Prawo zamówień publicznych: potrzebne zmiany, musi być bardziej przyjazne dla MŚP

2011-08-16 13:20
Pracodawcy RP_logo
Autor: Pracodawcy RP

Zdaniem największej organizacjhi polskich pracodawców - Pracodawców RP, państwo w znacznie większym stopniu niż dotychczas, powinno wykorzystywać zamówienia publiczne do wspierania innowacyjnych rozwiązań i przedsiębiorców, głownie sektora MŚP. Aby w pełni wykorzystać ten instrument należy zmienić część przepisów. Wartość udzielonych w 2010 roku zamówień publicznych wyniosła 167 mld złotych.

Zamówienia publiczne powinny być bardziej przyjazne dla małych i średnich przedsiębiorców, które stanowią aż 99 proc. polskich firm.
- Przedsiębiorcy zrzeszeni w Pracodawcach RP często zwracają uwagę, iż udział w przetargach na zamówienia publiczne utrudniany jest poprzez m.in. wygórowane wymagania dotyczące posiadania rozmaitych atestów, certyfikatów i zaświadczeń, zbyt krótki czas na przygotowanie oferty oraz opóźnienia w płatnościach przez zamawiającego - mówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

Z punktu widzenia innowacyjności istotne jest korzystanie przez zamawiających z innych, niż cena kryteriów wyboru wykonawcy. Wprawdzie obecne przepisy Prawa zamówień publicznych pozwalają na to, jednak zamawiający coraz częściej korzystają wyłącznie z kryterium ceny. W ponad 90% zamówień o wyborze wykonawcy decyduje wyłącznie najniższa cena. - W takiej sytuacji warto rozważyć wprowadzenie kryterium całkowitego kosztu posiadania produktu (TCO - Total Cost of Ownership), szczególnie przydatnego w zamówieniach związanych z technologiami informatycznymi - twierdzi ekspert.

Pracodawcy RP postulują także wprowadzenie obniżenia kwoty wpisu do Krajowej Izby Odwoławczej oraz opłaty stosunkowej w przypadku odwołania do sądu powszechnego.
- Niektórych firm z sektora MŚP nie stać na wygórowane opłaty lub zamrożenie znacznych środków na czas trwania procesu. Potrzebna jest także zmiana wprowadzonego nowelizacją z 25 lutego br. przepisu zezwalającego zamawiającemu na wykluczenie wykonawcy ze swoich zamówień na okres 3 lat w przypadku niewykonania przedmiotu umowy o wartości min. 5% - mówi Piotr Wołejko. Wykonawca powinien być wykluczony z ponownego udziału w przetargu o zamówienie, którego nie wykonał, nie ze wszystkich zamówień danego zamawiającego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej