Rada Ministrów popiera eko-inwestycje
Rada Ministrów, 20 października 2009 r., znowelizowała uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2011 pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu" i przyjęła rozporządzenie w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach "Krajowego systemu zielonych inwestycji", przedłożone przez ministra środowiska.
Nowelizacja uchwały wynika miedzy innymi z konieczności uwzględnienia nowych przepisów dotyczących uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zmiany harmonogramu realizacji inwestycji oraz potrzeby skorygowania źródeł finansowania przedsięwzięcia.
Zgodnie z ustaleniami "Raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko", konieczne jest zapewnienie nadzoru przyrodniczego i prowadzenie monitoringu ewentualnych zmian środowiska naturalnego w części morskiej i lądowej. Monitoring ma być prowadzony nie tylko w czasie budowy, ale również przez 5 lat po zrealizowaniu falochronu. Koszty wynikające z prowadzenia monitoringu powinny zostać uwzględnione w ogólnym kosztorysie przedsięwzięcia.
Wydłużono termin realizacji programu do 2013 r., ponieważ ukończenie inwestycji w 2011 okazało się niemożliwe, m.in. z uwagi na czas trwania niezbędnych procedur administracyjnych. Nowy termin zakończenia budowy falochronu będzie zharmonizowany z uruchomieniem terminalu LNG.
Zbudowanie falochronu osłonowego w Świnoujściu pozwoli obsługiwać większe jednostki pływające, w tym gazowce LNG. Ponadto inwestycja zwiększy możliwości przeładunkowe portu, a zbudowanie terminalu dla odbioru skroplonego gazu ziemnego poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju.
W rozporządzeniu określono programy i projekty, których zadaniem jest zmniejszenie energochłonności polskiej gospodarki i zapotrzebowania na energię finalną, a także promocja odnawialnych źródeł energii. Działania te będą finansowane z "Krajowego systemu zielonych inwestycji". Za pomocą tego systemu dzielone są środki ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji, które przeznacza się m.in. na poprawę efektywności energetycznej, czyste technologie węglowe, odnawialne źródła energii oraz odzysk i wykorzystanie metanu.
Realizacja programów i projektów przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną. W efekcie gospodarstwa domowe będą obciążone mniejszymi kosztami uzyskiwania energii. Te programy i projekty są także elementem wdrażanego w Polsce pakietu energetyczno-klimatycznego, który, zgodnie z wymogami unijnymi, zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2020 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.