Od stycznia nowy obowiązek dla kierowców

2022-11-10 16:54
Kierowcy samochod paliwa
Autor: Gettyimages Kierowcy korzystający z e-faktury mogą otrzymać zwrot za paliwo dużo szybciej

Od stycznia 2024 nowe przepisy dotyczące rozliczeń wprowadza Ministerstwo Finansów. Zmiany będą dotyczyć także kierowców i zasad rozliczenia w firmie za paliwo. Chodzi o Krajowy System e-Faktur (KSeF), który w tej chwili jest dobrowolny. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby od 1 stycznia 2024 roku fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe.

Ministerstwo Finansów wprowadzi obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który funkcjonował od stycznia tego roku – ale tylko dla chętnych. Korzystanie z systemu jest bezpłatne, narzędzie udostępnia Ministerstwo Finansów.

Dla kierowców e-faktura to przede wszystkim szybszy zwrot VAT i rozliczenie faktury za paliwo. Dzięki korzystaniu z e-faktury zwrot za paliwo można otrzymać już po 40, a nie 60 dniach. Dla firm z dużą flotą czy profesjonalnych kierowców to duże ułatwienie.

E-Faktura ma przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego i zminimalizować nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT.

E-Faktura ma też uprościć prowadzenie działalności gospodarczej dzięki łatwiejszemu i szybszemu dostępowi do dokumentów finansowo-podatkowych.

Najważniejsze zalety wprowadzenia nowego systemu to:

  • ujednolicenie procesu fakturowania
  • preferencja w postaci skróconego z 60 do 40 dni terminu zwrotu podatku VAT
  • zwolnienie z obowiązku przechowywania i archiwizacji faktur przez okres 10 lat
  • nie będzie konieczności wystawienia duplikatów faktur

Jak widać, e-faktura, także e-faktura za paliwo, daje sporo korzyści.

Przeczytaj: Czym jest e-faktura?

Od stycznia 2022 korzystanie z systemu e-Faktur jest dobrowolne, a obowiązkowe dla wszystkich będzie od stycznia 2024. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby od 1 stycznia 2024 roku fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe.

Kto może korzystać z Krajowego Systemu e-Faktury?

  • Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
  • Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
  • Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

W 2024 roku KSeF stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej