Najem prywatny 2023 tylko z ryczałtem. Co to oznacza dla wynajmujących mieszkania?

2023-08-09 14:23
najem prywatny
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Najem prywatny z dużymi zmianami w 2023

Najem prywatny od 2023 ma już tylko na jedną formę opodatkowania - ryczałt. To spore zmiany dla wynajmujących mieszkania, wprowadzone prze Polski Ład. Jak opodatkować najem prywatny w 2023 roku? Jakie nowe umowy podpisać, żeby nie płacić większego podatku?

Spis treści

  1. Najem prywatny 2023 bez prawa wyboru opodatkowania
  2. W najmie prywatnym dwie stawki ryczałtu
  3. Najem prywatny 2023 bez prawa odliczania kosztów uzyskania przychodów
  4. Aby nie płacić wyższego podatku, potrzebna nowa umowa na media

Najem prywatny 2023 bez prawa wyboru opodatkowania

Do końca 2022 najem prywatny można było rozliczać na zasadach ogólnych, według skali podatkowej 17 i 32%. Opcją było opodatkowanie ryczałtem.

Od 2023 w najmie prywatnym nie ma już alternatywy - obowiązkowy jest ryczałt. Warto też wiedzieć, że w związku ze zmianą opodatkowania nie trzeba dopełniać żadnych formalności względem urzędu skarbowego. Zmiany są obligatoryjnie dla wszystkich podatników uzyskujących przychody z najmu prywatnego i następują automatycznie.

W najmie prywatnym dwie stawki ryczałtu

Od tego roku obowiązują dwie stawki stawki ryczałtu ewidencjonowanego, uzależnione od wysokości uzyskiwanych przychodów. I tak:

  • 8,5% stawka ryczałtu będzie miała zastosowanie dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku nie przekroczy 100 000 zł,
  • 12,5% stawkę ryczałtu płaca ci, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku przekroczył 100 000 zł.

Najem prywatny 2023 bez prawa odliczania kosztów uzyskania przychodów

Wraz z przejściem na ryczałt podatnik wynajmujący mieszkanie traci prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodów (przy rozliczaniu według skali było to możliwe). Ryczałt nie daje bowiem możliwości odliczania kosztów takich jak: remont mieszkania, ubezpieczenie, odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu hipotecznego, jak również nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku. Kosztami mogą być też wydatki na ogrzewania, wywóz śmieci, zakup mebli czy sprzętu AGD i RTV.

Likwidacja kosztów i przejście na ryczałt ma znaczenia w przypadku rozliczenia podatkowego.

Aby nie płacić wyższego podatku, potrzebna nowa umowa na media

To właśnie na podatek od opłat za media muszą uważać ci, którzy prywatnie wynajmują mieszkanie. Opłaty za śmieci, ogrzewanie czy wodę powinien ponosić najemca. W przeciwnym razie, to właściciel mieszkania musi się liczyć z dodatkowym podatkiem. Co trzeba zrobić? Sporządzić w 2023 nową umowę najmu, z której jasno wynika, że to do najemcy należą opłaty za media. W przeciwnym razie urząd skarbowy uzna wszystkie pieniądze przekazywane przez lokatora za przychów właściciela lokalu i obarczy go wyższym podatkiem.

Zobacz jeden z piękniejszych parków Warszawy - zapraszamy na spacer do Parku Saskiego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej