023
Autor: gettyimages Spadek rat powinien ulżyć kredytobiorcom jeszcze w 2023

Raty kredytów w 2023 spadną o 30%? Te prognozy są możliwe. Część kredytobiorców już teraz obserwuje niższe raty. A to dopiero początek spadku rat kredytów, zwłaszcza jeśli wypali zapowiadany przez rząd nowy program mieszkaniowy. Wtedy raty kredytów mogą spaść nawet o 1/3.

Spis treści

  1. Raty kredytów 2023 w dół
  2. Spada WIBOR, spadają raty kredytów
  3. Kiedy stopniowa obniżka rat?

Raty kredytów 2023 w dół

W ostatnich tygodniach posiadacze złotowych kredytów mieszkaniowych doznali pozytywnego zaskoczenia. Po wielu miesiącach podwyżek banki, informując o wysokości rat, w końcu dają znać o obniżkach. Ruchy takie pojawiać się już mogły w styczniu i grudniu, ale wtedy były ona na tyle skromne, że mogliśmy ich nawet nie zauważyć. Tym razem otrzymujemy informacje o obniżeniu raty nawet o około 5%.

"W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tysięcy złotych i 25 lat możemy mówić o uldze na poziomie 140-150 zł miesięcznie, a to już da się zauważyć w domowym budżecie. Przy czym w żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o fakcie, że w trakcie cyklu podwyżek stóp procentowych, raty części złotowych kredytów mieszkaniowych mogły pójść w górę o nawet 80-100%. Jesteśmy więc dopiero na początku drogi do poprawy tej sytuacji" - zwraca uwagę Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Spada WIBOR, spadają raty kredytów

Ostatnie obniżki rat kredytów zawdzięczamy spadkowi stawki WIBOR – ważnego składnika oprocentowania większości złotych kredytów mieszkaniowych. Jeszcze na początku listopada ubiegłego roku WIBOR w wersji trzymiesięcznej był notowany na poziomie ponad 7,6%. Wszystko dlatego, że rynek spodziewał się wtedy dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez RPP. Do tego jednak nie doszło, w efekcie czego 9 lutego WIBOR 3M wyniósł 6,94%.

Notowania rynkowe mówią, że choć RPP oficjalnie nie zakończyła cyklu podwyżek stop procentowych i zostawia sobie, analitycy nie wierzą  w to, że stopy procentowe jeszcze pójdą w górę. Coraz częściej pojawiają się spekulacje  o potencjalnych spadkach stóp procentowych.

Kiedy stopniowa obniżka rat?

Jakie są szanse na dalszy spadek oprocentowania kredytów? Aby tak się stało, potrzeba obniżki stóp procentowych.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments sugeruje, że jest na to szansa, ale najwcześniej w drugiej połowie 2023 roku.

Z kontraktów terminowych na stopę procentową wynika, że rynek spodziewa się stopniowego obniżania stóp procentowych do 2025 roku włącznie. W tym horyzoncie raty kredytów mogą spaść z dzisiejszego poziomu o około 20%. W przypadku długu zaciągniętego na 25 lat i 300 tysięcy złotych mowa tu o spadku raty z 2,5 tys. złotych miesięcznie do 2 tys. zł.

Znacznie dalej idą założenia, które rząd przytacza w ramach zapowiadanego projektu programu mieszkaniowego. Znajdziemy tam założenia, które służą co prawda oszacowaniu tego ile ten program będzie kosztował, ale wynika z nich, że WIBOR 3M już w 2023 roku powinien osiągnąć poziom 6,56%. W roku następnym ma to być już tylko 5,33%, a w kolejnych latach koszt pieniądza na rynku międzybankowym ma dalej spadać aż do poziomu niewiele ponad 3,1% w 2028 roku. To oznaczałoby spadek raty względem aktualnego jej poziomu o około 30%.

W praktyce oznacza to, że rata 25-letniego kredytu zaciągniętego na 300 tysięcy zł może spaść z wcześniej wspomnianego poziomu 2,5 tys. zł miesięcznie do mniej niż 1,8 tys. zł.

Oczywiście wszystkie te przewidywania, to jedynie prognozy. Jeśli zaciągamy kredyt o zmiennym oprocentowaniu, to nikt nie zagwarantuje nam wysokości raty w perspektywie kilku lat.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej