Podwyżki dla pracowników socjalnych 2024 - od kiedy w Polsce? Jakie? Ile zarabia pracownik socjalny?

2024-03-29 8:58
Podwyżki dla pracowników socjalnych 2024
Autor: Szymon Starnawski Od kiedy podwyżki dla pracowników socjalnych w 2024?

W sferze budżetowej w Polsce jest zatrudnionych 3,5 mln Polaków. Wyższe od zakładanych wskaźnikiem wzrostu płac podwyżki otrzymali nauczyciele i część rządowej budżetówki. Na wyższe podniesienie płac czekają wciąż zatrudnieni w samorządach pracownicy socjalni. Kiedy otrzymają podwyżki? Jakie one będą?

Spis treści

 1. Pracownicy socjalni – kim są?
 2. Ile zarabia pracownik socjalny w MOPS?
 3. Podwyżki dla pracowników socjalnych 2024
 4. Jest projekt ustawy – kiedy podwyżka?
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Pracownicy socjalni – kim są?

Pracownicy socjalni zatrudnieni m.in. w GOPS i MOPS, czyli gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej mają codzienny kontakt z osobami, które wymagają opieki i pomocy. Praca z ludźmi w trudnej sytuacji spowodowanej niepełnosprawnością, brakiem pieniędzy, pracy, starością nie jest ani prosta, ani wdzięczna, a przy tym bardzo wymagająca, związana z emocjami.

Codzienny kontakt z ludzkim nieszczęściem to norma w pracy pracowników socjalnych. Muszą umieć słuchać i współczuć, a jednocześnie szybko i skutecznie znaleźć rozwiązania w trudnej sytuacji. Według ustawy każdy z nich powinien mieć pod opieką maksymalnie 50 gospodarstw domowych – rodzin lub osób samotnych.

Władze wielu gmin jednak oszczędzają i niejednokrotnie pracownicy mają nawet 70 takich miejsc. Często przy tej maksymalnej dopuszczonej ustawowo liczbie trudno w godzinach pracy sprostać zadaniu niesienia pomocy każdemu kto jej wymaga. Wielu pracowników w trosce o dobro swoich podopiecznych zmuszona jest swoje obowiązki wykonywać poza godzinami pracy. Dla zapewnienia właściwej pomocy osobom potrzebującym osób pracowników socjalnych już dzisiaj powinno być więcej, a ze względu na zmieniającą się sytuację demograficzną i powiększającą się grupę osób w podeszłym wieku wkrótce zapotrzebowanie jeszcze wzrośnie.

Ile zarabia pracownik socjalny w MOPS?

Pracownicy socjalni zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej są jedną z najgorzej opłacanych grup zawodowych w samorządach. To grupa licząca w całej Polsce ok. 200 tys osób, z której 70% zarabia minimalną pensję krajową.

Wzrosła ona ostatnio znacznie do 4242 zł brutto, a od lipca będzie to 4300 zł brutto, ale i tak w stosunku do wykonywanej przez nich pracy to naprawdę niewielkie pieniądze. Średnia pensja netto pracowników tej grupy to 3000 – 3900 zł, ale są tacy pracownicy którzy w 2023 r. dostawali na rękę tylko ok. 2700 zł. Bywały przypadki, że ich podopieczni będący w trudnej sytuacji materialnej otrzymywali większe pieniądze.

Podwyżki dla pracowników socjalnych 2024

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS) wystosowała do premiera Donalda Tuska apel trzy miesiące temu, kiedy ważyły się losy ustawy okołobudżetowej. Na wczorajszej konferencji prasowej premiera padła zapowiedź wypłaty 1000 zł brutto dodatku do miesięcznych pensji każdego pracownika pomocy socjalnej.

Jest projekt ustawy – kiedy podwyżka?

Premier Donald Tusk ogłosił, że rząd już przyjął projekt ustawy, dzięki której comiesięczna pensja pracowników socjalnych będzie podniesiona o 1000 zł brutto, czyli ok. 700 zł netto. Obecnie trwa kolejne posiedzenie Sejmu i być może w ciągu tej trzydniowej sesji parlament przegłosuje ustawę. Do szybkiej realizacji wymagany jest jeszcze podpis prezydenta. Jest nadzieja, że już od 1 lipca 2024 r. pieniądze trafią na konta pracowników socjalnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej:

 • regionalnych ośrodkach polityki społecznej,
 • powiatowych centrach pomocy rodzinie,
 • ośrodkach pomocy społecznej,
 • domach pomocy społecznej,
 • placówkach specjalistycznego poradnictwa, m.in. rodzinnego,
 • ośrodkach wsparcia,
 • ośrodkach interwencji kryzysowej.

Cukrownia Żnin - zdjęcia dawnej cukrowni po rewitalizacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej