Od stycznia nowy obowiązek dla kierowców

2022-11-10 16:54
Kierowcy samochod paliwa
Autor: Gettyimages Kierowcy korzystający z e-faktury mogą otrzymać zwrot za paliwo dużo szybciej

Od stycznia 2024 nowe przepisy dotyczące rozliczeń wprowadza Ministerstwo Finansów. Zmiany będą dotyczyć także kierowców i zasad rozliczenia w firmie za paliwo. Chodzi o Krajowy System e-Faktur (KSeF), który w tej chwili jest dobrowolny. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby od 1 stycznia 2024 roku fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe.

Ministerstwo Finansów wprowadzi obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który funkcjonował od stycznia tego roku – ale tylko dla chętnych. Korzystanie z systemu jest bezpłatne, narzędzie udostępnia Ministerstwo Finansów.

Dla kierowców e-faktura to przede wszystkim szybszy zwrot VAT i rozliczenie faktury za paliwo. Dzięki korzystaniu z e-faktury zwrot za paliwo można otrzymać już po 40, a nie 60 dniach. Dla firm z dużą flotą czy profesjonalnych kierowców to duże ułatwienie.

E-Faktura ma przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego i zminimalizować nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT.

E-Faktura ma też uprościć prowadzenie działalności gospodarczej dzięki łatwiejszemu i szybszemu dostępowi do dokumentów finansowo-podatkowych.

Najważniejsze zalety wprowadzenia nowego systemu to:

  • ujednolicenie procesu fakturowania
  • preferencja w postaci skróconego z 60 do 40 dni terminu zwrotu podatku VAT
  • zwolnienie z obowiązku przechowywania i archiwizacji faktur przez okres 10 lat
  • nie będzie konieczności wystawienia duplikatów faktur

Jak widać, e-faktura, także e-faktura za paliwo, daje sporo korzyści.

Przeczytaj: Czym jest e-faktura?

Od stycznia 2022 korzystanie z systemu e-Faktur jest dobrowolne, a obowiązkowe dla wszystkich będzie od stycznia 2024. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby od 1 stycznia 2024 roku fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe.

Kto może korzystać z Krajowego Systemu e-Faktury?

  • Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
  • Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
  • Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

W 2024 roku KSeF stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany