Płatności bezgotówkowe z nowym limitem od stycznia. Kogo dotyczy obowiązek płatności bezgotówkowych?

2022-12-02 12:32
Płatności bezgotówkowe z nowym limitem. Obowiązek płatności bezgotówkowych
Autor: Gettyimages Dokonanie płatności w gotówce powyżej obowiązującego limitu zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego spowoduje, że kupujący nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów

Powyżej jakiej kwoty przedsiębiorca będzie miał obowiązek płacić przelewem? Nowelizacja prawa obniża limit płatności gotówkowych. Zmiany dotyczą nie tylko transakcji pomiędzy firmami, ale również pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami. Nowe zasady dla płatności bezgotówkowych wchodzą w życie od stycznia 2024.

Płatności bezgotówkowe 2022

Teraz przedsiębiorcy mogą regulować swoje zobowiązania związane z wykonywaną działalnością gospodarczą (płacić i przyjmować płatności od innych przedsiębiorców) gotówką lub w formie bezgotówkowej, czyli za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy. Tyle że już teraz obowiązuje limit płatności gotówkowych.

Firma nie może zapłacić gotówką, jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 000 zł brutto. Gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł brutto, przedsiębiorca musi zapłacić przez swój rachunek płatniczy i przelać środki na konto firmy, od której kupuje towary lub usługi.

Płatności bezgotówkowe z nowym limitem

UWAGA! Od 1 stycznia 2024 roku limit płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami będzie wynosić już tylko 8 000 zł brutto.

Limit dotyczy wartości transakcji – bez względu na liczbę płatności dokonanych w ramach tej transakcji. Nie ma znaczenia, w jakiej walucie strony umowy dokonują rozliczenia. W przypadku określenia ceny w walucie obcej wartość transakcji oblicza się na podstawie kursu walut NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Ważne, jest też, aby przed dokonaniem płatności na rachunek innego przedsiębiorcy, który jest czynnym podatnikiem VAT, zweryfikować jego rachunek bankowy na białej liście podatników VAT.

Przeczytaj także: Czym jest biała lista podatników VAT

Limit płatności bezgotówkowych zmieniono ustawą o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Płatności bezgotówkowe z konsumentami

Zmiana limitu przy płatnościach bezgotówkowych będą dotyczyć także rozliczeń pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami. Powyżej 20 000 zł od stycznia 2024 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką.

Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski - czytamy w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Pierwotnie zmiana miała wejść od stycznia 2023, ale została odroczona.

Źródło: www.biznes.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej