Moje Ciepło 2022, czyli program dopłat do pomp ciepła. Można dostać nawet 21 tys. zł

Moje Ciepło to nowy programu dopłat do zakupu i montażu pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych. Nabór wniosków do programu Moje Ciepło ruszył 29 kwietnia. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie do pompy ciepła? Jaka wysokość dopłaty? Dla kogo najwyższe?
Spis treści
- O programie Moje Ciepło
- Dla kogo program Moje Ciepło?
- Jakie dopłaty w programie Moje Ciepło?
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dopłatę do pompy ciepła?
- Nowy dom - co to oznacza w programie?
- Od kiedy program Moje Ciepło?
- Budżet na Moje Ciepło
O programie Moje Ciepło
Program Moje Ciepło ma być zachętą do inwestowania w ekologiczne źródła ogrzewania. W przypadku programu Moje Ciepło chodzi konkretnie wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem zeroemisyjnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Inwestycje w pompy ciepła są ważnym elementem rozwoju OZE w Polsce. Ich coraz większy udział w ogrzewaniu budynków jest kluczową kwestią w dążeniu do osiągnięcia wymaganej efektywności energetycznej.
Dla kogo program Moje Ciepło?
Program Moje Ciepło skierowany jest do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych i dotyczyć będzie zakupu oraz instalacji pomp ciepła. W Polsce długo brakowało ogólnokrajowego programu dopłat, który wsparłby inwestycje w pompy ciepła w nowych obiektach. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie program Moje Ciepło. Ważne jest też, że dopłaty dotyczą zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, przez co program jest komplementarny wobec programu Czyste Powietrze.
Dotychczasowe programy wsparcia:
Jakie dopłaty w programie Moje Ciepło?
Dotacje na pompy ciepła mają pokrywać do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%. Dopłaty mieszczą się w przedziale od 7 do 21 tys. zł
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dopłatę do pompy ciepła?
Aby dostać dopłatę do pompy ciepła, należy:
- kupić i zamontować urządzenie w domu, który jest nowy,
- ma podwyższony standard energetyczny. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu,
- zakupu dokonać między 1 stycznia 2021 a 31 grudnia 2026 r. - okres kwalifikowalności do programu.
Nowy dom - co to oznacza w programie?
Nowy dom jednorodzinny, to taki, który spełnia jeden z poniższych warunków:
- zawiadomienie o zakończeniu budowy złożono nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.,
- wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie złożono nie wcześniej niż 1 stycznia 2021,
- w dniu złożenia wniosku o dotację nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Od kiedy program Moje Ciepło?
NFOŚiGW podaje, że program Moje Ciepło ruszy pod konic kwietnia 2022 i ma funkcjonować do 2026 roku.
Budżet na Moje Ciepło
Budżet całego programu to 600 mln zł. Według wyliczeń Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wystarczy na dotacje do zakupu i montażu pomp ciepła w 57 tys. domach. Pieniądze na program pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, czyli nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Program został zaakceptowany przez Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego po uzyskaniu pozytywnej oceny i rekomendacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego.