Nie dopełnisz tego obowiązku, zapłacisz 5 tysięcy zł kary! Sprawa dotyczy milionów Polaków

2024-04-04 14:20
Wymiana dowodu osobistego - w tym roku dokumenty z 2014 r.
Autor: Szymon Starnawski Za brak ważnego dowodu osobistego można zapłacić 5000 zł kary

Dowód osobisty i numer PESEL to podstawowe elementy identyfikacji osób w Polsce. O ile numer PESEL jest niezmienny przez całe życie to dowód osobisty jest ważny tylko czasowo przez 10 lat. Po upływie tego czasu otrzymuje się nowy dokument z nowym numerem. Za brak ważnego dokumentu można zapłacić 5000 zł kary. Jak tego uniknąć?

Spis treści

  1. Kto musi złożyć o wymianę dowodu?
  2. Jak wygląda nowy dowód osobisty?
  3. Jak złożyć wniosek o nowy dowód?
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Kto musi złożyć o wymianę dowodu?

W 2024 r. kończy się ważność dowodów osobistych wydanych w 2014 r. O wymianę dowodu w ciągu tego roku musi wystąpić 2,7 mln Polaków. Posługiwanie się nieaktualnym dokumentem zagrożone jest karą do 5 000 zł. Uchylanie się od wymiany dokumentu zagrożone jest nawet karą pozbawienia wolności. Lepiej sprawdzić swój dowód i jego termin ważności, aby uniknąć potem kłopotów. Jeśli osoba nie dopatrzyła terminu wymiany powinna wyrobić sobie niezwłocznie nowy dokument. Wymiana po terminie ważności nie jest obciążona żadną karą. Koniecznie jednak trzeba złożyć wniosek o nowy dokument.

Jak wygląda nowy dowód osobisty?

Nowe dowody wydawane od 7 listopada 2021 r. w warstwie graficznej mają podpis właściciela oraz dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego kwadratu w otoczeniu 12 gwiazd, symbolu Unii Europejskiej. Nowością jest warstwa elektroniczna, w której zamieszczone są odciski palców posiadacza dowodu. Odciski palców od momentu pobrania do chwili odebrania dowodu w urzędzie są przechowywane w rejestrze dowodów osobistych. Odciski nie są pobierane od dzieci poniżej 12. roku życia oraz od osób, od których pobranie nie jest możliwe; w przypadku czasowej niemożliwości pobrania odcisków z powodów np. medycznych wydawany jest dowód krótkookresowy na 12 miesięcy.

Dowody wydawane od 7 listopada 2021 r. są ważne:

  • 5 lat – dzieci do 12. roku życia,
  • 10 lat – dzieci i pełnoletni powyżej 12. roku życia.

Jak złożyć wniosek o nowy dowód?

Wniosek o nowy dowód, także w przypadku zagubienia lub kradzieży, można złożyć osobiście urzędzie gminy, przez internet lub poza urzędem w miejscu przebywania z powodu choroby, niepełnosprawności lub innego poważnego powodu uniemożliwiającego osobiste załatwienie sprawy. W tym ostatnim przypadku trzeba skontaktować się z urzędem i umówić wizytę urzędnika, który wypełni i przyjmie wniosek oraz pobierze odciski palców.

Przy składaniu wniosku przez internet trzeba mimo to w ciągu 30 dni od jego złożenia udać się do urzędu w celu złożenia odcisków palców. Przy osobistym składaniu wszystkie formalności odbywają się podczas jednej wizyty w urzędzie; trzeba potem tylko przyjść po odbiór nowego dokumentu.

Do wniosku trzeba dołączyć aktualną fotografię wykonaną według obowiązujących zasad wyglądu zdjęcia do dowodu. Trzeba też przedłożyć aktualny dowód, a w przypadku jego braku (zagubienie, kradzież) inny dokument potwierdzający tożsamość, np. paszport.

Nowy dowód będzie gotowy w ciągu 30 dni od przekazania kompletu dokumentacji; z reguły po 14 – 21 dni.

Cukrownia Żnin - zdjęcia dawnej cukrowni po rewitalizacji

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej