Odpady budowlane z obowiązkiem selektywnej zbiórki dopiero za 2 lata

2022-12-29 11:34

Odpady budowlane i rozbiórkowe miały być zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej sześć frakcji już od 1 stycznia 2023. Deweloperzy i firmy remontowo-budowlane zyskały jednak kolejne 2 lata, bo przy okazji uchwalania tzw. ustawy gazowej, znowelizowano też przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Nowy obowiązek wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Wśród nowelizowanych przepisów znalazł się również art. 19 Ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (DzU 2021 poz. 2151), który wprowadza obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych 2 lata później

Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych miał wejść w życie 1 stycznia 2023. Jednak ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. przesunęła ten wymóg na 1 stycznia 2025. Zainteresowani – głównie branża budowlana – dostali zatem 2 dodatkowe lata na dostosowanie się do nowych przepisów.

Jak ma wyglądać zbiórka odpadów budowlanych?

Na mocy art. 101a ust. 1 ustawy o odpadach, nałożony został obowiązek zbierania oraz odbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w sposób selektywny, z podziałem co najmniej 6 frakcji:

  • drewno,
  • metale,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne,
  • gips,
  • odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

Odpady budowlane i rozbiórkowe będą musiały być zbierane już na placu budowy, a następnie odbierane przez firmę, która posiada wymagane zezwolenie na odbiór takich odpadów.

Z obowiązku selektywnej zbiórki odpadów budowlanych zwolnione gospodarstwa domowe

Trzeba wiedzieć, że z obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych zwolnione są gospodarstwa domowe, a także punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Jeżeli zatem przeprowadzimy remont domu czy mieszkania na własną rękę, obowiązek selektywnej zbiórki odpadów nas nie obejmie. Jeżeli jednak skorzystamy z usług firmy remontowo-budowlanej, to automatycznie obowiązują ją nowe przepisy.

Wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów jest ten, kto świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. Jeżeli więc z umowy z klientem nie będzie wynikało, że to klient jest wytwórcą odpadów, odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie odpadami ponosi ten, który świadczy usługę, a więc przedsiębiorca remontowo-budowlany.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej