PIT-28 2023 - do kiedy w 2024? Rozliczenie najmu mieszkania za 2023 rok

2024-01-29 13:57
Rozliczenie z najmu na PIT-28
Autor: Szymon Starnawski

Osoby uzyskujące przychodu z prywatnego najmu rozliczają się z urzędem skarbowym za pośrednictwem PIT-28. Mają na to czas do 30 kwietnia 2024, ale oczywiście mogą to zrobić wcześniej. Jak to zrobić?

Spis treści

  1. Jak płacimy podatek za wynajem?
  2. Jak rozliczyć podatek za mieszkanie 2023?
  3. Do kiedy w 2024 PIT-28 za wynajem w 2023?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Wszyscy wynajmujący prywatnie nieruchomości muszą rozliczyć swoje dochody z najmu. Od stycznia 2023 r. obowiązują osoby prywatne nowe zasady rozliczania się z urzędem skarbowym. Nie można już rozliczyć przychodów osiąganych w ten sposób na zasadach ogólnych. Najem opodatkowany jest na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dlatego też wynajmujący nieruchomości składają roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-28. Do rozliczenia w 2024 r. obowiązuje wzór 26 tego formularza.

Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy rozliczenia najmu: na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtowo.

Jak płacimy podatek za wynajem?

Każda osoba prywatna wynajmująca mieszkanie, dom czy inną nieruchomość odprowadza zaliczkę na podatek. Może wybrać opłatę miesięczną lub kwartalną. W przypadku opłaty comiesięcznej do 20 dnia kolejnego miesiąca, a kwartalnej do 20 dnia miesiąca kolejnego kwartału.

Wpłaty realizowane są za pośrednictwem mikrorachunku, który ma w urzędzie skarbowym każdy wynajmujący. Jego numer można wygenerować na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego wpisując swój numer PESEL (NIP w przypadku przedsiębiorców).

Obowiązują dwa progi podatkowe, zależnie od osiąganego przychodu. Do kwoty przychodu 100 000 zł obowiązuje 8,5% podatku, powyżej 100 000 zł 12,5% od kwoty nadwyżki.

Jak rozliczyć podatek za mieszkanie 2023?

Dla rozliczenia podatku za wynajem mieszkania trzeba obliczyć podstawę opodatkowania, którą jest ryczałt, czyli przychód, jaki osoba wynajmująca uzyskała w ciągu całego roku z wynajęcia. Wlicza się do tego wszystkie opłaty nie tylko kwota za wynajem, ale również czynsz oraz opłaty za media, ale tylko w sytuacji gdy ponosi je najemca i wynika to jednoznacznie z umowy. W przypadku kaucji jej kwota nie musi być opodatkowana do czasu ewentualnego jej przepadku, czyli kiedy nie będzie podlegać zwrotowi, np. na skutek szkód dokonanych przez osobę wynajmującą. Należy jednak to zapisać w umowie najmu, że kaucja jest kwotą podlegającą zwrotowi na określonych warunkach.

W formularzu PIT-28 należy wypełnić wszystkie potrzebne dane, takie jak rok, za który jest składana deklaracja, dane osobowe i identyfikacyjne. Następnie trzeba podać przychód za cały rok, czyli ryczałt z najmu. Jeśli nie przekroczył 100 000 zł wpisać go trzeba w pozycji 45, a jeśli przekroczył tę kwotę to w pozycji 45 wpisać 100 000 zł, które rozliczane jest stawką 8,5% oraz kwotę nadwyżki w pozycji 46, rozliczanej stawką 12,5%.

Następnie w części P (str 9) trzeba podać zapłacony ryczałt, czyli sumę zaliczek, a w kolejnym ewentualnie brakującą kwotę ryczałtu. W części Q należy wpisać kwoty ryczałtu w poszczególnych miesiącach lub kwartałach w zależności od sposobu rozliczania.

Do kiedy w 2024 PIT-28 za wynajem w 2023?

Osiągający przychody z najmu na roczne rozliczenie się z fiskusem mają do 30 kwietnia. PIT-28 za najem nie łączy się z innymi zeznaniami i należy wypełnić go oddzielnie. Urząd Skarbowy rozpocznie rozliczanie rocznych zeznań podatkowych od 16 lutego 2024 r.

Osoby rozliczające się osobiście lub za pośrednictwem poczty mogą oczywiście formularz PIT-28 złożyć wcześniej, ale nie będzie on rozpatrywany wcześniej niż od 16 lutego.

Najwygodniej jest skorzystać z elektronicznej usługi Twój e-PIT, która jest dostępna na internetowej stronie Ministerstwa Finansów. Tam o wiele łatwiej można wypełnić formularze rozliczenia, gdyż są one już wstępnie przygotowane. Usługa wymaga zalogowania przez jedną z kilku dostępnych form identyfikacji elektronicznej, np. przez profil zaufany. Ta forma rozliczenia jest dostępna w 2024 r. od 15 lutego.

Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej