Obowiązek fotowoltaiki coraz bliżej. Dotyczy wszystkich budynków

2023-11-13 16:06
fotowoltaika
Autor: gettyimages Fotowoltaika już niedługo będzie obowiązkowa dla wszystkich budynków - ma to przyspieszyć dekarbonizację całej UE

Fotowoltaika ma być obowiązkowa na wszystkich budynkach. Taki wymóg przewiduje projekt nowelizacji unijnej dyrektywy budynkowej. Obowiązek montowania fotowoltaiki w pierwszej kolejności będzie dotyczył budynków komercyjnych i użyteczności publicznej, a następnie również budynków mieszkalnych. Jakie przewiduje się terminy dla obowiązkowej fotowoltaiki?

Spis treści

  1. Obowiązek montażu fotowoltaiki, czyli plan REPower EU
  2. Od kiedy fotowoltaika w Polsce będzie obowiązkowa?
  3. Obowiązek montażu fotowoltaiki ma przyśpieszyć dekarbonizację
Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Obowiązek montażu fotowoltaiki, czyli plan REPower EU

Plan REPower EU zaprezentowany przez Komisję Europejską zakłada wprowadzenie w najbliższej przyszłości obowiązku montażu systemów fotowoltaicznych na budynkach publicznych i komercyjnych, a nawet budynkach mieszkalnych.

Ponadto, w ramach programu UE proponuje, aby w każdej gminie liczącej ponad 10 tys. mieszkańców powstała przynajmniej jedna energetyczna wspólnota.

UE postuluje również wdrażanie przez kraje członkowskie odpowiednich programów, które zwiększą opłacalność fotowoltaiki oraz obniżą koszty za energię wśród mniej zamożnych odbiorców.

Od kiedy fotowoltaika w Polsce będzie obowiązkowa?

Fotowoltaika ma być obowiązkowa:

  • od 2026 roku dla wszystkich nowych obiektów publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m², chodzi tu o biurowce, hotele, galerie handlowe, magazyny, itp.
  • od 2027 roku obowiązek ma objąć istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m²,
  • od 2029 roku obowiązek montażu fotowoltaiki ma objąć wszystkie nowe budynki mieszkalne.

Obowiązek montażu fotowoltaiki ma przyśpieszyć dekarbonizację

Plan REPower EU ma przyspieszyć dekarbonizację Unii Europejskiej i jak najszybciej zmniejszyć zależność UE od importu rosyjskiego gazu i ropy. Według założeń Komisji Europejskiej inwestycje w odnawialne źródła energii w 2030 roku mają odpowiadać za 45% konsumpcji energii elekt w UE.

Proces ten wymaga ułatwienia i przyspieszenia procesu uzyskiwania pozwoleń, który wydłuża czas przygotowania projektów do budowy. W Polsce rozwój elektrowni fotowoltaicznych jest od strony technicznej wstrzymywany przez brak dostępności mocy przyłączeniowych i stanem infrastruktury sieciowej. Polscy deweloperzy bardzo często spotykają się z odmowami warunków przyłączenia do sieci dla nowych projektów wydawanych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej