Progi dla procedury uproszczonej
Kolejna zmiana w ustawie Prawo zamówień publicznych polega na podwyższeniu progu, do którego może być stosowana procedura uproszczona. Jego wysokość uzależniona jest od rodzaju zamawiającego – i tak w przypadku administracji rządowej wynosi ona 137 tys. euro, 211 tys. euro w wypadku samorządów i 422 tys. euro w przypadku zamówień sektorowych. Celem tego jest zmniejszenie biurokracji przy udzielaniu zamówień o mniejszej wartości oraz przyspieszenie procedury. Uproszczeniu ma ulec również sposób zamieszczania ogłoszeń – w postępowaniach od 14 tys. euro do progów unijnych zamawiający będą samodzielnie publikować ogłoszenia wyłącznie w elektronicznym Biuletynie Zamówień Publicznych, udostępnianym na stronach portalu internetowego UZP. Dzięki rezygnacji z pośrednictwa prezesa urzędu ogłoszenie będzie już dostępne tego samego dnia.
Powołanie KIO
Ważnym punktem nowelizacji jest powołanie Krajowej Izby Odwoławczej, w której będzie pracować grupa zawodowych arbitrów, mająca się trudnić rozstrzyganiem sporów. Członków Izby będzie powoływał i odwoływał Prezes Rady Ministrów. Ale, aby do tego doszło, osoby ubiegające się o to stanowisko, powinni spełnić kilka warunków. Członkowie Izby będą musieli bowiem mieć wykształcenie prawnicze i minimum pięcioletnie doświadczenie, a także przejść przez postępowanie kwalifikacyjne. Będzie ono obejmowało egzamin pisemny, sprawdzający ich praktyczną i teoretyczną znajomość przepisów związanych z udzielaniem zamówień oraz rozmowę kwalifikacyjną. Poza tym członkostwa w Izbie nie będzie można łączyć z innym zatrudnieniem.
Ułatwienia w procedurze przetargowej
Ponadto projekt zakłada liczne ułatwienia w udzielaniu zamówienia, takie jak krótsze terminy składania ofert, możliwość odstąpienia od powołania komisji przetargowej. Udogodnieniem dla zamawiającego będzie możliwość poprawiania w ofertach pomyłek w VAT, a także udostępniania dokumentacji w formie papierowej w przypadku przetargu nieograniczonego.
Jawność przetargów
Zmiany mają zwiększyć jawność postępowania. Również dzięki temu, że na stronie internetowej zamawiającego będzie można sprawdzić, które firmy brały udział w postępowaniu i jak zostały ocenione ich oferty. W postępowaniach o wartości od 10 mln euro (dla dostaw i usług) i 20 mln euro (dla robót budowlanych) informacje będą dodatkowo przekazywane prezesowi UZP oraz szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego.