Poręczenia i gwarancje Skarbu Państwa

2009-05-20 12:51

Na wtorkowym posiedzeniu (19 maja) Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie do ustawy o gwarancjach i poręczeniach kredytowych dla przedsiębiorstw. W rozporządzeniu zawarto szczegółowy opis niezbędnej dokumentacji oraz określono tryb udzielania przez Skarb Państwa wszystkich poręczeń i gwarancji.

Rozporządzenie precyzuje również sposób naliczania i pobierania opłaty prowizyjnej. Jako instytucję udzielającą poręczeń i gwarancji w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa włączono Bank Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z rozporządzeniem, opłata prowizyjna, odpowiadająca wynagrodzeniu rynkowemu od poręczeń i gwarancji nie stanowiących pomocy publicznej, będzie pobierana corocznie, według stawek określonych w skali roku. Jej wysokość będzie uzależniona od ratingu uzyskanego przez podmiot wnioskujący o udzielenie poręczenia/gwarancji wydanego przez jedną z agencji ratingowych o międzynarodowej renomie. Dopuszczalne będzie również posłużenie się wewnętrznym ratingiem banku, na rzecz którego udzielane jest poręczenie.
Podstawowe stawki opłat, umieszczone w załączniku do rozporządzenia, są opłatami minimalnymi. Wyliczenie indywidualnej opłaty prowizyjnej będzie opierać się na dodatkowej wycenie ryzyka poręczenia/gwarancji. W wycenie będą brane pod uwagę następujące elementy: charakterystyka poręczenia/gwarancji i objętego nią zobowiązania, maksymalna kwota i termin udzielonego poręczenia/gwarancji, zabezpieczenie ustanowione przez podmiot wnioskujący o poręczenie/gwarancję, prawdopodobieństwo niewywiązania się ze spłaty, sektor działalności i perspektywy.
Niższe opłaty za poręczenia i gwarancje będą pobierane m.in. w związku z tworzeniem linii kredytowych na finansowanie projektów inwestycyjnych gmin, małych i średnich przedsiębiorstw oraz na współfinansowanie projektów w ramach programów pomocowych Unii Europejskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej