Moje Ciepło 2022, czyli program dopłat do pomp ciepła. Można dostać nawet 21 tys. zł

2022-06-04 10:44
pompa ciepła
Autor: Andrzej T. Papliński Dopłaty z Mojego Ciepła mają być przeznaczone na zakup pompy ciepła do nowego domu

Moje Ciepło to nowy programu dopłat do zakupu i montażu pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych. Nabór wniosków do programu Moje Ciepło ruszył 29 kwietnia. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie do pompy ciepła? Jaka wysokość dopłaty? Dla kogo najwyższe?

Spis treści

 1. O programie Moje Ciepło
 2. Dla kogo program Moje Ciepło?
 3. Jakie dopłaty w programie Moje Ciepło?
 4. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dopłatę do pompy ciepła?
 5. Nowy dom - co to oznacza w programie?
 6. Od kiedy program Moje Ciepło?
 7. Budżet na Moje Ciepło

O programie Moje Ciepło

Program Moje Ciepło ma być zachętą do inwestowania w ekologiczne źródła ogrzewania. W przypadku programu Moje Ciepło chodzi konkretnie wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem zeroemisyjnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Inwestycje w pompy ciepła są ważnym elementem rozwoju OZE w Polsce. Ich coraz większy udział w ogrzewaniu budynków jest kluczową kwestią w dążeniu do osiągnięcia wymaganej efektywności energetycznej.

Dla kogo program Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło skierowany jest do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych i dotyczyć będzie zakupu oraz instalacji pomp ciepła. W Polsce długo brakowało ogólnokrajowego programu dopłat, który wsparłby inwestycje w pompy ciepła w nowych obiektach. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie program Moje Ciepło. Ważne jest też, że dopłaty dotyczą zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, przez co program jest komplementarny wobec programu Czyste Powietrze.

Dotychczasowe programy wsparcia:

Jakie dopłaty w programie Moje Ciepło?

Dotacje na pompy ciepła mają pokrywać do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%. Dopłaty mieszczą się w przedziale od 7 do 21 tys. zł

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dopłatę do pompy ciepła?

Aby dostać dopłatę do pompy ciepła, należy:

 • kupić i zamontować urządzenie w domu, który jest nowy,
 • ma podwyższony standard energetyczny. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu,
 • zakupu dokonać między 1 stycznia 2021 a 31 grudnia 2026 r. - okres kwalifikowalności do programu.

Nowy dom - co to oznacza w programie?

Nowy dom jednorodzinny, to taki, który spełnia jeden z poniższych warunków:

 • zawiadomienie o zakończeniu budowy złożono nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.,
 • wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie złożono nie wcześniej niż 1 stycznia 2021,
 • w dniu złożenia wniosku o dotację nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Od kiedy program Moje Ciepło?

NFOŚiGW podaje, że program Moje Ciepło ruszy pod konic kwietnia 2022 i ma funkcjonować do 2026 roku.

Budżet na Moje Ciepło

Budżet całego programu to 600 mln zł. Według wyliczeń Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wystarczy na dotacje do zakupu i montażu pomp ciepła w 57 tys. domach. Pieniądze na program pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, czyli nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Program został zaakceptowany przez Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego po uzyskaniu pozytywnej oceny i rekomendacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej