Poręczenia i gwarancje Skarbu Państwa

2009-05-20 12:51

Na wtorkowym posiedzeniu (19 maja) Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie do ustawy o gwarancjach i poręczeniach kredytowych dla przedsiębiorstw. W rozporządzeniu zawarto szczegółowy opis niezbędnej dokumentacji oraz określono tryb udzielania przez Skarb Państwa wszystkich poręczeń i gwarancji.

Rozporządzenie precyzuje również sposób naliczania i pobierania opłaty prowizyjnej. Jako instytucję udzielającą poręczeń i gwarancji w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa włączono Bank Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z rozporządzeniem, opłata prowizyjna, odpowiadająca wynagrodzeniu rynkowemu od poręczeń i gwarancji nie stanowiących pomocy publicznej, będzie pobierana corocznie, według stawek określonych w skali roku. Jej wysokość będzie uzależniona od ratingu uzyskanego przez podmiot wnioskujący o udzielenie poręczenia/gwarancji wydanego przez jedną z agencji ratingowych o międzynarodowej renomie. Dopuszczalne będzie również posłużenie się wewnętrznym ratingiem banku, na rzecz którego udzielane jest poręczenie.
Podstawowe stawki opłat, umieszczone w załączniku do rozporządzenia, są opłatami minimalnymi. Wyliczenie indywidualnej opłaty prowizyjnej będzie opierać się na dodatkowej wycenie ryzyka poręczenia/gwarancji. W wycenie będą brane pod uwagę następujące elementy: charakterystyka poręczenia/gwarancji i objętego nią zobowiązania, maksymalna kwota i termin udzielonego poręczenia/gwarancji, zabezpieczenie ustanowione przez podmiot wnioskujący o poręczenie/gwarancję, prawdopodobieństwo niewywiązania się ze spłaty, sektor działalności i perspektywy.
Niższe opłaty za poręczenia i gwarancje będą pobierane m.in. w związku z tworzeniem linii kredytowych na finansowanie projektów inwestycyjnych gmin, małych i średnich przedsiębiorstw oraz na współfinansowanie projektów w ramach programów pomocowych Unii Europejskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany