Najniższa krajowa 2024 umowa o pracę - ile wynosi na rękę? Jaka najniższa krajowa od lipca 2024?

2024-04-08 12:51
pensja minimalna
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W 2024 dwie podwyżki najniższej krajowej! Od stycznia i od lipca

W 2024 osoby zarabiające najniższą krajową odczuwają lekką poprawę swoich finansów. Od początku roku wzrosła nie tylko płaca minimalna, ale i stawka za godzinę. Od lipca jednak kolejna podwyżka najniższej krajowej. Ile aktualnie wynosi najniższa krajowa netto? Jak podwyżka płacy minimalnej od lipca?

Spis treści

  1. Co to jest wynagrodzenie minimalne?
  2. Najniższa krajowa netto 2024
  3. Jaka najniższa krajowa od lipca 2024?
  4. Ile wynosi średnia krajowa 2024?
  5. Ile najniższa krajowa w 2025 roku?
  6. Czy czeka nas rewolucja w pensji minimalnej?

Co to jest wynagrodzenie minimalne?

Wynagrodzenie minimalne to ustalana prawnie kwota, poniżej której pracodawca nie może wypłacać pensji swoim pracownikom. Zasada dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę. Jeśli pracodawca będzie płacił poniżej ustalonej przepisami stawki, to w ten sposób narusza przepisy prawa pracowniczego.

Pensja minimalna, zmieniana w oparciu m.in. o dane GUS dotyczące inflacji, wprowadzana jest na początku każdego roku. Choć w 2023 r. nowe stawki zostały wprowadzone przez rząd dwa razy, pierwsza obowiązywała od stycznia do końca czerwca, a druga od lipca do końca grudnia. Ta zmiana wynikała z wysokiej i szybko rosnącej inflacji. Podobnie będzie w tym roku, pracownicy zarabiający najniższą, krajową pensję otrzymają kolejną „podwyżkę” pensji od lipca tego roku.  

Najniższa krajowa netto 2024

W pierwszym półroczu bieżącego roku wysokość pensji minimalnej wynosi 4 242 zł brutto. Jest to dość duży wzrost w stosunku do poprzedniej minimalnej, bo jeszcze w drugiej połowie 2023 r. najniższa pensja brutto wynosiła 3 600 zł. To więcej o ponad 600 zł. Jednak od pensji brutto odejmowane są jeszcze składki na ubezpieczenia ZUS, dlatego do kieszeni pracownika trafia znacznie niższa kwota. Osoba zarabiająca pensję minimalną powinna więc otrzymywać miesięcznie ok. 3 221 zł netto. Wzrosły także stawki za godzinę pracy, od początku roku jest to 27,70 zł, wcześniej była ona w wysokości 23,50 zł.

Jaka najniższa krajowa od lipca 2024?

W tym roku od 1 lipca obowiązywać będzie kolejny wzrost płacy minimalnej. Najniższe wynagrodzenie brutto wyniesie od połowy roku 4 300 zł. Po odjęciu odliczeń na składki ZUS, pracownik powinien otrzymać ok. 3 261 zł netto. Z kolei stawka za godzinę będzie wynosić 28,10 zł.

Ile wynosi średnia krajowa 2024?

Dane na temat średniego, krajowego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw podaje co miesiąc GUS. Jeśli chodzi o styczeń, to przeciętne wynagrodzenie wyniosło 7 768,35 zł brutto i było o niemal  13 proc. wyższe od stycznia 2023. Z kolei w lutym średnia pensja w naszym kraju wyniosła 7 978,85 zł. Informacje podawane są przez GUS, zwykle komunikaty publikowane są ok. 20 dnia kolejnego miesiąca.

Ile najniższa krajowa w 2025 roku?

Jeszcze nie znamy wysokości pensji minimalnej w roku 2025. Będzie ona uzgadniana w Komisji Trójstronnej do 15 lipca. Z kolei Prezes Rady Ministrów obwieszcza tę informację w Monitorze Polskim do 15 września. W przyszłym roku czeka nas z pewnością kolejny wzrost płacy minimalnej, jednak nie będzie on tak wysoki, jak w tym roku. A to dlatego, że wzrost cen wyhamował, inflacja spada, dlatego także podniesienie płacy minimalnej będzie niewielkie.

Wedle ostatnich szacunków Narodowego Banku Polskiego inflacja bazowa w tym i przyszłym roku nie powinna przekroczyć 5 proc. Jeśli jednak założymy, że wyniesie ona nawet 8 proc., to wówczas kwota brutto pensji minimalnej wyniesie ok. 4 644 zł, co daje 3 496 zł netto. Prawdopodobnie wyższa stawka wynagrodzenia minimalnego w przyszłym roku będzie wprowadzona tylko raz, a nie jak w 2023 i obecnym roku dwa razy. 

Czy czeka nas rewolucja w pensji minimalnej?

System obliczania pensji minimalnej wkrótce się jednak zmieni. Państwa unijne powinny w tym roku wdrożyć dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Polskie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej deklaruje, że ma już niemal przygotowaną ustawę. Wprowadzona w niej będzie m.in. zmiana sposobu obliczania wynagrodzenia minimalnego – to kwota, która będzie stanowić procent liczony od średniego wynagrodzenia. Ministerstwo też chce zmiany, by płaca minimalna oznaczała płacę zasadniczą. Zmiany prawne związane z wdrożeniem ustawy powinny być zaimplementowane do 15 listopada tego roku. Stawka pensji minimalnej liczonej według nowych zasad prawdopodobnie zacznie więc obowiązywać od 2026 r. Choć są szanse, że będzie to już od przyszłego roku, jeśli ustawa zostanie uchwalona w takim terminie, by spełnić wszystkie formalności do 15 września.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej