Podwyżka ZUS 2024. Tak wysokich składek na ubezpieczenia przedsiębiorcy nigdy nie płacili

2023-08-01 6:54
Składki ZUS - rekordowo wysokie podwyżki w 2024 roku
Autor: getty images

Dla przedsiębiorców 2024 r. zapowiada się wyjątkowo trudnym pod względem obciążeń. Nawet jeśli nie będzie niekorzystnych zmian w podatkach, mocno na ich kosztach zaważy podwyżka składek ZUS. Korzystający z preferencyjnych składek zapłacą je o 20% wyższe, a dla pozostałych wzrosną do prawie 1,6 tys. zł co miesiąc, nie licząc ubezpieczenia zdrowotnego.

Spis treści

  1. Aż 20-procentowa podwyżka składek: dla kogo
  2. Duży ZUS: jaka podwyżka składki dla prowadzących działalność gospodarczą
  3. Składka zdrowotna 2024:  przedsiębiorca zapłaci jeszcze więcej

Tak rekordowo wysokie składki to w przypadku Małego ZUS oraz Małego ZUS plus konsekwencja wzrostu płacy minimalnej do nie notowanych wcześniej poziomów, a w przypadku pozostałych przedsiębiorców – przeciętnego wynagrodzenia. Płaca minimalna została ogłoszona przez rząd i zgodnie z procedurami przekazana do konsultacji na forum Rady Dialogu Społecznego, przeciętne wynagrodzenie zaś zostało ustalone w formie prognozy stanowiącej część projektu ustawy budżetowej na 2024 rok.

Aż 20-procentowa podwyżka składek: dla kogo

Szczególnie dotkliwa, pod względem skali, podwyżka składek na ZUS czeka przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność, a w związku z tym mają prawo do płacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne w ulgowej wysokości.

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności, mogą skorzystać z preferencyjnych stawek składek ZUS. Wylicza się je od minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3 490 zł., a od lipca wzrośnie do 3 600 zł. W przyszłym roku również ma wzrosnąć dwa razy. Pierwsza podwyżka nastąpi 1 stycznia 2024 roku. (do poziomu 4 242 zł), druga – 1 lipca 2023 roku do kwoty 4 300 zł.

Kto rozpoczyna działalność gospodarczą i nie prowadził jej wcześniej, licząc pięć lat wstecz, ani nie będzie w jej ramach zarobkował w taki sam sposób jak robił to u pracodawcy, może najpierw skorzystać z Ulgi na Start. Polega to na tym, że przez pierwszych sześć miesięcy jest się zwolnionym z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne ZUS, a płaci się jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Następny etap to Mały ZUS – prawo do płacenia przez kolejne 24 miesiące składki w preferencyjnej wysokości. Jest ona ustalana w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę – podstawę wymiaru składek stanowi 30% płacy minimalnej. Standardowo jest to 60% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. W efekcie składki preferencyjne są prawie czterokrotnie niższe od standardowych.

Ale na tym nie koniec. Od 2020 można dodatkowo skorzystać jeszcze z ulgi określanej mianem Mały ZUS Plus. Oznacza ona możliwość wydłużenia okresu niższych od standardowych składek, jednak tylko dla osób, które nie osiągają zbyt wysokich dochodów z działalności.

– Dwie podwyżki płacy minimalnej spowodują dwie zmiany w wysokości składek ZUS w 2024 roku. W przypadku ZUS preferencyjnego, podstawa składek (bez składki zdrowotnej) to 30% wynagrodzenia minimalnego. Obecnie podstawa ta wynosi 1 047 zł, a składki od niej liczone – 331,26 zł miesięcznie. Od lipca podstawa wyniesie 1 080 zł, a składki 341,72 zł – wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Od stycznia 2024 r. podstawa składki wzrośnie do kwoty 1 273 zł. Składki (bez składki zdrowotnej) za okres od stycznia do czerwca wyniosą 402,78 zł, a więc o 71,52 zł miesięcznie więcej niż w analogicznym okresie w bieżącym roku.

Z kolei po drugiej podwyżce od lipca 2024 roku, podstawa wymiaru ulgowych składek ZUS wzrośnie do 1 290 zł. W związku z tym należności za okres lipiec - grudzień 2024 wzrosną do poziomu 408,17 zł. Wzrost względem analogicznego okresu w bieżącym roku wyniesie 66,45 zł miesięcznie.

Duży ZUS: jaka podwyżka składki dla prowadzących działalność gospodarczą

Zgodnie z założeniami do budżetu państwa na 2024 r., przeciętne wynagrodzenie prognozowane jest na poziomie 7 794 zł. Oznaczałoby to wzrost aż o 12,4% w stosunku rok do roku. Jeśli tak się stanie, to analogicznie wzrośnie też wysokość składek ZUS dla firm.

– Podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Przy tak prognozowanym wynagrodzeniu podstawa wyniesie 4 676,40 zł. Składki ZUS na rok 2024 wyniosą więc 1 594,19 zł (bez składki zdrowotnej, naliczanej osobno w zależności od wybranej formy opodatkowania). W roku 2023 składki wynoszą 1418,48 zł. Oznacza to wzrost o 175,70 zł miesięcznie – wylicza Piotr Juszczyk.

W skali roku dla przedsiębiorcy to koszt wyższy aż o 2 108,40 zł.

Miesięczną składkę na ZUS w wysokości 1 5 94,19 zł trzeba będzie zapłacić niezależnie od tego czy w danym miesiącu osiągnęło się dochód czy nie.

Składka zdrowotna 2024:  przedsiębiorca zapłaci jeszcze więcej

Należy pamiętać, że oprócz powyższych składek przedsiębiorcy płacą jeszcze składkę zdrowotną, która od stycznia tego roku jest wyliczania w całkowicie zmieniony sposób.

Dla podatników rozliczających się na skali podatkowej składka zdrowotna wynosi 9% od dochodu, a dla podatników rozliczających się metodą podatku liniowego – 4,9% od dochodu. Ustawodawca zastrzegł jednak, że składka nie może być niższa niż 9% liczone od wynagrodzenia minimalnego. W 2023 roku jest to więc 314,10 zł miesięcznie.

– Przy wzroście pensji minimalnej do 4 242 zł od stycznia  2024 r., wysokość składki minimalnej wyniesie 381,78 zł (o 67,78 zł więcej). O tyle samo więcej zapłacą też podatnicy rozliczający się według karty podatkowej – wylicza Piotr Juszczyk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej