Podatek od fotowoltaiki 2024 - czy będzie podatek od paneli fotowoltaicznych? Ile wyniesie?

2023-11-16 16:05
fotowoltaika
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Czy będzie podatek od fotowoltaiki w 2024?

W Polsce zakładanie instalacji fotowoltaicznych cieszy się niesłabnącą popularnością. Rośnie także liczba podłączanych mikroinstalacji PV. Jednocześnie, co jakiś czas pojawiają się informacje o wprowadzeniu obowiązkowej rejestracji paneli fotowoltaicznych. Miałyby być też one obciążone tzw. opłatą ekologiczną. Czy będzie podatek od fotowoltaiki w 2024 i ile wyniesie? Ministerstwo wyjaśnia.

Spis treści

  1. Ile jest mikroinstalacji PV w Polsce?
  2. Czy będzie podatek od fotowoltaiki w 2024?
  3. Kto może zostać prosumentem w 2024?
Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Ile jest mikroinstalacji PV w Polsce?

Fotowoltaika to najpopularniejsze w naszym kraju źródło pozyskania energii odnawialnej. W wrześniu, jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), łączna moc zainstalowanych instalacji PV w naszym kraju wynosiła ponad 14,6 GW, natomiast moc wszystkich OZE to ok. 26 GW. Duży udział w wytwarzaniu energii słonecznej mają prosumenci, których liczba we wrześniu przekroczyła 1,3 mln. Jak wskazuje resort, jeszcze w 2015 r. ogólna moc instalacji PV szacowana była zaledwie na 0,1 GW. Widać stale rosnącą popularność mikroinstalacji. Według urzędu to efekt m.in. wsparcia programami takimi jak: Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi. Główną zaletą OZE, w tym instalacji PV jest możliwość wytwarzania dużo tańszej energii w porównaniu do konwencjonalnych źródeł.  

Czy będzie podatek od fotowoltaiki w 2024?

Obowiązkowa rejestracja mikroinstalacji, a następnie objęcie ich tzw. opłatą ekologiczną, to informacja, która pojawiła się w mediach w drugiej połowie tego roku, wzbudzając duży niepokój wśród prosumentów. Dlatego MKiŚ szybko zareagowało na te pogłoski. Resort w specjalnym komunikacie poinformował, że: „pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są nieprawdziwe. Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie.”. Ponadto informacje o ewentualnym podatku skomentował Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy MKiŚ. Doniesienia medialne nazwał nawet fake newsami i napisał w serwisie X: „Nie są prowadzone w MKiŚ żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki”.

Kto może zostać prosumentem w 2024?

Urzędnicy jednocześnie informują, że od kwietnia tego roku zmienił się system rozliczeń z prosumentami na tzw. net-billing. Ma on umożliwić dalszy rozwój instalacji fotowoltaicznych i zwiększyć bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych. Wprowadzona została instytucja „prosumenta zbiorowego i wirtualnego” pozwalająca na to, by prosumentami stały się także osoby zamieszkujące budownictwo wielorodzinne. Ta nowelizacja mogłyby objąć aż 13 mln gospodarstw domowych. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2 lipca 2024 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej