Pełna księgowość - limit 2024. Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024?

2023-10-12 14:43
Limit dla pełnej księgowości 2024 - mniej podatników zwolnionych z prowadzenia ksiąg mały podatnik PIT CIT ryczałt
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Co się stało, że mimo wysokiej inflacji limit obrotów zwalniających przedsiębiorcę z prowadzenia pełnej księgowości w PIT będzie niższy niż obecnie

Przestarzały sposób ustalania limitów podatkowych – w tym dotyczącego prowadzenia pełnej księgowości przez osoby fizyczne – doprowadził do tego, że w 2024 r. taki obowiązek zostanie nałożony nawet na niektóre osoby notujące rok w rok spadek obrotów. I to przy szalejącej inflacji!

Spis treści

  1. Limit dla pełnej księgowości 2024: dlaczego jest niższy?
  2. Limity podatkowe dla pełnej księgowości
  3. Limity podatkowe dla małego podatnika także w dół
  4. Niższe limity podatkowe dla ryczałtu
  5. Mniej uprawnionych do preferencyjnej stawki CIT

Niższe limity podatkowe od 2024 roku sprawią ponadto, że mniej przedsiębiorców skorzysta ze statusu małego podatnika VAT czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wszystko przez jeden przestarzały przepis.

Limit dla pełnej księgowości 2024: dlaczego jest niższy?

Podział w zakresie podatków dochodowych – odrębna ustawa dla osób prawnych, odrębna dla osób fizycznych ma na celu między innymi uwolnienie przedsiębiorców od prowadzenia księgowości w pełnym zakresie, co jest typowe dla firm zatrudniających pracowników. To główna różnica, bo praktycznie wszelkie zasady ustalania podatku: koszty, przychody, itp. są identyczne.

Tymczasem, praktycznie od trzech dekad niektóre limity ważne dla podatników wciąż odwołują się do kursów euro, co w tym roku doprowadziło do absurdu. Mimo szalejącej inflacji limit nakazujący osobom fizycznym zastąpienie podatkowej księgi przychodów i rozchodów pełną księgowością w 2024 r. będzie niższy niż obowiązujący obecnie.

Jest to efekt wysokiego kursu euro przed rokiem i dużo niższego obecnie. A różnica w limitach obrotów jest nie byle jaka – w skali miesiąca obroty niższe niż rok temu nawet o ponad 30 tys. zł już nakażą przejść na pełną księgowość.

Limity podatkowe dla pełnej księgowości

Po przekroczeniu rocznie 2 mln euro przychodu, podatnicy korzystający z uproszczonej księgowości muszą przejść na księgowość pełną.

– Przepis ten obowiązuje nie tylko wspólników spółek cywilnych, spółek jawnych czy partnerskich, ale także osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Jeśli przychód firmy w 2023 roku nie przekroczy kwoty 9 218 200 zł, to w 2024 roku przedsiębiorca nadal może prowadzić księgowość uproszczoną – wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Aktualnie ten limit wynosi 9 654 400 zł.

Limity podatkowe w przepisach określane są w walucie euro. Aby przeliczyć je na PLN, trzeba zastosować odpowiedni kurs Narodowego Banku Polskiego z pierwszego dnia roboczego października. Właściwym kursem dla limitów w 2024 r. będzie kurs euro z dnia 2 października 2023 r., który wyniósł wtedy 4,6091 zł. W 2022 roku 3 października, czyli w 1. dzień roboczy października w 2022 r., kurs euro był wyższy i wynosił 4,8272 zł. Oznacza to obniżenie limitów podatkowych na 2024 rok.

Limity podatkowe dla małego podatnika także w dół

W przepisach o podatku dochodowym istnieje również pojęcie małego podatnika, czyli takiego, którego przychody nie przekroczą 2 mln euro, a więc 9 218 000 zł rocznie. On również może opłacać VAT kwartalnie, ale dopiero po 12 miesiącach od dnia rejestracji do VAT.

– Status małego podatnika w podatku dochodowym umożliwia również jednorazową amortyzację środków trwałych. Jednak osiągnięcie limitu przychodowego dla małego podatnika nie oznacza, że można dokonać jednorazowej amortyzacji każdego środka trwałego. Zasada ta dotyczy tylko tych, które w ich klasyfikacji znalazły się w grupach 3-6 i 8 z wyłączeniem samochodów osobowych. Drugim warunkiem korzystania z jednorazowej amortyzacji jest stosowanie się do limitu wartości środka trwałego, który wynosi 50 tysięcy euro. Na skutek zmian w kursie euro, w przeliczeniu na złotówki, limit ten w 2024 roku będzie wynosił 230 000 zł – dodaje Piotr Juszczyk

Niższe limity podatkowe dla ryczałtu

Podatnicy, którzy będą chcieli dalej prowadzić działalności gospodarczą w 2024 r. w formie ryczałtu ewidencjonowanego, nie mogą przekroczyć kwoty przychodu rocznego w wysokości 2 milionów euro. W przeliczeniu na kurs z pierwszego dnia roboczego października 2023 roku, limit ten wyniesie 9 218 200 zł.

Limit przychodu dla kwartalnego opłacania podatku przez ryczałtowców wynosi 200 tysięcy euro. W związku z tym będą mogli oni płacić podatki kwartalnie, jeśli w 2023 roku ich przychód nie przekroczy 921 820 zł. Trzeba jednak pamiętać, że nowych przedsiębiorców nie obowiązuje limit przychodowy dla ryczałtu. Ma on zastosowanie tylko dla osób kontynuujących prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto, w spółkach cywilnych i jawnych do limitu dla ryczałtu wlicza się przychód wszystkich wspólników.

Mniej uprawnionych do preferencyjnej stawki CIT

Jak wskazuje ekspert, wskutek powiązania limitów podatkowych z kursem euro, ucierpią prawdopodobnie także płatnicy CIT, a więc podatku dochodowego od osób prawnych, liczący na opodatkowanie na preferencyjnych zasadach. Preferencyjna stawka CIT 9% uzależniona jest od tego, czy spółka zastosuje się do dwóch limitów:

  • przychody brutto z roku poprzedniego nie mogą przekraczać 2 mln euro,
  • przychody netto w roku podatkowym nie mogą przekraczać 2 mln euro.

Z 9% stawki CIT w 2024 roku skorzystają firmy, których przychód brutto w 2023 roku nie przekroczy 9 218 000 zł. Limit przychodów netto natomiast przeliczany jest po kursie z pierwszego dnia roboczego roku. Drugą wartość limitu na 2024 rok poznamy zatem 2 stycznia 2024.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej