Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników. Poza waloryzacją, od września 2023 zwiększą podstawę do naliczeń

2023-06-28 16:32
Młodociani pracownicy -  waloryzacja 2023 i wzrost wynagrodzeń
Autor: getty images Po wielu latach wynagrodzenia młodocianych pracowników, w tym uczących się w zasadniczych szkołąch budowlanych nie tylko zostaną zwaloryzowane, ale i realnie podwyższone. O ile?

Uczniowie zasadniczych szkół zawodowych oraz praktykanci przyuczający się do zawodu bezpośrednio w firmach, poza waloryzacją wynagrodzenia, w końcu mają je mieć też naliczane od podwyższonej kwoty bazowej. Czy zachęci to młodzież do nauki zawodów i rzemiosła, które są coraz bardziej deficytowe, a co widać chociażby na przykładzie branży budowlanej?

Spis treści

  1. W 2023 r. waloryzacja wynagrodzeń o 14,4 proc.
  2. Od września realna podwyżka dla młodocianych: o ile?
  3. Młodociany pracownik: ile może pracować, jakie ma prawa?

Przez lata groszowe ekwiwalenty za pracę w ramach warsztatów szkolnych lub bezpośrednią naukę zawodu na przykład w zakładach rzemieślniczych nie zmieniały się nawet o złotówkę. A to za sprawą przepisów, zgodnie z którymi mają być waloryzowane dopiero gdy inflacja przekracza 5 proc.

W 2023 r. waloryzacja wynagrodzeń o 14,4 proc.

Dopiero w 2022 r. podwyższono wynagrodzenia dla młodocianych o 5,1 proc., co nie zmieniło faktu, że kształtują się one średnio na poziomie 300 zł miesięcznie; zróżnicowane są w zależności od roku nauki.

Znacząca waloryzacja nastąpiła dopiero w tym roku – w oparciu o inflacyjny wskaźnik GUS, który za 2023 r. wynosił 14,4 proc. Dzięki temu  obecnie wynagrodzenie w okresie nauki zawodu wynosi 324,03 zł miesięcznie – w pierwszym roku nauki, 388,94 zł w drugim, a 453,65 zł w trzecim roku nauki.

Od września realna podwyżka dla młodocianych: o ile?

Oprócz tego od 1 września ma nastąpić zwiększenie bazy, od której to wynagrodzenie jest naliczane – zamiast 5, 6 i 7 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej będzie to o 3 punkty procentowe więcej, czyli odpowiednio: 8, 9 i 10 proc.

Natomiast w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy, baza wzrośnie do 7 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Oznacza to, że uczniowie w pierwszym roku nauki będą otrzymywali co miesiąc 518,45 zł, w drugim roku – 583,26 zł a w trzecim 648,07 zł.

Z kolei przez cały okres przyuczenia dostaną za pracę po 453,65 zł miesięcznie.

W tym miejscu warto przypomnieć, że pracodawcy zatrudniający uczniów do przyuczenia do zawodu mogą uzyskać refundację zarówno samych wypłacanych wynagrodzeń jak i odprowadzanych od nich do ZUS składek na obowiązkowego ubezpieczenia społeczne.

Młodociany pracownik: ile może pracować, jakie ma prawa?

Zgodnie z kodeksem pracy młodociany pracownik to taki, który ukończył 15 lat a nie jest jeszcze pełnoletni (18 lat). Młodsze osoby można legalnie zatrudniać tylko w wyjątkowych i ściśle określonych sytuacjach.

Młodociany pracownik w zależności od wieku może pracować tylko 6-8 godzin na dobę i przysługują mu dokładnie takie same uprawnienia jak każdemu innemu pracownikowi. Do tych godzin zalicza się czas nauki w szkole. Ponadto jeśli młodociany pracownik nie legitymuje się jeszcze odpowiednimi kwalifikacjami, można go zatrudnić wyłącznie w celu przygotowania zawodowego. Przy czym tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin.

Pracodawcy, który narusza przepisy o zatrudnianiu młodocianych grozi kara grzywny od tysiąca do 30 tys. zł.

Nowe stawki wynagrodzeń dla młodocianych pracowników mają obowiązywać od 1 września 2023 roku i powinny być formalnie wprowadzone drogą nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej