Przepisy BHP o pracy na mrozie

Budowa zimą
Autor: GDDKiA

Przepisy BHP szczegółowo regulują warunki pracy, również te, na które wpływa pogoda i ekstremalne temperatury. Co przepisy BHP mówią o pracy na mrozie? Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy praca odbywa się na zewnątrz, a temperatura spada grubo poniżej zera? Czy można odmówić pracy w takich warunkach?

Przepisy BHP stwierdzają, że temperatura w miejscu pracy powinna być dostosowana do wykonywanych obowiązków. Owo dostosowanie ma szczególnie istotne znaczenie dla pracowników fizycznych wykonujących swoje czynności na otwartym (lub nieosłoniętym) terenie, tak w czasie pracy w upały jak i w niskich temperaturach. W przypadku pracy na mrozie, na przykład podczas prowadzenia robót budowlanych, pracodawca zobowiązany jest wyposażyć pracowników w ciepłą odzież oraz gorące posiłki lub pomieszczenie, w którym pracownik może sam przygotować sobie ciepłe dania lub coś do picia.

Przepisy BHP o temperaturze w pracy

Przepisy BHP określają, że temperatura powietrza w pomieszczeniach pracy siedzącej powinna wynosić latem około 20-24°C, a w zimie, gdy nosi się cieplejszą odzież i bieliznę, może być niższa – ok. 18-22°C. Dla osób starszych określa się nieco wyższą temperaturę, ze względu na często upośledzoną funkcję krążenia obwodowego. W każdym przypadku, temperatura w pomieszczeniach stałej pracy siedzącej nie może być niższa niż 18°C (chyba że ze względu na stosowane technologie jest to niemożliwe, bo np. podwładny pracuje w chłodni). Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, do czego zobowiązuje zapis w rozporządzeniu o ogólnych warunkach bhp (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, z późn. zm.).

W każdym przypadku, temperatura w pomieszczeniach stałej pracy siedzącej nie może być niższa niż 18°C (chyba że ze względu na stosowane technologie jest to niemożliwe, bo np. podwładny pracuje w chłodni). Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, do czego zobowiązuje zapis w rozporządzeniu o ogólnych warunkach bhp (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, z późn. zm.).

Jeżeli pracodawca nie zapewni pracownikowi odpowiednich warunków w miejscu pracy, pracownik może odmówić wykonywania obowiązków.

Przepisy BHP dyscyplinują pracodawcę

Przepisy BHP nie narzucają pracownikowi, jak ma się ubierać do pracy na otwartej przestrzeni. Jednak takie wymagania stawia pracodawcom – muszą zapewnić ciepłą odzież roboczą. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania robót budowlanych. Do tego jest potrzebna dobra organizacja placu budowy. Nie jest już bowiem tak, że z powodu mrozu zamiera praca na budowie. Nowoczesne technologie umożliwiają pracę nawet w niskich temperaturach. A co z ludźmi, którzy ją wykonują? Prędzej czy później mróz staje się dla człowieka niebezpieczny. W takiej sytuacji  pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na otwartej przestrzeni, w pobliżu miejsc ich pracy, pomieszczenia (nie może być mniejsze niż 8 m2) do ogrzania się i do przygotowania sobie ciepłego posiłku, o ile sam go nie zapewnia. Może się zdarzyć, że nie ma tzw. technicznych możliwości organizacji takiego miejsca, wówczas pracodawca powinien ustawić w pobliżu stanowisk pracy źródła ciepła, na przykład koksowniki, które chociaż niektórym przypominają odległe czasy, ale znakomicie sprawdzają się w czasie mrozów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej