Pieniądze z OFE - czy można wypłacić pieniądze z OFE przed emeryturą? Kiedy ZUS wypłaca pieniądze z OFE?

2023-12-22 8:23
Pieniądze z OFE
Autor: Szymon Starnawski Kiedy mozna wypłacić pieniądze z OFE?

Pieniądze przekazywane do OFE wciąż zasilają konta emerytalne osób, które przystąpiły do tzw. drugiego filaru emerytury. Są gromadzone na subkontach w ZUS i powiększą środki zgromadzone na głównym koncie emerytalnym ZUS każdego ubezpieczonego.

Spis treści

  1. Jak gromadzone są pieniądze w OFE?
  2. Czy pieniądze z OFE można wypłacić wcześniej?
  3. Kiedy ZUS wypłaca pieniądze z OFE?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Jak gromadzone są pieniądze w OFE?

Pieniądze ponad 14,5 mln Polaków, które przystąpiły do drugiego filaru emerytalnego (OFE) są wciąż gromadzone na kontach dziesięciu Otwartych Funduszów Emerytalnych (Nationale-Nederlanden OFE, Drugi Allianz Polska OFE, OFE PZU Złota Jesień, AEGON OFE, NNLife OFE, UNIQA OFE, Generali Ofe, Allianz Polska OFE, PKO BP Bankowy OFE, OFE Pocztylion). Towarzystwa inwestują te środki w różny sposób i zwiększają ich kapitał.

Z 19,52% comiesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne osób, które należą do OFE 2,92% zasila konto OFE i 4,38% subkonto ZUS (jeśli nie należą do OFE 7,3% jest przekazywane na subkonto ZUS). Składki te odprowadza na konta płatnik ZUS, czyli pracodawca lub osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie w funduszach OFE jest zgromadzona kwota 168 mld złotych.

Czy pieniądze z OFE można wypłacić wcześniej?

Pieniędzy zgromadzonych w OFE ubezpieczony nie może wypłacić przed emeryturą. Co prawda w 2019 r. był przygotowywany rządowy projekt, aby pieniądze z funduszu można było traktować jak prywatną własność ubezpieczonego, którą mógłby on dowolnie dysponować. Nie doszło jednak do realizacji tego projektu.

Wypłata środków z funduszy OFE i subkonta ZUS jest możliwa tylko po śmierci ubezpieczonego. Współmałżonkowie otrzymują połowę środków z puli jaka stanowiła ich przedmiot wspólnoty majątkowej, ale w formie wypłaty transferowej zasilającej subkonto ZUS. Pozostali spadkobiercy otrzymują resztę środków w formie pieniężnej według wskazań zmarłego lub ustawowo. Jeśli zmarły nie pozostawał w związku małżeńskim całość środków jest rozdzielana na spadkobierców wskazanych i ustawowych.

Kiedy ZUS wypłaca pieniądze z OFE?

Pieniądze z konta OFE są przekazywane na subkonto ZUS sukcesywnie przez ostatnie 10 lat przed przejściem na emeryturę. Dzieję się tak, aby uchronić beneficjentów funduszy przed stratami spowodowanymi nagłymi wahaniami na rynku. Systematycznie zasilanie konta ZUS pieniędzmi z subkonta jest bezpieczniejsze niż przekazywanie ich w jednym terminie i daje gwarancję wypłaty pełni zgromadzonych tam środków. Z chwilą przejścia na emeryturę na koncie ZUS powinny znaleźć się wszystkie środki z konta OFE. Suma zgromadzonych środków konta głównego ZUS, subkonta ZUS jest podstawą do wyliczenia kwoty emerytury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej